18.12.2006 10:56
Protokół Nr I
Z obrad I sesji Rady Gminy Michałowice kadencji 2006-2010 z dnia: 2006-11-27
Z obrad I sesji Rady Gminy Michałowice kadencji 2006-2010 odbytych w dniu 27 listopada 2006 r. w siedzibie Urzędu Gminy w Michałowicach przy ul. Raszyńskiej 34.
Obecnych 15 radnych.
Ad. pkt. 1
Zabierając głos pan Eugeniusz Hanc poinformował, że działając zgodnie ustawą o samorządzie gminnym, ma zaszczyt, będąc seniorem wśród radnych, rozpocząć pierwszą sesję nowo wybranej Rady Gminy Michałowice kadencji 2006-2010. Następnie powitał nowo wybranych radnych, wójta elekta Romana Lawrence, wielebnych księży proboszczów, radnych poprzedniej kadencji, sołtysów i przewodniczących rad sołeckich i osiedlowych i wszystkich przybyłych na sesję gości. Powitał zastępcę Przewodniczącego Gminnej Komisji Wyborczej pana Leszka Gałązkę na ręce którego złożył podziękowanie wszystkim osobom rzetelnie pracującym przy organizacji i przeprowadzeniu wyborów.
Poinformował, że ustawodawca nałożył na gminę obowiązek realizacji wielu zadań, związanych z zaspakajaniem codziennych potrzeb społeczności lokalnej. Gmina poprzez swoje organy i jednostki dba o prawidłowe funkcjonowanie oświaty, opieki zdrowotnej, kultury, sportu i rekreacji, kształtuje rozwój lokalny podejmując decyzje dotyczące wielkości i kierunków inwestycji – w zakresie wodociągów, kanalizacji, chodników, dróg i innych zadań. Na radnych spoczywa obowiązek podejmowania decyzji w najważniejszych sprawach dotyczących funkcjonowania lokalnej społeczności. Stwierdził, iż od decyzji radnych zależy jakość i ilość świadczonych usług, efektywność wydatkowania funduszy publicznych, stanowienie o kierunkach rozwoju. Dla radnych bieżącej kadencji to duże wyzwanie, jako że gmina Michałowice od wielu lat należy do gmin dobrze gospodarujących, czego odzwierciedleniem jest zakres zrealizowanych zadań, a także wysokie miejsca w różnego rodzaju rankingach. W kadencji 2006-2010 stoi przed radnymi jeszcze jedno ważne zadanie – perspektywa pozyskania kolejnych funduszy Unii Europejskiej i możliwość realizacji przy ich udziale szerokiego zakresu zadań rozwojowych, przekraczającego własny potencjał finansowy gminy.
Życzył radnym i Wójtowi owocnej pracy, twórczych postaw, realizacji pozytywnych zamierzeń i kierunków wyznaczonych w programach wyborczych – pracy dla dobra mieszkańców Gminy i jej dalszego rozwoju.
Ad. pkt.2
Pan Hanc poprosił zastępcę Przewodniczącego Gminnej Komisji Wyborczej pana Leszka Gałązkę o wydanie radnym zaświadczenia o wyborze na radnego Gminy Michałowice.
Przewodniczący Gminnej Komisji Wyborczej pan Leszek Gałązka w imieniu Komisji przekazał radnym gratulacje z okazji wyboru i obdarzenia ich zaufaniem przez mieszkańców Gminy Michałowice. Na zakończenie życzył wszystkim radnym owocnej służby na rzecz Gminy i jak najwięcej satysfakcji. Następnie wręczył wszystkim radnym zaświadczenia o wyborze na radnego Gminy Michałowice.
Ad. pkt. 3
Pan Hanc poprosił wszystkich o powstanie i odczytał rotę ślubowania „ Wierny Konstytucji i prawu Rzeczpospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców”
Ślubowanie złożyli:
Pani Ewa Borzymowska z dodaniem zdania „tak mi dopomóż Bóg”
Pan Przemysław Bryksa z dodaniem zdania „tak mi dopomóż Bóg i Święty Krzyż, amen”
Pani Hanna Brzeska-Kalczuk
Pan Tadeusz Chruściak z dodaniem zdania „tak mi dopomóż Bóg”
Pan Grabka Kszysztof z dodaniem zdania „tak mi dopomóż Bóg”
Pan Eugeniusz Hanc z dodaniem zdania „tak mi dopomóż Bóg”
Pan Wojciech Herner z dodaniem zdania „tak mi dopomóż Bóg”
Pan Grzegorz Jastrzębski z dodaniem zdania „tak mi dopomóż Bóg”
Pan Paweł Rajski z dodaniem zdania „tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący”
Pan Marek Seretny z dodaniem zdania „tak mi dopomóż Bóg”
Pan Sławomir Walendowski
Pan Witek Sławomir z dodaniem zdania „tak mi dopomóż Bóg”
Pan Paweł Zacny
Pani Aurelia Zalewska z dodaniem zdania „tak mi dopomóż Bóg”
Pani Elżbieta Zawadzka z dodaniem zdania „tak mi dopomóż Bóg”
Ad. pkt. 4
Pan Hanc stwierdził, iż Radni którzy złożyli ślubowanie, zostali zgodnie z wola społeczności lokalnej i wymogami prawa, radnymi Gminy Michałowice kadencji 2006-2010. Następnie stwierdził, iż na Sali obecnych jest 15 radnych, co oznacza, że Rada może podejmować uchwały. Wobec nie zgłoszenia uwag do porządku obrad przystąpiono do głosowania proponowanego porządku w brzmieniu:
1. Otwarcie sesji.
2. Wydanie radnym zaświadczenia o wyborze przez Przewodniczącego Gminnej Komisji Wyborczej.
3. Ślubowanie radnych.
4. Przyjęcie porządku obrad.
5. Wybór Przewodniczącego Rady.
6. Wybór Wiceprzewodniczących Rady Gminy.
7. Zakończenie obrad I sesji Rady Gminy.
za przyjęciem - 15
przeciw - 0
wstrzymało się - 0
Porządek obrad I sesji został przyjęty
Ad. pkt. 5
Pan Hanc zabierając głos poinformował, że przed przystąpieniem do głosowania nad wyborem przewodniczącego Rady należy powołać komisję skrutacyjną. Jednocześnie poinformował, że zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym nie wolno łączyć funkcji przewodniczącego rady z funkcją członka komisji rewizyjnej. Zaproponował trzyosobowy skład Komisji Skrutacyjnej.
Przystąpiono do zgłaszania kandydatur na członków komisji skrutacyjnej:
Pan Zacny zgłosił pana Tadeusza Chruściaka - wyraził zgodę
Pan Walendowski zgłosił pana Pawła Rajskiego - wyraził zgodę
Pani Borzymowska zgłosiła pana Grzegorza Jastrzębskiego - wyraził zgodę
Przystąpiono do głosowania nad przyjęciem zgłoszonych kandydatur na członków komisji skrutacyjnej: pana Chruściaka, pana Rajskiego i pana Jastrzębskiego.
Za przyjęciem - 15
Przeciw - 0
Wstrzymało się - 0
Skład komisji skrutacyjnej przez radę został przyjęty.
Przystąpiono do zgłaszania kandydatur na przewodniczącego Rady Gminy
Pan Jastrzębski zgłosił panią Borzymowską - wyraziła zgodę
Pan Seretny zgłosił pana Bryksę - wyraził zgodę
Pan Chruściak zgłosił pana Walendowskiego - wyraził zgodę
Pan Hanc zgłosił pana Zacnego - nie wyraził zgody
Przed przystąpieniem do głosowania Pan Hanc poinformował, że wszyscy radni otrzymali do głosowania karty z umieszczonymi na niej nazwiskami trzech kandydatów. Przy każdym nazwisku umieszczono trzy pola „za”, „przeciw”, „wstrzymuję się”. Głosowanie polega na postawieniu w odpowiednim polu znaku „X” przy nazwisku kandydata zgodnie z dokonywanym wyborem. Ze względu na konieczność precyzyjnego ustalenia wyników głosowania poprosił o głosowanie jednoznaczne, to znaczy postawienie znaku „X” w polu „za” przy nazwisku jednego wybranego kandydata i jednoczesne postawienie znaku „X” w polu „przeciw” lub „wstrzymuję się” przy następnych kandydatach. Głos dla poszczególnych kandydatów będzie uznany za ważny jeżeli przy ich nazwiskach nie będzie postawiony więcej niż jeden znak „X”. Za nieważny będzie uznany głos oddany na danego kandydata jeżeli przy jego nazwisku nie zostanie umieszczony żaden znak „X”, lub umieszczonych zostanie więcej niż jeden znak „X”.
Przed przystąpieniem do oddawania głosów jeden z radnych zwrócił się z prośbą o wymianę na nową kartę wobec popełnienia pomyłki. Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej na oczach wszystkich radnych kartę podarł (zniszczył przerywając). Wobec braku sprzeciwu radnych w zamian wydano nową kartę do głosowania.
Przystąpiono do tajnego głosowania w sprawie wyboru przewodniczącego Rady Gminy.
Pan Hanc w związku z pracą Komisji Skrutacyjnej zarządził przerwę.
Pan Rajski odczytał protokół komisji skrutacyjnej z tajnego głosowania.
Pani Ewa Borzymowska otrzymała 0 głosów „za”, 7 głosów „przeciw”, 8 głosów „wstrzymujący się” i 0 głosów nieważnych.
Pan Przemysława Bryksa otrzymał 3 głosy „za”, 11 głosów „przeciw”, 1 głos „wstrzymujący się” i 0 głosów nieważnych.
Pan Sławomir Walendowski otrzymał 11 głosów „za”, 3 głosy „przeciw”, 1 głos „wstrzymujący się” i 0 głosów nieważnych.
Przewodniczący obrad Pan Hanc stwierdził, na podstawie protokołu Komisji Skrutacyjnej, że przewodniczącym Rady Gminy Michałowice został wybrany pan Sławomir Walendowski.
Przystąpiono do jawnego głosowania nad przyjęciem projektu uchwały w sprawie wyboru przewodniczącego Rady Gminy wpisując do § 1 nazwisko Sławomir Walendowski.
za uchwałą - 15
przeciw - 0
wstrzymało się - 0
Uchwała Nr I/1/2006 stanowi załącznik do protokołu
Przewodniczenie dalszemu przebiegowi sesji objął pan Sławomir Walendowski, który podziękował zebranym za okazany kredyt zaufania.
Ad. pkt 6
Pan Sławomir Walendowski zabierając głos przypomniał, że zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r o samorządzie gminnym rada wybiera od 1 do 3 wiceprzewodniczących bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym. Statut Gminy Michałowice określa liczbę wiceprzewodniczących rady na dwie osoby. Ponieważ głosowanie jest tajne należy powołać komisję skrutacyjną. Następnie złożył wniosek, aby skład Komisji Skrutacyjnej pozostał taki sam, jak przy głosowaniu na Przewodniczącego Rady:pan Chruściak, pan Rajski i pan Jastrzębski.
za wnioskiem - 15
przeciw - 0
wstrzymało się - 0
Rada przyjęła zaproponowany skład Komisji Skrutacyjnej.
Przystąpiono do zgłaszania kandydatur na wiceprzewodniczącego Rady Gminy.
Pan Walendowski zgłosił pana Zacnego - wyraził zgodę
Pani Borzymowska zgłosiła pana Hernera - wyraził zgodę
Pan Jastrzębski zgłosił panią Brzeską-Kalczuk - wyraził zgodę
Przed przystąpieniem do oddawania głosów jeden z radnych zwrócił się z prośbą o wymianę na nową kartę wobec popełnienia pomyłki. Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej na oczach wszystkich radnych kartę podarł (zniszczył przerywając). Wobec braku sprzeciwu radnych w zamian wydano nową kartę do głosowania.
Przystąpiono do tajnego głosowania w sprawie wyboru wiceprzewodniczących rady Gminy.
Pan Walendowski zarządził przerwę w związku z pracą Komisji Skrutacyjnej.
Pan Rajski odczytał protokół komisji skrutacyjnej z tajnego głosowania.
Pani Brzeska- Kalczuk Hanna otrzymała 2 głosy „za”, 7 głosów „przeciw”, 4 głosy „wstrzymujące się” i 2 głosy nieważne.
Pan Herner Wojciech otrzymał 12 głosów „za”, 0 głosów „przeciw”, 3 głosy „wstrzymujące się” i 0 głosów nieważnych.
Pan Paweł Zacny otrzymał 9 głosów „za”, 3 głosy „przeciw”, 0 głosów „wstrzymujących się” i 3 głosy nieważne.
Przewodniczący Rady pan Walendowski stwierdził, na podstawie protokołu komisji skrutacyjnej, że wiceprzewodniczącymi Rady Gminy Michałowice zostali wybrani pan Paweł Zacny i pan Wojciech Herner.
Przystąpiono do głosowania nad projektem uchwały w sprawie wyboru Wiceprzewodniczących Rady Gminy.
Za przyjęciem - 15
Przeciw - 0
Wstrzymało się - 0
Uchwała Nr II/2/2006 stanowi załącznik do protokołu.
Ad. pkt 7
Pan Sławomir Walendowski wobec wyczerpania porządku obrad zamknął obrady I sesji Rady Gminy Michałowice.
Protokołowała
Urszula Bejda
Data publikacji: 18.12.2006 10:56
Data ostatniej modyfikacji: 02.06.2014
Wyświetleń: 30
Data ostatniej modyfikacji: 02.06.2014
Wyświetleń: 30
Autor: Urszula Bejda