05.10.2006 13:33
Protokół Nr XXI
Z obrad XXI sesji Rady Gminy Michałowice kadencji 2002-2006 z dnia: 2004-07-12
Z obrad XXI sesji Rady Gminy Michałowice odbytych w dniu 12 lipca 2004 roku w siedzibie Urzędu Gminy w Michałowicach przy ul. Raszyńskiej 34.
Obecnych 12 radnych (8 w chwili rozpoczęcia).
Nieobecni, nieusprawiedliwieni; pan T. Wągrodzki, pan Cz. Sulik i pan B. Kuss.
Wiceprzewodniczący pan Piotr Hoser powitał wszystkich przybyłych na sesję informując, że na sali obrad obecnych jest 8 radnych, w związku z czym Rada może podejmować uchwały.
Następnie odczytał projekt porządku obrad
1. Sprawy porządkowe.
2. Informacja i dyskusja na temat stanu bezpieczeństwa na terenie Gminy Michałowice.
3. Przyjęcie protokołu z XX sesji Rady Gminy.
4. Podjęcie uchwał w sprawie:
1) dokonania zmian w budżecie Gminy Michałowice na 2004 rok,
2) zmieniającej uchwałę Nr XVII/119/2004 Rady Gminy Michałowice z dnia 18 marca 2004r. w sprawie przyjęcia wieloletniego programu inwestycyjnego „Budowa kanalizacji sanitarnej Gminy Michałowice” na lata 2004-2007,
3) zmieniającej uchwałę Nr XVII/121/2004 Rady Gminy Michałowice z dnia 18 marca 2004r. w sprawie przyjęcia wieloletniego programu inwestycyjnego „Budowa dróg na terenie Gminy Michałowice” na lata 2004-2007,
4) zmieniającej uchwałę Nr XVII/120/2004 Rady Gminy Michałowice z dnia 18 marca 2004r. w sprawie przyjęcia wieloletniego programu inwestycyjnego „Budowa urządzeń odwadniających i małej retencji w Gminie Michałowice” na lata 2004-2007,
5) zmieniającą Uchwałę Nr XIX/135/2004 Rady Gminy Michałowice z dnia 29 kwietnia 2004 r w sprawie zaciągnięcia pożyczki preferencyjnej w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie,
6) zaciągnięcia pożyczki w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie,
7) zaciągnięcia zobowiązań wekslowych,
8) wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia z Powiatem Pruszkowskim, dotyczącego wykonania prac remontowo-konserwacyjnych w pasach dróg powiatowych,
9) wydzierżawienia urządzeń i sieci wodociągowo-kanalizacyjnej na terenie Gminy Michałowice,
10) zatwierdzenia zmienionego załącznika graficznego do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Michałowice obszaru „Komorów”- część II obejmująca fragment wsi Komorów,
11) zatwierdzenia zmienionego załącznika graficznego do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Michałowice obszaru „Komorów”- część III obejmująca fragment osiedla Komorów.
5. Informacje Wójta Gminy.
6. Informacje i komunikaty Przewodniczącego Rady Gminy.
7. Sprawy wniesione.
Za przyjęciem - 8
Przeciw - 0
Wstrzymało się - 0
Ad. pkt 2
Przystąpiono do dyskusji na temat bezpieczeństwa na terenie Gminy Michałowice z udziałem Komendanta Komendy Policji w Pruszkowie pana Jacka Kędziory i Komendanta Komisariatu Policji w Michałowicach pana Mariusza Śledziewskiego.
Pan Kędziora zabierając głos podziękował za zaproszenie i poinformował, że największy problem związany z naruszeniem porządku publicznego stanowią włamania do obiektów prywatnych i samochodów. Dynamika przestępczości spowodowana jest działalnością zorganizowanych grup przestępczych, przemieszczających się przez teren gminy. Poinformował, że ze swojej strony wzmocnił komisariat dwoma etatami, są to dodatkowe siły które będą działały na terenie gminy Michałowice.
Pani Zalewska zabierając głos zapytała z czym są związane patrole na terenie naszych miejscowości, z czego wynika ich częstotliwość. Przypomniała, że w pewnym okresie patrole się pojawiły, a obecnie mieszkańcy zgłaszają brak policji na ulicach, w związku z czym czują się pozbawieni bezpieczeństwa. Ma zgłoszenia pewnych miejsc, gdzie zbiera się młodzież, gdzie pije alkohol, a później dokonuje aktów wandalizmu. Wie też od pracowników i pani dyrektor szkoły w Komorowie, że takie miejsce spożywania alkoholu jest na terenie szkoły, jest to miejsce publiczne i tam nie powinien być spożywany alkohol. W ostatnich dniach zostało zniszczone otoczenie Kościoła Parafialnego w Komorowie. Nie wie nic o interwencjach policji, czy są statystki, kiedy były takie interwencje i jakie są plany, żeby rozwiązać te problemy. Mieszkańcy oczekują, aby policja była w miejscu zamieszkania i uważa, że radni innych miejscowości również mogą zasygnalizować podobne problemy.
Pan Kędziora wyjaśnił, iż dyslokacja służb mundurowych jest robiona na podstawie stwierdzonych przypadków przestępstw, wykroczeń i miejsc zagrożonych. Podkreślił, że każda informacja od społeczeństwa w sprawie zagrożeń jest ważna, jeśli coś się cyklicznie powtarza, wtedy wysyła się tam patrole. Służby polegają na przemieszczeniu się pieszo od jednego miejsca zagrożonego do drugiego, dlatego wszelkie informacje są bardzo ważne. Patrole ponadnormatywne są typowymi patrolami pieszymi, czyli najbardziej widocznymi przez społeczeństwo i są finansowane tylko przez samorządy.
Pan Chruściak poinformował iż punktami newralgicznymi zachodniej części gminy są; stacja kolejki WKD w Komorowie, w okresie letnim teren Zalewu Komorowskiego i trasa do działek ogrodniczych. Podkreślił, iż w okresie letnim bardzo często odbywają się szalone jazdy na długości trasy przez całe Aleje Starych Lip do działek. Poprosił o częstsze patrole, które będą stanowiły widoczną prewencję.
Pan Kędziora poinformował iż w Al. Starych Lip zostanie ustawiona policja drogowa w celu ukrócenia wyścigów.
Pan Rajski zabierając głos przypomniał, iż około dwa lata temu powstał program „Bezpieczny Dom - Osiedle”. Funkcjonuje on w jednej z naszych miejscowości i myśli, że to będzie kontynuowane. Następnie poruszył sprawę bezpieczeństwa drogowego, przypomniał, że wcześniej była uruchomiona akcja patrolowania ograniczenia szybkości na najbardziej newralgicznych punktach naszej gminy i to zadziałało. Sądzi, że taką akcję należałoby ponownie uruchomić.
Pani Bazga poinformowała, iż bardzo duże zagrożenie w Nowej Wsi występuje w ul. Głównej.
Pan Hoser powitał przybyłych na sesję panią Starostę Elżbietę Smolińską i pana Starostę Dariusza Kowalskiego.
Pan Zacny poinformował, iż jest to nasze kolejne spotkanie z kolejnymi Komendantami. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo na terenie naszej gminy to statystyka jest tragiczna. Życzy nowym Komendantom, aby po tych trzech latach pracy nie rozstawali się z gminą jak ich poprzedni Komendanci. Uważa, że Osiedle Michałowice jest bardzo zagrożone przestępczością przeciwko mieniu, nie ma tygodnia, aby nie było kradzieży.
Pan Kędziora poinformował, iż on nic nie obiecuje, będzie po prostu pracował i wykonywał swoje zadania.
Pan Bryksa zabierając głos pogratulował panom Komendantom awansów stwierdzając, iż liczy na to, że do naszej gminy zostali skierowani najlepsi oficerowie jakich miał do dyspozycji Komendant Stołeczny, to rodzi duże oczekiwania. Poinformował, iż prosił pisemnie Komendanta Powiatowego i Starostę o współpracę w wyeliminowaniu niepokojących sytuacji w ul. Pruszkowskiej w Granicy. W wyniku tej interwencji nastąpił spadek w ilości przejazdów tirów na tej drodze i prosi o dalszą kontynuację zadania. Następnie poinformował, iż Program Bezpieczeństwa zaproponowany przez Komisję Bezpieczeństwa Powiatu jest ogólnym zarysem, który można przyjąć, który zawiera bardzo cenne kierunki i bardzo słuszne propozycje. Natomiast brak tam jest konkretów i dopóki ich nie będzie, to nic z tego nie wyniknie. Program ten zawiera bardzo cenne inicjatywy jak np. uruchomienie współpracy z urzędami, wójtami, radami gmin w celu powstania gminnych programów bezpieczeństwa. Uważa, że jest to potrzebne i powinien być ktoś w urzędzie, kto będzie miał sprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego w swojej pieczy. W programie gminnym, na pewno jako element programu powiatowego, musi się znaleźć element bieżącej, stałej konsultacji służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo z mieszkańcami. Uważa, że jest to sprawa priorytetowa i od jesieni tego typu działania na terenie gminy, czy też powiatu można uruchomić. Poprosił panów komendantów i władze zarówno powiatu jak i gminy o rozważenie takiego pomysłu. Poinformował, że ze strony radnych, a zwłaszcza Komisji Spraw Społecznych, na pewno będzie poparcie i współpraca. Uważa, że nie da się pobudować bezpieczeństwa mieszkańców, jeżeli sami mieszkańcy za swoje bezpieczeństwo wreszcie nie zaczną być odpowiedzialni.
Pani Zalewska zabierając głos odczytała postulaty mieszkańców Komorowa, które wpłynęły na zebraniu mieszkańców. Postulaty stanowią załącznik do protokołu. Podkreśliła, że to jest apel mieszkańców i cieszy się że mogła odczytać w obecności pani i pana Starosty.
Pan Kozłowski zabierając głos poprosił o kontrolę służb policyjnych ruchu tranzytowego TIR-ów na ul. Sokołowskiej, a następnie zapytał o inwestycje, jakie są planowane na ul. Sokołowskiej.
Pani Budzyniak zabierając głos poinformowała, że podobna sytuacja jak w Sokołowie występuje w ul. Targowej w Opaczy Małej, gdzie TIR-y nie przestrzegają ograniczeń tonażu.
Pan Słowik zwracając się do Komendanta Powiatowego Policji poprosił o skierowanie odpowiednich służb zajmujących się zwalczeniem narkotyków w pobliżu szkoły, stacji WKD.
Pan Walendowski zabierając głos zaproponował stworzenie programu wychowawczego dla dzieci, aby uczyć ich jak mają się poruszać po drogach.
Pan Kowalski odpowiadając odnośnie ul. Sokołowskiej, poinformował, iż pod koniec czerwca złożone zostały wnioski do kontraktu wojewódzkiego. W porozumieniu z Gminą Michałowice Powiat będzie budował sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu ul. Sokołowskiej z ul. Rodzinną, następnie będzie przeprowadzona modernizacja skrzyżowania ul. Sokłowskiej z ul. Wacława i dopiero po wykonaniu tych prac będzie można wejść z samymi nakładkami.
Pani Zalewska zabierając głos zapytała, czy ul. Brzozowa zostanie wykonana zgodnie z planem i w jakim okresie jest planowana ul. Pruszkowska.
Pan Kowalski odpowiadając wyjaśnił, iż na odcinkach ulic; Brzozowej i Pruszkowskiej firmy obecnie przystępują do prac remontowych. Całe długości ulic nie będą wykonane, ponieważ są tam planowane jeszcze inwestycje. Ul. Komorowska na odcinku od ul. Brzozowej do ul. Ogrodowej, oraz przy stacji WKD czyli od ul Kolejowej do torów i od torów do ul. Berylowej będzie wykonana nakładka, później ul. Senatoryjna. Natomiast ul. Pruszkowska będzie wykonana od skrzyżowania ul. Głównej do zakrętu w lesie.
Pan Kozłowski zapytał, czy przy remoncie ul. Sokołowskiej przewiduje się budowę ścieżki rowerowej.
Pan Kowalski wyjaśnił, iż w wariancie przewidującym wykonanie nakładki, ścieżka rowerowa nie jest przewidywana.
Pan Chruściak zabierając głos zaakcentował, że bardzo duże niebezpieczeństwo na naszym terenie stwarzają tiry. Uważa, że takim idealnym rozwiązaniem będzie wybudowanie „Paszkowianki”, co spowoduje poprawę bezpieczeństwa na naszych drogach.
Pani Smolińska poinformowała, że jeśli chodzi o „Paszkowiankę” i wskazanie konkretnych terminów to Starostwo nie może ich zagwarantować, może natomiast zagwarantować ogromne zaangażowanie w to, aby ta droga jak najszybciej powstała. Jest to w fazie opracowania koncepcji i wszystko wskazuje na to, że prace zostaną uruchomione i w najbliższych latach „Paszkowianka” powstanie. Następnie nawiązała do programu bezpieczeństwa powiatowego, który jest faktycznie opracowany w formie wskazania głównych kierunków. Będą opracowywane do tego programu harmonogramy etapowe, okresowe, które będą realizowane w poszczególnych latach. Ten program jest adresowany do wszystkich gmin z prośbą o zgłaszanie swoich uwag i potrzeb w konkretnych tematach, które są poruszone w programie bezpieczeństwa. Uruchomione zostały pewne działania dotyczące bezpieczeństwa na drogach, zostały zlecone opracowanie dotyczące wskazania najbardziej niebezpiecznych miejsc na drogach powiatowych, oraz wskazania możliwości rozwiązań technicznych, bądź organizacji ruchu, która zwiększy bezpieczeństwo. Jednym z poważnych tematów do realizacji, będzie zorganizowanie Centrum Interwencji Kryzysowej dla osób ulegających przemocy, uruchomienie tego Centrum jest konieczne. Uważa, że należy przy pomocy Policji i sygnałów ze wszystkich gmin opracowywać mapę bezpieczeństwa powiatu.
Pani Zalewska zapytała, czy będzie opracowane rozwiązane bezpieczeństwa ruchu na skrzyżowaniu Al. M. Dąbrowskiej z ul. Kotańskiego przy Szkole w Komorowie. Przypomniała, że taką uchwałę podjęli mieszkańcy na walnym zebraniu osiedla Komorów. Mieszkańcy postulują o zbudowanie ronda, które w naturalny sposób powoduje spowolnienie samochodów.
Pan Kowalski odpowiadając wyjaśnił, że w tej chwili nie potrafi na to pytanie odpowiedzieć. Zlecane jest obecnie opracowanie najbardziej niebezpiecznych punktów na drogach powiatowych, opracowanie rozwiązań komunikacyjnych. Wskaże wymienione miejsce jako jedno z niebezpiecznych.
Pan Hoser podziękował, za przybycie na sesję władzom Starostwa i Komendantom Policji, a następnie zarządził przerwę.
Ad. pkt.3
Przewodniczący Rady pan J. Sierak poinformował, iż projekt protokołu z XX sesji Rady Gminy zgodnie z informacją był wyłożony do wglądu w biurze rady , oraz zapytał o uwagi do ich treści. Nie zgłoszono uwag.
Przystąpiono do głosowania nad przyjęciem protokołu z XX sesji Rady Gminy.
Za przyjęciem - 9
Przeciw - 0
Wstrzymało się -1
Protokół z XX sesji Rady Gminy został przyjęty.
Ad 4. pkt. 1
Przystąpiono do dyskusji nad projektem uchwały w sprawie dokonania zmian w Budżecie Gminy Michałowice na 2004 rok.
Pani Jankowska zabierając głos omówiła projekt uchwały oraz po kolei poszczególne załączniki (informacja w załączeniu do protokołu). Następnie zgłosiła w imieniu pana Wójta autopoprawki dotyczące załącznika nr 4. Zmiany polegać będą na dopisaniu zadania „Budowa chodnika w ul. Dworcowej w Michałowicach”, zmniejszeniu planowanych nakładów finansowych o kwotę 19 tys. zł., plan po zmianach wynosić będzie 17 tys. zł. Następnie zwiększenie środków na zadanie „Budowa chodnika w ul. Brzozowej w Nowej Wsi” o kwotę 19 tys. zł., gdzie plan po zmianach wynosić będzie 109 tys. zł. Następną autopoprawkę pan Wójt wnosi w zadaniu „Wyposażenie Ośrodka Zdrowia w Michałowicach” polegającą na zastąpieniu kwoty 10 tys. zł kwotą 8 tys. zł. Plan po zmian wynosić będzie 24tys. zł. Poinformowała jeszcze o autopoprawce w załączniku nr 2 polegającą na zmniejszeniu o kwotę 2 tys. zł. zadania pod nazwą „Remont cząstkowy dróg o nawierzchni żużlowej”. Po uwzględnieniu autopoprawki zwiększenie wynosić będzie 18 563 zł.
Pan Walendowski zabierając głos poinformował, iż opinia Komisji Spraw Społecznych jest pozytywna.
Pan Bryksa poinformował, że opinia Komisji Budżetu i Finansów była pozytywna.
Pan Rajski poinformował, że opinia Komisji Gospodarki Komunalnej i Przestrzennej była pozytywna.
Pani Zalewska zabierając głos zwróciła uwagę, że znowu przyjmowany jest w pierwszej kolejności projekt uchwały dotyczącej budżetu, a potem dopiero uchwały w sprawie WPI i w związku z tym zapytała pana Wójta, czy jest odpowiedź Wojewody w sprawie uchwał grudniowych, które były również rozbieżne o zapisy finansowe. Chciałaby się dowiedzieć, czy zostały przyjęte przez Wojewodę, jako zgodne z prawem.
Pan Wójt odpowiadając wyjaśnił, że sposób głosowania uchwał należy do wyłącznej kompetencji Rady Gminy, natomiast uważa, że przegłosowanie w pierwszej kolejności wszystkich zmian w budżecie jest słuszniejsze, ponieważ inne uchwały są uchwałami pochodnymi. Następnie poinformował, że uchwały zostały przyjęte przez Wojewodę.
Wobec wyczerpania się głosów w dyskusji przystąpiono do głosowania nad projektem uchwały w sprawie dokonania zmian w budżecie Gminy Michałowice na 2004 rok wraz ze zgłoszonymi przez pana Wójta autopoprawkami.
Za przyjęciem - 9
Przeciw - 0
Wstrzymało się - 2
Uchwała Nr XXI/152/2004 stanowi załącznik do protokołu.
Ad 4. pkt. 2
Przystąpiono do dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zmieniającej uchwałę Nr XVII/119/2004 Rady Gminy Michałowice z dnia 18 marca 2004r. w sprawie przyjęcia wieloletniego programu inwestycyjnego „Budowa kanalizacji sanitarnej Gminy Michałowice” na lata 2004-2007.
Pan Wójt zabierając głos poinformował, że projekt uchwały dotyczy zmian w WPI, w tym wypadku w odniesieniu do budowy kanalizacji sanitarnej gminy Michałowice.
Pan Bryksa poinformował, że opinia Komisji Budżetu i Finansów była pozytywna, przy czterech głosach „za” i jednym „wstrzymującym”.
Pan Rajski poinformował, że opinia Komisji Gospodarki Komunalnej i Przestrzennej była pozytywna.
Wobec braku głosów w dyskusji przystąpiono do głosowania nad projektem uchwały w sprawie zmieniającej uchwałę Nr XVII/119/2004 Rady Gminy Michałowice z dnia 18 marca 2004r. w sprawie przyjęcia wieloletniego programu inwestycyjnego „Budowa kanalizacji sanitarnej Gminy Michałowice” na lata 2004-2007.
Za przyjęciem - 10
Przeciw - 0
Wstrzymało się - 1
Uchwała Nr XXI/153/2004 stanowi załącznik do protokołu.
Ad 4. pkt. 3
Przystąpiono do dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zmieniającej uchwałę Nr XVII/119/2004 Rady Gminy Michałowice z dnia 18 marca 2004r. w sprawie przyjęcia wieloletniego programu inwestycyjnego „Budowa dróg na terenie Gminy Michałowice” na lata 2004-2007.
Pan Wójt zabierając głos poinformował, że projekt uchwały dotyczy zmian w WPI, w tym wypadku w odniesieniu do budowy dróg na terenie gminy Michałowice.
Pan Bryksa poinformował, że opinia Komisji Budżetu i Finansów była pozytywna.
Pan Rajski poinformował, że opinia Komisji Gospodarki Komunalnej i Przestrzennej była pozytywna.
Wobec braku głosów w dyskusji przystąpiono do głosowania nad projektem uchwały w sprawie zmieniającej uchwałę Nr XVII/119/2004 Rady Gminy Michałowice z dnia 18 marca 2004r. w sprawie przyjęcia wieloletniego programu inwestycyjnego„Budowa dróg na terenie Gminy Michałowice” na lata 2004-2007.
Za przyjęciem - 9
Przeciw - 0
Wstrzymało się - 1
Uchwała Nr XXI/154/2004 stanowi załącznik do protokołu.
Ad 4. pkt. 4
Przystąpiono do dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zmieniającej uchwałę Nr XVII/119/2004 Rady Gminy Michałowice z dnia 18 marca 2004r. w sprawie przyjęcia wieloletniego programu inwestycyjnego„Budowa urządzeń odwadniających i małej retencji w Gminie Michałowice” na lata 2004-2007.
Pan Wójt zabierając głos poinformował, że projekt uchwały dotyczy zmian w WPI, w tym wypadku w odniesieniu do budowy urządzeń odwadniających i małej retencji na terenie gminy Michałowice.
Pan Bryksa poinformował, że opinia Komisji Budżetu i Finansów była pozytywna.
Pan Rajski poinformował, że opinia Komisji Gospodarki Komunalnej i Przestrzennej była pozytywna.
Pan Bryksa zabierając głos, zwrócił uwagę, iż częściowo są przenoszone środki z finansowania planów odwodnienia na finansowanie dróg, jest to zmiana pomiędzy programami. Uważa, że tego typu ruchy nie powinny mieć miejsca, bo skoro używamy argumentu, że mamy tak doskonale zaprezentowaną przyszłość finansową naszej gminy, to powinno się dążyć do sytuacji wprowadzania jak najmniejszych zmian, żeby tej równowagi nie burzyć.
Wobec braku dalszych głosów w dyskusji przystąpiono do głosowania nad projektem uchwały w sprawie zmieniającej uchwałę Nr XVII/119/2004 Rady Gminy Michałowice z dnia 18 marca 2004r. w sprawie przyjęcia wieloletniego programu inwestycyjnego„Budowa urządzeń odwadniających i małej retencji w Gminie Michałowice” na lata 2004-2007.
Za przyjęciem - 7
Przeciw - 0
Wstrzymało się - 3
Uchwała Nr XXI/155/2004 stanowi załącznik do protokołu.
Ad 4. pkt. 5
Przystąpiono do dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zmieniającą Uchwałę Nr XIX/135/2004 Rady Gminy Michałowice z dnia 29 kwietnia 2004 r w sprawie zaciągnięcia pożyczki preferencyjnej w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Pani Jankowska zabierając głos poinformowała, że po wprowadzeniu zmian w planie zadań inwestycyjnych na rok 2004 dotyczącym termomodernizacji budynków szkół i przedszkoli na terenie Gminy, zostały zwiększone przewidziane do zaciągnięcia pożyczki z WFOŚiGW. W związku z powyższym zostaje przedstawiony projekt uchwały.
Pan Bryksa poinformował, że opinia Komisji Budżetu i Finansów była pozytywna.
Pan Rajski poinformował, że opinia Komisji Gospodarki Komunalnej i Przestrzennej była pozytywna.
Pani Zalewska zabierając głos zapytała, dlaczego na poprzedniej sesji zdejmowaliśmy termomodernizację szkoły w Komorowie a obecnie przyjmujemy. Czy wcześniej pochopnie te środki nie były zdejmowane, czy jest to efekt uwag, że można to robić w bieżącym roku.
Pan Wójt wyjaśnił, iż nie jest to efekt uwag, ale efekt kontaktów z WFOŚiGW, który poinformował, że w roku przyszłym prawdopodobnie nie będzie możliwe zaciągnięcie kredytu na termomodernizację jakichkolwiek obiektów, w związku z powyższym podjęto decyzję przedstawioną w projekcie uchwały.
Wobec braku dalszych głosów w dyskusji przystąpiono do głosowania nad projektem uchwały w sprawie zmieniającą Uchwałę Nr XIX/135/2004 Rady Gminy Michałowice z dnia 29 kwietnia 2004 r w sprawie zaciągnięcia pożyczki preferencyjnej w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Za przyjęciem - 10
Przeciw - 0
Wstrzymało się - 0
Uchwała Nr XXI/156/2004 stanowi załącznik do protokołu.
Ad 4. pkt. 6
Przystąpiono do dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zaciągnięcia pożyczki w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Pani Jankowska zabierając głos poinformowała, że jest propozycja zaciągnięcia pożyczki w WFOŚ i GW w Warszawie, pożyczka była by zaciągnięta na budowę urządzeń odwadniających i małej retencji w wysokości 630 tys. zł.
Pan Bryksa poinformował, że opinia Komisji Budżetu i Finansów była pozytywna.
Pan Rajski poinformował, że opinia Komisji Gospodarki Komunalnej i Przestrzennej była pozytywna.
Pani Zalewska zapytała, czy jest pozytywna opinia Wojewody w sprawie uchwały przyjętej na poprzedniej sesji w omawianej sprawie.
Pan Wójt wyjaśnił, iż nie ma odpowiedzi od Wojewody w tej sprawie.
Wobec braku głosów w dyskusji przystąpiono do głosowania nad projektem uchwały w sprawie zaciągnięcia pożyczki w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie
Za przyjęciem - 8
Przeciw - 3
Wstrzymało się - 0
Uchwała Nr XXI/157/2004 stanowi załącznik do protokołu.
Ad 4. pkt. 7
Przystąpiono do dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zaciągnięcia zobowiązań wekslowych.
Pani Jankowska zabierając głos poinformowała, że gmina Michałowice występuje do instytucji, które udzielały pożyczek lub kredytów o ich umorzenie. To jest czwarty wniosek złożony do NFOŚ i GW o umorzenie pożyczki. Wymogi stawiane przez Narodowy Fundusz są takie, że kwota umarzana musi być z powrotem przeznaczona na realizację inwestycji z zakresu ochrony środowiska, żądają uchwały w sprawie zaciągnięcia zobowiązań wekslowych, a wiąże się to ze złożeniem weksla inblanco na kwoty wskazane w § 1 projektu uchwały.
Pan Bryksa poinformował, że opinia Komisji Budżetu i Finansów była pozytywna.
Wobec braku głosów w dyskusji przystąpiono do głosowania nad projektem uchwały w sprawie zaciągnięcia zobowiązań wekslowych.
Za przyjęciem - 11
Przeciw - 0
Wstrzymało się - 0
Uchwała Nr XXI/158/2004 stanowi załącznik do protokołu.
Ad 4. pkt. 8
Przystąpiono do dyskusji nad projektem uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia z Powiatem Pruszkowskim, dotyczącego wykonania prac remontowo-konserwacyjnych w pasach dróg powiatowych.
Pan Kwietniak zabierając głos zgłosił autopoprawkę do projektu uchwały polegającą na zmianie w § 2 kwoty 20 tys. zł na kwotę 40 tys. zł. Uchwała pozwoli na spożytkowanie środków Starostwa Powiatowego, które przeznaczyło 20 tys. zł na konserwacje przepustów w drogach powiatowych. Autopoprawka dotyczy porozumienia w § 4 ust. 1 kwotę 40 tys. zastąpimy kwotą 60 tys. zł., w § 4 ust. 2 pkt „b” kwotę 20 tys. zł zastąpimy 40 tys. zł.
Pan Bryksa poinformował, że Komisja Budżetu i Finansów zaopiniowała projekt uchwały pozytywnie, w trakcie dyskusji zgłoszono przedstawione autopoprawki.
Pan Rajski poinformował, że opinia Komisji Gospodarki Komunalnej i Przestrzennej była pozytywna.
Wobec braku głosów w dyskusji przystąpiono do głosowania nad projektem uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia z Powiatem Pruszkowskim, dotyczącego wykonania prac remontowo-konserwacyjnych w pasach dróg powiatowych.
Za przyjęciem - 11
Przeciw - 0
Wstrzymało się - 0
Uchwała Nr XXI/159/2004 stanowi załącznik do protokołu.
Ad 4. pkt. 9
Przystąpiono do dyskusji nad projektem uchwały w sprawie wydzierżawienia urządzeń i sieci wodociągowo-kanalizacyjnej na terenie Gminy Michałowice.
Pan Wójt zabierając głos poinformował, że konsekwencje związane z realizacją uchwały będą bardzo wielkie dla gminy, dla mieszkańców, następnie odczytał uzasadnienie do uchwały (uzasadnienie stanowi załącznik do protokołu).
Pan Bryksa poinformował, że Komisja Budżetu i Finansów zaopiniowała projekt uchwały pozytywnie.
Pan Rajski poinformował, że opinia Komisji Gospodarki Komunalnej i Przestrzennej była pozytywna.
Pan Bryksa zabierając głos przypomniał, że jest to dalszy ciąg myślenia i próby podjęcia decyzji na temat wodociągów i kanalizacji w naszej gminie. Wcześniej Zarząd Gminy podjął decyzję w sprawie przekazania w użytkowanie w całości sieci wodociągowej i kanalizacyjnej gminy Michałowice MPW i K z Warszawy. To przedsiębiorstwo nie było zainteresowane przejęciem tej sieci i uchylało się od wykonywania obowiązków wynikających z zezwolenia. Zezwolenie to zostało cofnięte. Obecnie została przedłożona uchwała, gdzie wnioskuje się do radnych o podjęcie decyzji w sprawie terminowego wydzierżawienia całej sieci, która została wybudowana z pieniędzy gminnych, przy dużym udziale mieszkańców, przedsiębiorstwu którego nie znamy, o którym nic nie wiemy. W naszym rejonie bardzo niewiele gmin ten problem rozwiązało, mimo że radnym podaje się, że wszystkie gminy maja taki obowiązek. Trzeba mieć świadomość głosując, że wyrażamy zgodę na to, że właściwe jednoosobowo Wójt Gminy Michałowice podejmie decyzję w sprawie wydzierżawienia całej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na lat 9 firmie, która zostanie wyłoniona w drodze konkursu, przetargu. Zauważył, że nie ma w tym projekcie zmiany, że to Rada Gminy, czy Komisja Rady Gminy będzie opiniować warunki na jakich zostanie wyłoniona ta firma, że ta opinia będzie wiążąca. Zapytał, czy niemożliwe jest z prawnego punktu widzenia wyrażenie zgody przez Radę Gminy na podjęcie działań w celu wyłonienia takiej firmy, lub w mniejszym zakresie, w celu przedstawienia przez takie firmy warunków na jakich zamierzają eksploatować naszą sieć w drodze dzierżawy, w ten sposób, aby uzyskać sytuację w której Rada Gminy będzie mogła po posiadaniu warunków podjąć decyzję wspólnie z Wójtem na temat ewentualnego wydzierżawienia takiej wartości, jaką jest sieć wodociągowa i kanalizacyjna. Po to, aby wspólnie można było sprawdzić, czy rzeczywiście ta firma zagwarantuje przestrzeganie interesów w sposób korzystny dla gminy, a nie w taki, jaki wyniknie z prawa o zamówieniach publicznych.
Pani Kuć zabierając głos wyjaśniła, że w projekcie uchwały i uzasadnieniu zostały zawarte główne tezy tego przedsięwzięcia. W uchwale wskazano podstawę prawną „Prawo o zamówieniach publicznych” wiadomo już, że takie przedsiębiorstwo będzie wyłonione w drodze przetargu i będzie o tym decydować komisja przetargowa. Zostanie przygotowana specyfikacja istotnych warunków zamówienia, która będzie przedstawiona na forum rady i każdy radny będzie miał okazję do zaprezentowania swojego stanowiska. Nie widzi żadnych podstaw prawnych do zajmowania stanowiska przez radnych odnośnie specyfikacji, czy wyłaniania w trybie ustawy o zamówieniach publicznych tego przedsiębiorstwa, któremu ma być udzielone zezwolenie. Natomiast jest taka możliwość w ustawie o zamówieniach publicznych, udziału w Komisji Przetargowej ekspertów, biegłych, jeśli sprawa dotyczy wyjątkowo problemu bardzo skomplikowanego. Sugestie Radnych do umieszczenia w komisji przetargowej takiej osoby będą mogły mieć miejsce.
Pan Bryksa zapytał, czy z prawnego punku widzenia możliwe jest przeprowadzenie takiej procedury, w której obecnie Rada nie wyrazi zgody na wydzierżawienie sieci, tylko wyrazi zgodę na wszczęcie działań zmierzających do przedstawienia przez potencjalnych wykonawców warunków wykonania usługi, z którymi będzie mogła się zapoznać rada gminy i przedstawić swoją opinię, bądź też wspólnie z panem Wójtem tą decyzję podjąć. Czy jest to z prawnego punktu możliwe, jeśli tak, to jak to należy zapisać w uchwale żeby to podjąć.
Pani Kuć wyjaśniła, że nie jest to możliwe dlatego, że jeśli chodzi o tryb przetargowy to wynika z ustawy o zamówieniach publicznych, zamawiający przygotowuje specyfikacje i ściśle określa czego oczekuje od oferentów, którzy później zgłaszają propozycje. Taka jest idea zamówień publicznych. Jest jeszcze jeden tryb polegający na przeprowadzeniu konkursu, ale również trzeba by było określić warunki tego konkursu.
Pan Bryksa zapytał, czy po przedstawieniu ofert w związku z konkursem, radni będą mogli obejrzeć oferty i wyrazić swoją opinię w obliczu przedstawionych materiałów.
Pani Kuć wyjaśniła, że prawo o zamówieniach publicznych takiej możliwości nie przewiduje, nie ma takich kompetencji, o tym decyduje komisja przetargowa. Na etapie wyboru przedsiębiorstwa, Rada Gminy może mieć tylko rolę opiniotwórczą, co nie znaczy, że bez mocy wpływu na wybór tego przedsiębiorstwa.
Pan Bryksa zapytał, czy można wpisać do uchwały zobowiązanie pana Wójta do uzyskania pozytywnej opinii Rady Gminy w stosunku do warunków zawartych w specyfikacji istotnych warunków zamówienia.
Pan Zacny stwierdził, że opinia Rady Gminy na etapie specyfikacji nic nie daje, ponieważ wykonawcę będzie wybierała komisja. Uważa, że najlepszym rozwiązaniem by było zobowiązanie pana Wójta, że w Komisji Przetargowej będą brali udział członkowie Komisji Gospodarki Komunalnej i Przestrzennej.
Pan Wójt po konsultacji prawnej zaproponował zapis w brzmieniu, „do zatwierdzenia Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia dotyczącego wyboru przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego na prowadzenie działalności zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzenia ścieków konieczna jest pozytywna opinia Rady Gminy”.
Następnie poinformował, iż do Komisji Przetargowej może powołać członków Komisji GKiP.
Pani Zalewska zabierając głos chciałaby się dowiedzieć, dlaczego w naszej gminie nie zmierzamy do tego, aby gmina prowadziła nadzór nad dostarczaniem wody, czy odprowadzaniem ścieków, jeżeli nie bezpośrednio gmina, to dlaczego nie rozważyliśmy spółki kapitałowej. To są formy w których gmina ma cały czas bezpośredni nadzór nad majtkiem. Nie oddajemy majątku do firmy której nie znamy i nie wiemy na jakich warunkach.
Pan Wójt wyjaśnił, że Zakład Budżetowy przy Gminie Michałowice był już powoływany i nie sprawdził się, były tylko straty.
Pan Chruściak zabierając głos poinformował, iż nie zgadza się z wypowiedzią pani Zalewskiej, która zaproponowała rozwiązanie, które by było najgorszym dla gminy. Sprawa ta była bardzo długo i dogłębnie dyskutowana na komisjach i wybrane zostało to najmniejsze zło. Nie zgadza się z tym, aby zanegować to, co zostało wypracowane na komisjach, co się wydaje, że jest wyjściem najlepszym. Proponowanie przez panią radną Zalewską dyskusji od początku uważa za niewłaściwe, ponieważ po to są komisje aby dyskutować i aby tam wypracować pewne opinie.
Pani Zalewska zwracając się do pana Chruściaka zapytała, czy głosował za przyjęciem jej do komisji choćby inwestycyjnej. Pan Radny zarzuca, że nie dyskutowała na komisji której przecież nie jest członkiem. Zapytała, czy chociażby wsparł wniosek o jej członkostwo w tych komisjach, bo wówczas miałby tytuł do takich opinii, żeby uważać że nie pracuje w komisjach. W związku z tym są to jej przemyślenia, które wyraża na sesji, ponieważ nie miała możliwości wyrazić na komisjach.
Pan Sierak zabierając głos wyraził satysfakcje z faktu, iż problem który mamy w gminie Michałowice od dawna ulegnie rozwiązaniu, zaczniemy spełniać wymogi związane z ustawą o gospodarce komunalnej. Podkreślił, iż przedsięwzięcia typu zakład budżetowy są z ekonomicznego punktu widzenia najmniej efektowne. Problem oddania w dzierżawę zgłaszał już w 1995 roku i cieszy się, że ten element, który może oznaczać dla nas bardzo duże koszty już za kilka lat, przestaje być już elementem kosztowym, odciążającym budżet gminy.
Pan Bryksa zapytał, jakie będą uprawnienia podmiotu, któremu zostanie wydzierżawiona sieć wodociągowa i kanalizacyjna w trakcie sprawowania przez nich włodarstwa na naszym terenie, a jakie na koniec. Chodzi o uprawnienia dotyczące tego majątku gminy.
Pan Kwietniak zabierając głos wyjaśnił, że zasady umowy dzierżawy reguluje KC i nad tym nie powinnyśmy się zastanawiać. Gmina w całym okresie trwania umowy dzierżawy będzie właścicielem. Rolą gminy jest takie uregulowanie umowy dzierżawy, żeby te wszystkie obawy które są podnoszone nie stały się realnym zagrożeniem dla interesów gminy. Zasady rozwiązania, wypowiedzenia umowy dzierżawy określać będzie umowa, jak również przepisy KC i odpowiednie ustawy. Co do trybu przeprowadzenia przetargu, powinna nad nim się zastanowić komisja w której powinni pracować radni. Ta procedura ma dotyczyć zapytania podmiotu gospodarczego o to, za jakie pieniądze sprzeda nam wodę.
Wobec wyczerpania się głosów w dyskusji przystąpiono do głosowania nad projektem uchwały w sprawie wydzierżawienia urządzeń i sieci wodociągowo-kanalizacyjnej na terenie Gminy Michałowice.
Za przyjęciem - 9
Przeciw - 1
Wstrzymało się - 2
Uchwała Nr XXI/160/2004 stanowi załącznik do protokołu.
Ad 4. pkt. 10
Przystąpiono do dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zatwierdzenia zmienionego załącznika graficznego do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Michałowice obszaru „Komorów”- część II obejmująca fragment wsi Komorów.
Pan Sobol zabierając głos poinformował, że konieczność podjęcia takiej uchwały wynika z pisma Wojewody Mazowieckiego w którym poinformował Wójta Gminy, że w załącznikach do uchwał, które były podjęte 26 lutego bieżącego roku brak pieczątek oraz wykreskowania lasów chronionych. Następnie w imieniu pana Wójta zgłosił autopoprawkę polegającą na dopisaniu w § 1 słowa „planu”.
Pan Rajski poinformował, że opinia Komisji Gospodarki Komunalnej i Przestrzennej była pozytywna.
Wobec braku głosów w dyskusji przystąpiono do głosowania nad projektem uchwały w sprawie zatwierdzenia zmienionego załącznika graficznego do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Michałowice obszaru „Komorów”- część II obejmująca fragment wsi Komorów wraz ze zgłoszoną autopoprawką.
Za przyjęciem - 12
Przeciw - 0
Wstrzymało się - 0
Uchwała Nr XXI/161/2004 stanowi załącznik do protokołu.
Ad 4. pkt. 11
Przystąpiono do dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zatwierdzenia zmienionego załącznika graficznego do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Michałowice obszaru „Komorów”- część III obejmująca fragment osiedla Komorów.
Pan Sobol w imieniu pana Wójta zgłosił autopoprawkę polegającą na dopisaniu w § 1 słowa „planu”.
Pan Rajski poinformował, że opinia Komisji Gospodarki Komunalnej i Przestrzennej była pozytywna.
Wobec braku głosów w dyskusji przystąpiono do głosowania nad projektem uchwały w sprawie zatwierdzenia zmienionego załącznika graficznego do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Michałowice obszaru „Komorów”- część III obejmująca fragment osiedla Komorów wraz ze zgłoszona autupoprawką.
Za przyjęciem - 12
Przeciw - 0
Wstrzymało się - 0
Uchwała Nr XXI/162/2004 stanowi załącznik do protokołu.
Ad pkt 5.
Pan Wójt poinformował, że na Komisji Budżetu i Finansów i Komisji Gospodarki Komunalnej i Przestrzennej było przestawione Zarządzenie Wójta Gminy Michałowice Nr 96/2004 z dnia 31 maja 2004 w sprawie dokonania zmian w budżecie Gminy Michałowice na 2004 rok. Zarządzenie stanowi załącznik do protokołu. Następnie omówił Stanowisko Nr 1/2004 Wójta Gminy Michałowice z dnia 15 czerwca 2004 r. (w załączeniu do protokołu).
Ad pkt 6.
Pan Sierak zabierając głos poinformował, iż wpłynęło z Urzędu Wojewody Mazowieckiego Postanowienie Nr 722/2004 dotyczące skargi PP. Urszuli i Mirosława Zielińskich z dnia 11 czerwca 2004 roku „na pracę Zarządu i przedstawicieli Gminy Michałowice” w sprawie dot. warunków nabycia przez skarżących od Gminy Michałowice prawa użytkowania wieczystego nieruchomości będącej własnością Skarbu Państwa, położonej w miejscowości Pęcice, gm. Michałowice, stanowiącej działkę ewid. Nr 591 o pow. 883 m2. Następnie odczytał Postanowienie Wojewody wraz z załączoną skargą (pismo stanowi załącznik do protokołu). Ponieważ sprawa jest w kompetencji Rady, zaproponował aby sprawę skierować do Komisji Rewizyjnej, która wypracuje stanowisko które zostanie przedstawione Radzie Gminy.
Pan Sierak zgłosił formalny wniosek za przekazaniem sprawy do zbadania przez Komisję Rewizyjną zgodnie z kompetencjami.
Za przekazaniem - 12
Przeciw - 0
Wstrzymało się - 0
Rada wniosek przyjęła.
Następnie poinformował, że do wiadomości rady wpłynęło pismo pana radnego Rajskiego związane z udzieleniem przez naszą gminę finansowego wsparcia przy realizacji prac remontowych Kościoła Parafialnego w Pęcicach. Następne pismo Sołectwa Nowej Wsi w sprawie podwyższenia peronu kolejki WKD. Kolejne pismo od mieszkańców ul. Leszczynowej w Komorowie dotyczące budowy kanalizacji. Następnie przypomniał, że odbył się kolejny festyn Dni Gminy Michałowice, podziękował wszystkim osobom, które zaangażowały się w organizację i przeprowadzenie tego festynu.
Ad pkt 7.
Pan Bryksa zabierając głos zapytał, kiedy projekt Planu Zagospodarowania Przestrzennego fragmentu Wsi Granica będzie zgłoszony na posiedzenie Komisji Gospodarki Komunalnej i Przestrzennej i kiedy będzie ponownie przedmiotem obrad rady gminy, ponieważ jest to niezmiernie ważna uchwała dla tego terenu. Przypomniał, że wcześniej pan Wójt obiecał, że projekt uchwały zostanie skierowany na najbliższą komisję. Projekt ten wcześniej decyzją rady gminy został zdjęty z porządku obrad, a właściwie nie podjęto wobec niego głosowania, argumentując wniosek, że skoro jest dużo pytań i uwag do tego wniosku, to trzeba nad nim popracować w komisji. W obecnej chwili ten teren się zabudowuje i uchwalenie planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu na pewno uporządkuje i ułatwi postępowanie inwestorów na tym gruncie. Następnie zwracając się do Przewodniczącego Rady Gminy zapytał o projekt uchwały w sprawie uporządkowania składu osobowego Komisji Spraw Społecznych, która na przedostatnim posiedzeniu podjęła decyzję w sprawie usunięcia ze składu osobowego komisji radnego, nieuczestniczącego w jej pracach pana radnego Wągrodzkiego. Chciałby się dowiedzieć co w tej sprawie pan Przewodniczący zrobił i jak ma się to do regulaminu komisji, czy też do Statutu Gminy Michałowice.
Pan Wójt poinformował, że sprawa uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego dla Granicy była przedmiotem obrad na komisjach, a później na sesji rady gminy. Wnioski, które się nasuwały z tych dyskusji, są kierowane do projektanta i muszą być dopracowane. Plan zostanie zgłoszony jeszcze w tym roku.
Pan Bryksa poinformował, że nie sądzi, aby ilość wniosków które zgłaszał była tak duża, że trzeba by było czekać tak długo. Wnioskuje, aby ta uchwała została przygotowana na najbliższe posiedzenie rady.
Pan Wójt wyjaśnił, że zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego potrafią rodzić takie konsekwencje, które nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić. Jeżeli coś zmieniamy w planie, to praktycznie zmieniamy na całe życie. W tej chwili jest bardzo ważna sprawa planów w Opaczy, która dłużej czeka, jest to duży obszar. Będzie to temat na pewno na pół sesji, gdzie będzie omawiana sprawa lotniska, autostrady, trasy „Salomea”. Dlatego w pierwszej kolejności będzie rozpatrywany plan Opaczy, a w drugiej Granicy.
Pan Hanc zwracając się do pana radnego Bryksy zapytał, czy coś zrobił w tym kierunku żeby pan radny Wągrodzki mógł przyjechać na sesję, czy dowiedział się dlaczego nie przyjechał.
Pan Chruściak zapytał czy przetarg na budowę kanalizacji w ul. Turystycznej i ul. Bugaj się odbył i z jakim skutkiem, czy ogłoszono przetarg na ul. Główną.
Pan Kwietanik poinformował iż na ul. Turystyczną już jest podpisana umowa z wykonawcą, na ul. Bugaj jest przygotowany projekt i będzie zgłoszenie wniosku o pozwolenie na budowę, natomiast na ul. Główną jest projekt ulicy, brakuje jeszcze przykanalików i przepompowni. Wniosek o pozwolenie na budowę powinien się pojawić w ciągu trzech tygodni. Poinformował, iż przetarg chciałby zrobić dla trzech ulic, łącznie z ul. Wschodnią, na którą jeszcze nie ma opracowanej dokumentacji z powodu procedury przejęcia tej ulicy. Jest zapewnienie ref. geodezji, że na początku sierpnia dojdzie do podpisania aktu notarialnego.
Pan Chruściak stwierdził, że sprawa się przedłuża jeśli chodzi o ul. Wschodnią. W ubiegłym roku było zapewnienie ze strony pana Wójta, że właściciel zgodził się na przeprowadzenie inwestycji i uważa, że nie jest warunkiem jedynym, podstawowym aby tą ulicę przejąć. Odnosi wrażenie, że niebezpiecznie przedłużamy procedury, które sprawią, że te inwestycje nie zostaną wykonane, lub będą wykonywane w najgorszym terminie.
Pan Zacny zwrócił się z apelem do pana Wójta w sprawie przeciwdziałania w podnoszeniu poziomu działek przez nowych mieszkańców Michałowic. Ponieważ stało się już regułą, że prawie każdy właściciel nowej działki podnosi teren gruntu, powoduje to złe skutki nie tylko dla starych mieszkańców, ale i dla Gminy.
Pan Wójt odpowiadając wyjaśnił, że w tej sprawie zwróci się do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z wnioskiem powstrzymania tych zjawisk.
Pan Bryksa odpowiadając na pytanie pana radnego Hanca w sprawie radnego, który unika pracy w radzie i komisjach, stwierdził, że pozwoli sobie odpowiedzieć panu radnemu w kuluarach, bo sprawa jest na tyle oczywista, że nie powinna być tematem dyskusji na posiedzeniu rady.
Pan Chruściak zapytał w jakim celu i kto postawił kontenery na działce gminnej obok przepompowni, która została przekazana gminie przez Wspólnotę Gruntową. Następnie udzielił odpowiedzi, że głosował przeciwko przyjęciu pani Zalewskiej do Komisji GKiP i jest coraz bardziej pewien, co do słuszności tej decyzji. Poinformował, że zaczyna mieć wątpliwości czy dobrze zrobił, że głosował za tym, aby pani radna była w Komisji Społecznej, a był animatorem tego. Następnie nawiązał do pisma Biuletyn Informacyjnego Zarządu Osiedla Komorów, gdzie została w szczególny sposób określona jego inicjatywa. Dziwi się, że niektórzy radni nie mogą zrozumieć, że jakiś radny może być niezależnym, że nie musi działać w obrębie grupy interesów. Wyjaśnił, że prezentuje siebie i swoich wyborców. Wracając do pisma stwierdził, że nie ma takich możliwości materialnych jak Zarząd Osiedla Komorów, że swoje ulotki może wydawać na kredowych papierach, w olbrzymich ilościach. Pozwoli sobie przestudiować Biuletyn i w miarę swoich możliwości, na kolejnych sesjach wypowiedzieć się na pewne sprawy, które w piśmie są, a z którymi absolutnie się nie zgadza.
Pan Kwietniak wyjaśnił, że można się domyślać, że wykonawca ul. Turystycznej samowolnie postawił kontenery.
Pani Zalewska zabierając głos zapytała, jak rozwiązany zostanie problem śmieci, który jest zjawiskiem przykrym na terenie naszej gminy, wystarczy się przejść przez las Komorowski, nad zalewem, przez Pęcice, ulicą Senatoryjną. Czy myślimy o tym, żeby zająć się estetyką, czystością na naszym terenie, w naszych miejscowościach. Następnie pokazała ulotkę gminy Brwinów „Wspólnie dbamy o czystość i porządek”, gdzie informuje się mieszkańców jak postępować, kiedy nasze środowisko jest zaśmiecane, jak mogą mieszkańcy współpracować ze służbami publicznymi. Uważa, że powinniśmy wykrzesać takie siły, aby zadbać o otoczenie. Następnie zapytała dlaczego w tak szybkim terminie, zmieniła się kwota wydatków na remont ul. Gościnnej w Granicy.
Pan Kwietniak poinformował, iż w tym momencie nie potrafi odpowiedzieć co było przyczyną takiej różnicy.
Pani Zalewska ponownie zabierając głos poinformowała, że dostała od mieszkańca skargę dotyczącą użytkowania wieczystego. Następnie przedstawiła rezolucję Rady Miejskiej Wrocławia dot. poselskiego projektu ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego, w prawo własności nieruchomości. Konkretnie, Rada Wrocławia wystąpiła z rezolucją do Sejmu i Senatu o przyspieszenie prac nad wdrożeniem takich przepisów. Poprosiła pana Wójta o skopiowania tej rezolucji i zaproponowała, aby może nasza rada taką rezolucję przyjęła.
Pani Tomaczak zwracając się do pana Chruściaka poinformowała, iż uważa, że niezależność wyraża się poprzez głosowanie, a nie przez to, co ktoś mówi, czy jak się czuje. Gdyby rzeczywiście był pan radny niezależnym, to udowodniłby podejściem do skargi na Dyrektora Szkoły w Komorowie. Dlatego, w tym momencie przekonała się, że pan radny Chruściak nie jest niezależny.
Pan Chruściak zwracając się do pani Tomczak stwierdził, że gdyby wysuwać wnioski na podstawie tego, kto jak głosuje, to pani radna w ciągu tej kadencji zaledwie kilka razy głosowała pozytywnie.
Pani Tomczak stwierdziła, że na dzisiejszej sesji głosowała pozytywnie pięciokrotnie.
Pani Kwietniak poinformował, że został unieważniony przetarg na budowę kanalizacji w ul. Reja i Polnej prowadzony w procedurze sapardowskiej. Uważa, że nie ma innego wyjścia, tylko przetarg unieważnić i rozpocząć roboty, korzystając ze środków WFOŚ.
Wobec wyczerpania porządku obrad wiceprzewodniczący Rady pan Piotr Hoser zamknął obrady XXI sesji Rady Gminy Michałowice.
Protokołowała
Urszula Bejda
Data publikacji: 05.10.2006 13:33
Data ostatniej modyfikacji: 02.06.2014
Wyświetleń: 20
Data ostatniej modyfikacji: 02.06.2014
Wyświetleń: 20
Autor: Urszula Bejda