14.05.2008 10:17
Protokół nr XVIII
Z obrad XVIII sesji Rady Gminy Michałowice kadencji 2006-2010 z dnia 2008-03-31
Z obrad XVIII sesji Rady Gminy Michałowice odbytej w dniu 31 marca 2008 roku w siedzibie Urzędu Gminy w Michałowicach przy ul. Raszyńskiej 34.
Stan rady – 15 radnych, w sesji uczestniczyło 14 radnych.
Ad. pkt. 1
Wiceprzewodniczący pan Paweł Zacny powitał wszystkich przybyłych na sesję informując, że na sali obrad obecnych jest 14 radnych, w związku z czym Rada może podejmować uchwały.
1. Sprawy porządkowe.
2. Przyjęcie protokołu z XVI i XVII sesji Rady Gminy.
3. Sprawozdanie Komendanta Komisariatu Policji w Regułach za 2007 rok.
4. Podjęcie uchwał w sprawach:
1) Dokonania zmian w budżecie Gminy Michałowice na 2008 rok,
2) zaciągnięcia długoterminowych kredytów i pożyczek na finansowanie planowanego deficytu budżetu Gminy Michałowice na 2008 rok,
3) przystąpienia do sporządzania zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Michałowice obejmującego obszar „Reguły” zatwierdzonego uchwałą Rady Gminy Michałowice nr LI/377/2002 z 21 marca 2002r. dla działek nr ew. 565/22, 565/23, 593, 594, 595(część) i 613(część) położonych w obrębie geodezyjnym wieś Reguły,
4) przystąpienia do sporządzania zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Michałowice obejmującego część obszaru Opacz Kolonia zatwierdzonego uchwałą Rady Gminy Michałowice nr XLVII/353/2001 z 28 listopada 2001r.,
5) zmieniająca uchwałę Nr XXXII/164/2004 z dnia 29 lipca 2004r., zmienioną uchwałą Nr XLIV/422/2006 Rady Gminy Michałowice z dnia 13 października 2006r. w sprawie upoważnienia Wójta Gminy Michałowice do zawarcia porozumienia z Komendantem Stołecznym Policji w Warszawie oraz upoważnienie Wójta Gminy do podpisania Aneksu Nr 2 do porozumienia,
6) wyrażenia zgody na podpisanie Aneksu Nr 3 do umowy sprzedaży udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością PKP Warszawska Kolej Dojazdowa z dnia 30 września 2005 roku,
7) przyjęcia programu „Współpracy Gminy Michałowice z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego” na 2008 rok,
8) przyjęcia Gminnego programu aktywności lokalnej na lata 2008-2013,
9) wyrażenia zgody na realizację przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Michałowice projektu w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VII, Działanie 7.1, Poddziałanie 7.1.1,
10) uchwalenia regulaminu zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie Gminy Michałowice,
11) rozpatrzenia skargi Pana Janusza Komorowskiego na działania Wójta Gminy Michałowice.
5.Podjęcie stanowiska w sprawie zatwierdzenia planów pracy komisji Rady Gminy na 2008 rok.
6.Podjęcie stanowiska w sprawie przyjęcia sprawozdań z działalności Komisji Rady Gminy w 2007 roku.
7.Sprawozdanie z międzysesyjnej działalności Wójta Gminy Michałowice za okres od 19 stycznia 2008 roku do 14 marca 2008 roku.
8.Informacja Wójta Gminy.
9.Informacje i komunikaty Przewodniczącego Rady Gminy.
10. Sprawy wniesione.
Za przyjęciem - 11
Przeciw - 0
Wstrzymało się – 1
Porządek obrad XVIII sesji został przyjęty.
Ad. pkt 2.
Wiceprzewodniczący Rady pan Paweł Zacny poinformował, iż projekty protokołów z XVI i XVII sesji Rady Gminy, zgodnie z informacją, były wyłożone do wglądu w biurze rady, zapytał o uwagi do ich treści.
Pani Borzymowska poinformowała, że w protokole z XVII sesji została przedstawiona dyskusja na temat pieniędzy przeznaczonych na samochód dla policji. W podsumowaniu dyskusji pan Wójt podjął zdecydowane stanowisko, że takie środki nie będą przeznaczone, natomiast na obecnej sesji w zmianach do budżetem jest kwota 37 tys.zł na zakup samochodu. Zapytała, dlaczego tak się stało, w protokóle z sesji jest wyraźnie stwierdzenie pana Wójta w tej sprawie.
Pan Wójt poinformował, że na to pytanie odpowie w sprawach wniesionych, chociaż na ostatniej sesji informował, że w ubiegłym roku była zagwarantowana kwota w budżecie przeznaczona na samochód dla policji i pieniądze przeleżały niewykorzystane. Stwierdził, że jeśli w tym roku będzie taka inicjatywa i wniosek z policji to środki zostaną z rezerwy budżetowej przeniesione. Policja wystąpiła z wnioskiem o zakup samochodu i dlatego nastąpiła zmiana w budżecie.
Pani Borzymowska zapytała, czy do biura rady wpłynął projekt studium zagospodarowania przestrzennego.
Pan Walendowski poinformowa że nie wpłynął, natomiast w sprawozdaniu pana Wójta jest dokładnie opisane co się dzieje z projektem studium.
Przystąpiono do głosowania nad przyjęciem protokołów.
Za przyjęciem - 12
Przeciw - 0
Wstrzymało się – 0
Rada Gminy przyjęła protokoły z XVI i XVII sesji rady Gminy.
Ad. pkt 3.
Przystąpiono do dyskusji na temat sprawozdania Komendanta Komisariatu Policji w Michałowicach za 2007 rok, pana Przemysława Sobieskiego.
Pan Sobieski zabierając głos podziękował za zaproszenie. Przedstawił sytuację kadrową komisariatu. Poinformował, że przestępstw jest coraz mniej, jest to sytuacja spadkowa od kilku lat i ma nadzieję, że to będzie utrzymane. Najbardziej zagrożone miejscowości to Michaowice i Komorów. Następnie omówił przedstawione sprawozdanie, które stanowi załącznik do protokołu.
Pani Borzymowska zapyta o sprawę narkotyków przedstawioną w sprawozdaniu.
Pan Sobieski wyjaśnił, że działo się to w Michałowicach, były to niewielkie ilości posiadania i udzielania narkotyków przez nieletnich.
Pan Zacny poinformował, że to nie policja wykryła narkotyki, tylko zostało to zgłoszone przez szkołę.
Pan Chruściak poruszył sprawę przekraczania przez kierowców dopuszczalnej szybkości na terenie gminy, a gównie w Komorowie. Przypomniał, że ubiegłym roku przy ogródku jordanowskim nastąpił poważny wypadek drogowy ze skutkiem śmiertelnym. Poinformował, iż punktami newralgicznymi zachodniej części gminy są; stacja kolejki WKD w Komorowie, w okresie letnim teren Zalewu Komorowskiego i trasa do działek ogrodniczych. Podkreślił, iż w okresie letnim bardzo często odbywają się szalone jazdy, na długości trasy przez całe A
leje Starych Lip do działek. Poprosił o częstsze patrole, które będą stanowiły widoczną prewencję.
Pan Sobieski poinformował, iż w Al. Starych Lip zostanie ustawiona policja drogowa w celu ukrócenia wyścigów, mają tam być powieszone również foto radary.
Pan Rajski zaapelował o patrole letnie na skuterach, żeby byli widziane przez mieszkańców. Poruszył sprawę jazd na rondach, porosi o akcję informacyjną dla mieszkańców w biuletynie, lub w formie ulotek.
Pan Sobieski poinformował, że skutery były złej jakości i prawie całe lato przestały w warsztacie naprawczym, myśli że w tym roku nie będzie już problemów z patrolem motorowym.
Pani Borzymowska odniosła się do informacji dot. wykrywalności przestępstw, zwłaszcza włamań domowych, jest jedną z poszkodowanych. Wie, że w Komorowie problem dylerstwa narkotykowego istniał, w związku z tym, czy policja działała w tym temacie.
Pan Sobieski poinformował, że wykrywalność przestępstw włamań jest 17,1%, problem jest znany, nie jest duży, ponieważ dotyczy niewielkiej ilości narkotyków. Kontrole występują bardzo często. Gdy są takie informacje to policja podejmuje działania.
Pani Warsztocka zapytała, kiedy ostatnio by patrol policyjny w Pęciach Małych, ponieważ ona go nigdy nie widziała
Pan Sobieski poinformował, że patrole jeżdżą po całej gminie i konkretnie nie może obecnie udzielić takiej informacji.
Pan Bośka poprosi o interwencję w sprawie parkowania samochodów na ścieżce rowerowej w Nowej Wsi.
Pan Sobieski poinformował, że jest prowadzona akcja „chodniki” i zwróci uwagę na tę sprawę.
Pani Zalewska prosiła pana Komendanta o przedstawienie harmonogramu patroli, gównie Komorowa.
Pan Sobieski poinformował, że dziennie jest jeden patrol na teren całej gminy, przy tej ilości policjantów więcej patroli nie będzie.
Pan Walendowski zapytał czy na terenie Gminy Michałowice przeprowadza się kontrolę kierowców na stan spożycia narkotyków.
Pan Sobieski wyjaśni, że na terenie gminy nie było żadnego badania kierowców na obecność narkotyków.
Pan Walendowski poprosił, aby dzielnicowi zapoznali się przynajmniej z radami sołeckimi, sołtysami, zarządami osiedli. Poprosił, aby raz na jakiś czas na spotkania z mieszkańcami przybywali dzielnicowi. Zwrócił się z prośbą do rad sołeckich o zapraszanie na spotkania.
Pan Strzelecki poinformował że na kilku Komisjach w ciągu roku było omawiane bezpieczeństwo na terenie naszej gminy, ruch tranzytowy TIR-ów. Zapytał, czy w tej sprawie policja dostała kopie protokołów z Komisji, albo jakieś informacje, propozycje czy wskazówki do działania. Jeśli tak, to co policja w tych sprawach zrobiła.
Pan Sobieski poinformował, że nie przypomina sobie, aby takie protokoły wpłynęły, ale generalne problemy policji są znane. Policja wie, że jeżdżą TIRY, że samochody są parkowane na chodnikach.
Pan Witek poprosił pana Komendanta o odniesienie się i zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły, na jazdę na deskorolkach, na picie alkoholu w kolejce WKD i na peronie, na szybką jazdę skuterami po ciągach pieszych przez małoletnich
Pan Sobieski poinformował, że policjanci szczególnie zwracają uwagę na bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły, jak również na przedstawione powyżej problemy.
Pan Zacny podziękował Komendantowi Policji za przybycie na sesję.
Ad. pkt 4. 1
Przystąpiono do dyskusji nad projektem uchwały w sprawie dokonania zmian w budżecie Gminy Michałowice na 2008 rok.
Pan Wójt poinformował, że zmiana dotyczy przeniesienia kwoty z rezerwy ogólnej celowej w wysokości 37tys.zł. na zakup samochodu oznakowanego dla potrzeb Komisariatu Policji w Regułach
Pan Zawadzka poinformowała, że opinia Komisji Budżetu i Finansów była pozytywna.
Pani Brzeska–Kalczuk poinformowała, że opinia Komisji Spraw Społecznych była pozytywna.
Wobec braku głosów w dyskusji przystąpiono do głosowania nad projektem uchwały w sprawie dokonania zmian w budżecie Gminy Michałowice na 2008 rok.
Za przyjęciem – 12
Przeciw - 0
Wstrzymało się – 1
Uchwała Nr XVIII/ 106 /2008 stanowi załącznik do protokołu.
Ad. pkt 4. 2
Przystąpiono do dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zaciągnięcia długoterminowych kredytów i pożyczek na finansowanie planowanego deficytu budżetu Gminy Michałowice na 2008 rok.
Pani Jankowska poinformowała, że projekt uchwały jest związany z realizacją budżetu na 2008 rok, w którym to budżecie został zaplanowany deficyt budżetowy. Jako źródło finansowania deficytu wskazane zostało zaciągnięcie kredytów i pożyczek.
Pan Zawadzka poinformowała, że opinia Komisji Budżetu i Finansów była pozytywna.
Pan Rajski poinformował, że opinia Komisji Gospodarki Komunalnej i Przestrzennej była pozytywna.
Przystąpiono do głosowania nad projektem uchwały w sprawie zaciągnięcia długoterminowych kredytów i pożyczek na finansowanie planowanego deficytu budżetu Gminy Michałowice na 2008 rok.
Za przyjęciem – 13
Przeciw - 0
Wstrzymało się – 0
Uchwała Nr XVIII/ 107 /2008 stanowi załącznik do protokołu.
Ad. pkt 4. 3
Przystąpiono do dyskusji nad projektem uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzania zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Michałowice obejmującego obszar „Reguły” zatwierdzonego uchwałą Rady Gminy Michałowice nr LI/377/2002 z 21 marca 2002r. dla działek nr ew. 565/22, 565/23, 593, 594, 595(część) i 613(część) położonych w obrębie geodezyjnym wieś Reguły.
Pan Sobol przedstawił projekt uchwały i wyjaśnił zasadność jej podjęcia. Proponuje się jej podjęcie w związku z wnioskiem właścicielki działek nr ew. 593 i 594 o zmianę obowiązującego planu. Do czasu uchwalenia planu obszaru Reguły na terenie działek objętych uchwałą obowiązywał plan ogólny zagospodarowania Gminy Michałowice z 1992r., który dopuszczał na nich zabudowę mieszkaniową. Działki te posiadały odpowiednie zgody na zmianę przeznaczenia terenów rolnych na cele nierolnicze. Plan zagospodarowania przestrzennego obszaru Reguły odebrał właścicielom działek możliwość ich zabudowy. Dlatego wnoszona jest uchwała przywracająca przeznaczenie mieszkaniowe na tym terenie. Pan Sobol przekazał też informację o niezbędnej autopoprawce do uchwały wniesionej po posiedzeniu Komisji Gospodarki Komunalnej i Przestrzennej Rady Gminy. Poprawka polega na wykreśleniu z tekstu załącznika do uchwały zatytułowanego „Analizy dotyczące zasadności …” z rozdziału IV OPIS PRZEWIDYWANYCH ROZWIĄZAŃ z pierwszego zdania słów „… w związku z zaistnieniem niezgodności ustaleń obowiązującego planu z ustaleniami planu z 1992r.”
Pan Rajski poinformował, że opinia Komisji Gospodarki Komunalnej i Przestrzennej była pozytywna.
Pan Chruściakzapytał dlaczego przedstawionego terenu ABCDE nie można pomniejszyć o część działki nr ew. 613.
Pan Sobol poinformował, że teren można ograniczyć, należy jednak zmienić załącznik graficzny do uchwały.
Pani Zalewska zapytała z czego wynikł wniosek dotyczący zmiany zapisów planu zagospodarowania przestrzennego.
Pan Sobol poinformował, że plan zagospodarowania przestrzennego obowiązujący na tym terenie od 1992 roku dawał właścicielom możliwość zabudowy na działkach objętych uchwałą. Na działkach nr ew. 565/22 i 565/23 stoi już zresztą budynek mieszkalny.
Pani Zalewska zapytała na jakiej podstawie powstał tam dom.
Pan Sobol wyjaśnił, że budynek ten został wybudowany na podstawie pozwolenia na budowę. W planie z 1992 roku cały omawiany teren był przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową. Obecnie właściciel działki – Pani Ewa Makowska – został całkowicie pozbawiony możliwości zabudowy.
Pani Borzymowska stwierdziła, że obecnie unikamy zabudowy blisko dolin rzecznych, ponieważ powinna pozostać tam przestrzeń zielona, niezabudowana. Omawiany teren znajduje się blisko rzeki Raszynki. Zapytała, dlaczego Rada musi podejmować taką uchwałę. Może nie należy tego robić.
Pan Sobol stwierdził, że podjęcie przedstawionej uchwały jest tylko wyrazem ludzkiego podejścia do innego człowieka
Pani Borzymowska stwierdziła, że przedstawiła swoje podejście do przyrody.
Pani Zalewska zapytała w jakiej odległości od rzeki może być zabudowa.
Pan Sobol poinformował, że prawo wodne mówi, że ogrodzenie może stanąć 5,0m od rzeki, gmina może odległość powiększyć i może to być przedmiotem ustaleń opracowywanego planu. Nie ma konkretnie określonej odległości zabudowy od rzeki, w tym konkretnym przypadku chcemy zgodzić się wyłącznie na zabudowę jednym budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym w pasie terenu bezpośrednio przyległym do istniejącej, już uzbrojonej drogi.
Pan Wójt stwierdził, że w planach nie ma zapisów określających odległość zabudowy od rzeki.
Pani Zalewska zapytała, czy przeznaczenie takiego terenu będzie mogło spowodować to, że pas ochronny dla rzeki zostanie wpisany do tego planu. Jeśli plan nie obejmuje rzeki to może okazać się, że przy sporządzaniu planu wcale nie trzeba będzie zwracać uwagi na rzekę.
Pan Sobol wyjaśni, że formalnie o tym można będzie rozmawiać jak projekt planu będzie gotowy i taki pas zostanie wydzielony.
Pan Walendowski zapytał, czy na takim etapie na jakim jesteśmy właściciel może zagrodzić działkę do rzeki.
Pani Makowska (właścicielka działki) stwierdziła, że nie może zagrodzić z tego względu, że w obowiązującym planie na terenach 1ZZ nie wolno grodzić.
Przystąpiono do głosowania nad projektem uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzania zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Michałowice obejmującego obszar „Reguły” zatwierdzonego uchwałą Rady Gminy Michałowice nr LI/377/2002 z 21 marca 2002r. dla działek nr ew. 565/22, 565/23, 593, 594, 595(część) i 613(część) położonych w obrębie geodezyjnym wieś Reguły z autopoprawkami.
Za przyjęciem – 9
Przeciw - 0
Wstrzymało się – 5
Uchwała Nr XVIII/ 108 /2008 stanowi załącznik do protokołu.
Ad. pkt 4. 4
Przystąpiono do dyskusji nad projektem uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzania zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Michałowice obejmującego część obszaru Opacz Kolonia zatwierdzonego uchwałą Rady Gminy Michałowice nr XLVII/353/2001 z 28 listopada 2001r.,
Pan Sobol stwierdził, że jest to podobna sytuacja, spowodowana również wnioskiem o zmianę planu. Właściciel nieruchomości położonej w obszarze obowiązywania planu stracił możliwość jej zabudowy z powodu przesunięcia przebiegu projektowanej trasy krajowej tzw. Południowej Obwodnicy Warszawy. Do czasu przesunięcia projektowanej trasy jego działka spełniała wymóg minimalnej powierzchni działki z możliwością zabudowy równej 4,0ha. Po zmianie przebiegu trasy powierzchnia, która pozostała uniemożliwia zabudowę działki. Następnie przedstawił autopoprawki do tekstu uchwały. W §2 ust 2 uchwały zamiast liter A-B-C-D-E należy wpisać – zgodnie z załącznikiem graficznym – litery A-B-C-D-E-F. Druga poprawka polega na zmianie w tekscie załącznika do uchwały zatytułowanego „Analizy dotyczące zasadności …” - w rozdziale II STAN ISTNIEJĄCY w pierwszym zdaniu słowa „… przy granicy z Gminą Warszawa-Włochy” należy zmienić na „… przy granicy z Dzielnicą Warszawa-Włochy”.
Pan Rajski poinformował, że opinia Komisji Gospodarki Komunalnej i Przestrzennej była pozytywna.
Pan Witek zapytał, na czyj wniosek jest zmiana w planie.
Pan Sobol poinformował, że na wniosek spółki Dystryvest.
Przystąpiono do głosowania nad projektem uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzania zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Michałowice obejmującego część obszaru Opacz Kolonia zatwierdzonego uchwałą Rady Gminy Michałowice nr XLVII/353/2001 z 28 listopada 2001r. z autopoprawkami.
Za przyjęciem – 13
Przeciw - 0
Wstrzymało się – 1
Uchwała Nr XVIII/ 109 /2008 stanowi załącznik do protokołu.
Ad. pkt 4. 5
Przystąpiono do dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zmieniającej uchwałę Nr XXXII/164/2004 z dnia 29 lipca 2004r., zmienioną uchwałą Nr XLIV/422/2006 Rady Gminy Michałowice z dnia 13 października 2006r. w sprawie upoważnienia Wójta Gminy Michałowice do zawarcia porozumienia z Komendantem Stołecznym Policji w Warszawie oraz upoważnienie Wójta Gminy do podpisania Aneksu Nr 2 do porozumienia.
Pan Grabka poinformował, że projekt uchwały dotyczy ustalenia terminu i oddania do eksploatacji siedziby budynku posterunku policji w Regułach, przypomniał, że termin był już wielokrotnie przesuwany.
Pani Zawadzka poinformowała, że Komisji Budżetu i Finansów negatywnie zaopiniowała projekt uchwały, „za” - 0 głosów, „przeciw – 4 głosy, wstrzymały się 4 osoby.
Pan Brzeska-Kalczuk poinformowała, że Komisja Spraw Społecznych nie wydała opinii, ponieważ nie było kworum przy głosowaniu. Komisja liczy 9 członków, obecnych było 4, jeden członek komisji nie wziął udziału w głosowaniu. Jeden głos „za”, wstrzymały się 4 osoby, bez głosów przeciwnych.
Pan Rajski poinformował, że opinia Komisji Gospodarki Komunalnej i Przestrzennej była negatywna, 4 głosy przeciw, 2 głosy wstrzymujące się.
Pan Chruściak przypomniał, że gmina z wyprzedzeniem zrealizowała wszystkie swoje zobowiązania, które były zawarte w umowie. Przyjęcie przedstawionego aneksu z nowym terminem odbioru nie tylko gminie nic nie gwarantuje, ale może usprawiedliwić dalsze odwlekanie wykonania obiektu. Gmina przekazując konkretne wartości w celu wybudowania komisariatu powinna mieć możliwość kontroli. W razie braku realizacji tej inwestycji w najbliższym czasie, gmina powinna rozważyć wyciągnięcie konsekwencji, ewentualne zerwanie umowy.
Pani Borzymowska złożyła wniosek o spowodowanie wykonania audytu prowadzonej inwestycji i przekazane wniosków do Gminy Michałowice.
Pan Zacny wspomniał, że w prasie podawane są informacje, że obecnie w Komendzie Stołecznej trwa kontrola wewnętrzna. Należy może poczekać na wyniki.
Pan Herner stwierdził, iż budynek bardzo niszczeje, mieszkańcy się denerwują że tak długo to trwa .
Pani Zalewska stwierdziła, ze gmina może zawiadomić Najwyższą Izbę Kontroli o zbadanie tej sprawy. Następnie wracając do przedstawionego projektu uchwały zapytała, czy Komenda Stołeczna Policji przyjmuje wskazany termin w aneksie i czy zrealizuje zadania niezbędne do uruchomienia komisariatu. Jeśli tak nie jest, to przedstawiona uchwała nie ma mocy wiążącej.
Pan Wójt przypomniał, że została podpisana wcześniej umowa z Komendantem Stołecznym, termin określony minął dawno, tępo robót na budowie jest bardzo wolne. Z związku z powyższym wielokrotnie zwracał się do Komendy Stołecznej w tej sprawie, jak to może być rozwiązane i Komenda Stołeczna ustaliła termin podany w Porozumieniu. Poinformował, że środki na prowadzenie inwestycji w Policji zostały w drastyczny sposób zmniejszone, w związku z tym poziom inwestycji będzie bardzo zaniżony w porównaniu do ubiegłego roku, co spowoduje, że część planowanych inwestycji może być wykreślona. Następnie odczytał pismo z Komendy Stołecznej, które wpłynęło do gminy informujące, że wstrzymanie realizacji budowy Komisariatu nastąpiło z winy wykonawcy robót budowlanych. Powyższy projekt uchwały zostawia do decyzji Rady Gminy.
Pani Zalewska zapytała, czy w sytuacji gdy Komenda Stołeczna nie doprowadzi do zakończenia prac, gmina może dochodzić swoich roszczeń.
Pani Domańska stwierdziła, że nie może na obecnej sesji odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ nie zna dokumentów w tej sprawie, musiałaby zapoznać się z porozumieniem, z ustawą.
Pani Zalewska zwracając się do pana Wójta poprosiła o przygotowanie opinii w omawianej sprawie przez prawnika prowadzącego sprawę.
Pan Wójt przedstawił, iż jest to umowa, porozumienie zawarte pomiędzy Gminą a Komendą Stołeczną w sprawie budowy budynku. W umowie nie ma żadnych kar z tytułu niewywiązania się przez kogokolwiek ze stron tej umowy. To, że nie ma jakichkolwiek kar w umowie to nie znaczy, że nie można przed sądem dochodzić z jakiegoś tytułu roszczeń.
Stwierdził, że przyczyna nie leży po strony policji, ponieważ ona w stosunku do swego wykonawcy wywiązała się, natomiast wykonawca nie wywiązał się ze swojego zadania. Policja ewentualnie może dochodzić w stosunku do swojego wykonawcy robót kar odsetek i w ten sposób, jeśli Policja z tego tytułu odzyska jakieś odszkodowanie to winna się z gminą odszkodowaniem podzielić. Z tego co wie, to do tej pory nie było żadnych wniosków ze strony Policji o skierowaniu sprawy do sądu przeciwko wykonawcy komisariatu i zakończenia budowy.
Przystąpiono do głosowania nad projektem uchwały w sprawie zmieniająca uchwałę Nr XXXII/164/2004 z dnia 29 lipca 2004r., zmienioną uchwałą Nr XLIV/422/2006 Rady Gminy Michałowice z dnia 13 października 2006r. w sprawie upoważnienia Wójta Gminy Michałowice do zawarcia porozumienia z Komendantem Stołecznym Policji w Warszawie oraz upoważnienie Wójta Gminy do podpisania Aneksu Nr 2 do porozumienia.
Za przyjęciem – 0
Przeciw - 8
Wstrzymało się – 5
Rada nie podjęła uchwały.
Ad. pkt 4. 6
Przystąpiono do dyskusji nad projektem uchwały w sprawie wyrażenia zgody na podpisanie Aneksu Nr 3 do umowy sprzedaży udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością PKP Warszawska Kolej Dojazdowa z dnia 30 września 2005 roku.
Pan Wójt poinformował, że projekt uchwały związany jest z realizacją umowy sprzedaży udziałów kolejki WKD, dotyczy zmian związanych w szczególności z zakresem inwestycji, czy planowanymi nakładami inwestycyjnymi.
Pan Zawadzka poinformowała, że opinia Komisji Budżetu i Finansów była pozytywna.
Pan Rajski poinformował, że opinia Komisji Gospodarki Komunalnej i Przestrzennej była pozytywna.
Przystąpiono do głosowania nad projektem uchwały w sprawie wyrażenia zgody na podpisanie Aneksu Nr 3 do umowy sprzedaży udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością PKP Warszawska Kolej Dojazdowa z dnia 30 września 2005 roku.
Za przyjęciem – 12
Przeciw - 0
Wstrzymało się – 2
Uchwała Nr XVIII/ 110 /2008 stanowi załącznik do protokołu.
Ad. pkt 4. 7
Przystąpiono do dyskusji nad projektem uchwały w sprawie przyjęcia programu „Współpracy Gminy Michałowice z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego” na 2008 rok.
Pan Wójt poinformował, żeprojekt uchwały związany jest z realizacją naszych zadań, które polegają na współpracy z organizacjami pozarządowymi, przypomniał, że jest to już kolejny trzeci rok działań wspólnych w zakresie zadań gminy. Co roku jest podejmowana tego rodzaju uchwała. Następnie przedstawił treść uchwały.
Pan Zawadzka poinformowała, że opinia Komisji Budżetu i Finansów była pozytywna.
Pani Borzymowska zapytała, czy zadania w bieżącym roku będą realizowane wyłącznie w ramach konkursu.
Pan Wójt wyjaśnił, że wszystko jest określone ściśle w budżecie, część zadań jest realizowanych w formie konkursu,są określone kwoty i zadania, co jest zapisane w budżecie, natomiast część zadań realizowanych w zakresie np. kultury fizycznej, sportu i turystyki nie jest realizowana w formie konkursu, tylko poprzez gminę. W obszarze kultury jest taka sama sytuacja.
Pani Borzymowska poprosiła o określenie procentowo zadań w drodze konkursu i poza konkursem.
Pan Wójt poinformował, że zadań z konkursu będzie około 25%, a 75% poza konkursem. Dni Gminy Michałowice nie organizuje żadna organizacja, tylko organizuje Gmina przy współpracy z Zarządem Osiedla czy Sołectwa i jest to znaczna kwota.
Pani Zalewska zapytała o termin ogłoszenia konkursu, ponieważ uważa, że 30 dni nie jest terminem wystarczającym.
Pani Idzikiewicz wyjaśniła, iż termin 30-tu dni jest terminem ustawowym.
Przystąpiono do głosowania nad projektem uchwały w sprawie przyjęcia programu „Współpracy Gminy Michałowice z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego” na 2008 rok.
Za przyjęciem – 14
Przeciw - 0
Wstrzymało się – 0
Uchwała Nr XVIII/ 111 /2008 stanowi załącznik do protokołu.
Ad. pkt 4. 8
Przystąpiono do dyskusji nad projektem uchwały w sprawie przyjęcia Gminnego programu aktywności lokalnej na lata 2008-2013.
Pani Radzimirska poinformowała, że przedstawiony projekt uchwały zawiera ogólne ramy Gminnego Programu Aktywności Lokalnej, którego celem jest szeroko rozumiany rozwój społeczny poprzez angażowanie mieszkańców w życie lokalnej społeczności i rozwiązywanie jej problemów.
Pani Brzeska-Kalczuk poinformowała, że opinia Komisji Spraw Społecznych była pozytywna.
Pani Zalewska zwróciła uwagę, iż w przedstawionym programie nie ma zapisu mówiącego o tym, kto będzie upoważniony do dysponowania środkami przeznaczonymi na realizacje programu.
Pan Wójt poinformował, że podmiotem który będzie wydatkował środki będzie gmina, poprzez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.
Pani Borzymowska zapytała z jakich źródeł zewnętrznych będą pozyskiwane środki.
Pani Radzimińska poinformowała, że ze środków unijnych Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Przystąpiono do głosowania nad projektem uchwały w sprawie przyjęcia Gminnego programu aktywności lokalnej na lata 2008-2013.
Za przyjęciem – 14
Przeciw - 0
Wstrzymało się – 0
Uchwała Nr XVIII/ 112 /2008 stanowi załącznik do protokołu.
Pan Wójt stwierdził, iż aktywność lokalna w naszej gminie istnieje od lat, na pewno nie pojawia się nagle w momencie podjęcia omawianej uchwały. Do tej pory nie było zamocowania prawnego, nie było instytucji, która by wszystko obejmowała. Np. sprzątanie lasu.
Ad. pkt 4. 9
Przystąpiono do dyskusji nad projektem uchwały w sprawie wyrażenia zgody na realizację przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Michałowice projektu w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VII, Działanie 7.1, Poddziałanie 7.1.1.
Pani Radzimińska poinformowała, że w ramach programu Operacyjnego Kapitał Ludzki dla Gminy Michałowice przewidziano na realizację złożonego projektu kwotę w wysokości 100 326zł, przy czym konieczny jest wkład własny w wysokości 10,5% wartości projektu. Wkład własny mogą między innymi stanowić środki własne Gminy przeznaczone w budżecie ośrodka pomocy na realizację zasiłków i pomocy w naturze oraz działań o charakterze środowiskowym.
Pani Brzeska-Kalczuk poinformowała, że opinia Komisji Spraw Społecznych była pozytywna.
Pani Borzymowska poprosiła o więcej informacji na temat programu Silna Rodzina.
Pani Zalewska poprosiła również o przedstawienie projektu.
Pani Radzimińska poinformowała, że w ramach programu aktywności lokalnej będą prowadzone spotkania warsztatowe dla rodziców. Następnie przekazała projekt programu pani radnej Borzymowskiej i pani radnej Zalewskiej.
Pan Witek przypomniał, iż na Komisji Spraw Społecznych 26 marca br. pani Kierownik GOPS bardzo szczegółowo omówiła projekt i na wszystkie pytania udzieliła odpowiedzi. Stwierdził, iż w momencie przyjęcia określonych projektów, będzie można na komisji szczegółowo dyskutować.
Przystąpiono do głosowania nad projektem uchwały w sprawie wyrażenia zgody na realizację przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Michałowice projektu w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VII, Działanie 7.1, Poddziałanie 7.1.1.
Za przyjęciem – 13
Przeciw - 0
Wstrzymało się – 0
Uchwała Nr XVIII/ 113 /2008 stanowi załącznik do protokołu.
Pan Zacny zarządził 15 min. przerwy.
Po przerwie przewodniczenie sesji przejął pan Herner.
Ad. pkt 4. 10
Przystąpiono do dyskusji nad projektem uchwały w sprawie uchwalenia regulaminu zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie Gminy Michałowice.
Pan Grabka poinformował, że projekt uchwały obejmuje wprowadzenie regulaminu obejmującego sieć wodociągowo-kanalizacyjną, pozostającą w zarządzie Gminy Michałowice i obsługiwaną przez Urząd Gminy Michałowice, pełniący funkcję przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego. Regulamin był omawiany na komisjach, przedstawiony radnym został uporządkowany, nie ma zmian merytorycznych są tylko porządkujące (regulamin z autopoprawkami stanowi załącznik do protokołu).
Pan Zawadzka poinformowała, że opinia Komisji Budżetu i Finansów była pozytywna. Komisja zgłosiła poprawkę do §3 pkt.8c .
Pan Grabka poinformował, że przedstawioną propozycję zmiany w §3 pkt.8c pan Wójt nie uwzględnił.
Pan Rajski poinformował, że opinia Komisji Gospodarki Komunalnej i Przestrzennej była pozytywna.
Wobec braku głosów w dyskusji przystąpiono do głosowania nad projektem uchwały w sprawieuchwalenia regulaminu zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie Gminy Michałowice z autopoprawkami.
Za przyjęciem – 14
Przeciw - 0
Wstrzymało się – 0
Uchwała Nr XVIII/ 114 /2008 stanowi załącznik do protokołu.
Ad. pkt 4. 11
Przystąpiono do dyskusji nad projektem uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi Pana Janusza Komorowskiego na działania Wójta Gminy Michałowice.
Pan Walendowski poinformował, że załącznik do projektu uchwały szczegółowo uzasadnia bezzasadność skargi. Przedstawiona skarga była rozpatrywana przez Komisję Rewizyjną, poprosił Przewodniczącego Komisji pana Tadeusza Chruściaka o przedstawienie opinii.
Pan Chruściak poinformował, że Komisja Rewizyjna po zapoznaniu się ze skargą wyraziła opinię. Następnie odczytał opinię, która stanowi załącznik do protokołu. Przypomniał, że jako skargę przekazało i potraktowało omawianą sprawę Kolegium Odwoławcze, natomiast samo pismo nie było zatytułowane jako skarga, było to właściwie pismem, protestem, przeciwko pewnym uchwałom , które były podjęte na Zebraniu Ogólnym Mieszkańców Osiedla Komorów.
Wobec braku głosów w dyskusji przystąpiono do głosowania nad projektem uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi Pana Janusza Komorowskiego na działania Wójta Gminy Michałowice.
Za przyjęciem – 12
Przeciw - 0
Wstrzymało się – 2
Uchwała Nr XVIII/ 115 /2008 stanowi załącznik do protokołu.
Ad. pkt 5.
Przystąpiono do dyskusji nad projektem stanowiska Rady Gminy w sprawie zatwierdzenia planów pracy Komisji Rady Gminy na 2008 rok.
Pan Walendowski zapytał o uwagi do projektu stanowiska.
Pan Chruściak zaproponował, aby w Planie pracy Komisji Spraw Społecznych w ostatnim akapicie, który dotyczy spraw prowadzonych przez cały rok dopisać do współpracy „z dyrektorami szkół, przedszkoli i bibliotek”.
Pani Zalewska nawiązując do planu pracy Komisji GKiP stwierdziła, iż zadania inwestycyjne – koordynacja w władzami powiatu powinna odbywać się raz na kwartał, a nie raz w roku. Następnie zwróciła uwagę na zapis dotyczący prac zmierzających do uchwalenia „Studium Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Michałowice”, zapytała dlaczego Studium pojawia się w okresie całego roku. Co do planu pracy Komisji Spraw Społecznych zapytała dlaczego w miesiącu kwietniu i listopadzie pojawił się zapis dotyczący spotkania z organizacjami pozarządowymi, mimo że w ubiegłym roku takie spotkanie nie odbyło się.
Pan Walendowski stwierdził, że spotkań w ubiegłym roku dlatego nie było, ponieważ spotkania były nieskuteczne i radni nie uczestniczyli w nich. Uczestnicząc nie byli zainteresowani, lub reprezentowali stowarzyszenie lub jakąś organizację, następnie wychodzili.
Pani Zalewska przypomniała, że takie spotkanie odbyło się w 2003 roku.
Pan Walendowski stwierdził, iż nie było skutku takiego spotkania, ponieważ z radnych był tylko z panem Hancem. Do godziny 21;00 zostały przesłuchane wszystkie organizacje pozarządowe i stowarzyszenia, a innych radnych nie było. Dlatego uważa, że takich spotkań organizować nie należy, chyba że radni zadecydują inaczej i będą w nich uczestniczyć.
Pan Wójt stwierdził, iż to bardzo przykro, że przychodzą ludzie, czekają i spotykają się tylko z dwoma Radnymi, panem Wójtem i urzędnikami.
Pani Zalewska poinformowała, że wtedy nie była jeszcze członkiem Komisji i niedawno została zaprzysiężona jako radna. Z przekazu od pana Oryksy dowiedziała się o zaproponowanej przez niego innej formule spotkania, która miała być wspólna dla wszystkich organizacji, po to aby wzajemnie się wzbogacali swoimi propozycjami. Natomiast odbyte spotkanie odbyło się w formule przesłuchania.
Pan Walendowski stwierdził, iż nie było to przesłuchanie.
Pan Witek zaproponował dopisanie do planu Komisji Spraw Społecznych we wrześniu „analizy propozycji do budżetu gminy na 2009, propozycje komisji”.
Pan Rajski odnośnie wcześniejszej wypowiedzi pani Zalewskiej stwierdził, że prace zmierzające do uchwalenia „Studium Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Michałowice” były omawiane z trudnością, przerabiane były kolejne warianty i zapis przedstawiony w planie uważa za właściwy. Jeśli dyskusja była by twórcza na argumenty, a nie na propagandę, to rada była by w stanie do września Studium uchwalić. Zaapelował o zachowanie spokoju, o podejście do tego tematu rzeczowo.
Pan Walendowski stwierdził, iż propozycje zmian planów pracy komisji należało zgłaszać na komisjach i omawiać z przewodniczącymi i jeśli taka zmiana uzyskała by akceptację komisji to można wnosić na sesję. Otrzymał plany pracy, które zostały omówione i zaakceptowane na komisjach i uważa, że takie stanowisko należy przegłosować.
Przystąpiono do głosowania nad projektem stanowiska w sprawie zatwierdzenia planów pracy Komisji Rady Gminy na 2008 rok.
Za przyjęciem – 13
Przeciw - 0
Wstrzymało się – 1
Stanowisko Nr 1 /2007 stanowi załącznik do protokołu.
Ad. pkt 6.
Przystąpiono do dyskusji nad projektem stanowiska Rady Gminy w sprawie przyjęcia sprawozdań z działalności Komisji Rady Gminy w 2007 roku.
Pan Walendowski stwierdził, iż sprawozdania omawiane były szczegółowo na komisjach, były zmiany do niektórych sprawozdań. Poprosił o zapytania i uwagi do poszczególnych przewodniczących.
Pani Zalewska stwierdziła, że błędem jest przyjmowanie sprawozdań ze wszystkich komisji, uważa, że każde sprawozdanie powinno być rozpatrywane indywidualnie i wówczas mogą być przyjęte, lub nie.
Pan Walendowski stwierdził, iż wszystkie sprawozdania były opiniowane na komisjach i uzyskały opinie pozytywną, gdyby jakieś sprawozdanie miało opinię negatywną, to było by w oddzielnym stanowisku dlatego nie widzi powodu przedstawiania czterech stanowisk, aby tyle razy głosować.
Pani Zalewska zwróciła uwagę na sprawozdanie z Komisji GKiP, zakres pracy tej komisji jest duży, Komisja nie przerabia zgłaszanych problemów, jest przeładowana. Dotyczy to również Komisji Budżetu i Finansów na której praca nad zagadnieniami odbywa się w pośpiechu. Jest sporo spraw nieskończonych, niezałatwionych, nie odbyło się wiele zaplanowanych spotkań np z Prezesem WKD, sprawa Studium. Zwracając się do przewodniczącego stwierdziła, że należy ograniczyć zakres spraw dotyczących komisji GKiP. Praca w komisji jest bardzo wybiórcza i na czas. Dlaczego uważa, że trudno mówić, że sprawozdanie jest wyczerpujące.
Pan Rajski zwrócił uwagę, że plany pracy często kształtuje życie i dlatego nie można zaplanować pracy w komisji na cały rok i zrealizować 100%. Natomiast powodem braku czasu na omawianie tematów na komisji jest po prostu gadulstwo i czas by z tym skończyć. Należy przygotować się do tematów, powiedzieć to co się ma do powiedzenia, zakończyć i dać do głosowania. Nie można sobie dać rady z niektórymi osobami i ich wypowiedziami. Na ostatniej komisji pana radna Zalewska wnioskowała, aby po omówieniu dwóch punktów zrezygnować z omawiania kolejnych. Trzeba mniej gadać, bardziej być przygotowanym i podejmować decyzję.
Pani Zalewska stwierdziła, że przewodniczący Komisji nie wywiązał się w stosunku do niezrealizowanych zadań komisji, jak kwestia poczty w Komorowie, spotkania z prezesem WKD, prace nad studium.
Pan Rajski stwierdził, iż wymieniony sprawy są kompetencjami pana Wójta a nie Przewodniczącego Komisji.
Przystąpiono do głosowania nad projektem stanowiska w sprawie przyjęcia sprawozdań z działalności Komisji Rady Gminy w 2007 roku.
Za przyjęciem – 12
Przeciw - 0
Wstrzymało się – 2
Stanowisko Nr 2 /2007 stanowi załącznik do protokołu.
Ad. pkt 7.
Z zakresu Gospodarki Komunalnej.
Pan Zacny zwrócił się z prośbą do pana Wójta o nawiązanie współpracy z Ambasadą Rumuńską w celu odtworzenia Pomnika Lotników w Michałowicach na ul. Rumuńskiej.
Pan Wójt poinformował, iż wystąpi w przedstawionej sprawie do Ambasady Rumuńskiej.
Z zakresu Inwestycji i Remontów
Brak pytań.
Z zakresu geodezji i rolnictwa
Pan Chruściak zapytał, czy się coś zmieniło w sprawie działki położonej w Granicy, zajętej pod urządzenia gminnego ujęcia wody.
Pan Grabka poinformował, że rozprawa sądowa ma rozstrzygnąć istotę sprawy.
Za zakresu Zagospodarowania i Planowania Przestrzennego
Pani Borzymowska zwróciła uwagę iż do Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej został przekazany wariant VI Studium, a nie IV.
Pan Sobol stwierdził, iż faktycznie wystąpił błąd w zapisie.
Z zakresu Kultury, Sportu i Spraw Społecznych
Brak pytań
Z zakresu gminnej oświaty.
Brak pytań
Z zakresu pomocy społecznej.
Brak pytań
Ad. pkt. 8
Pan Wójt poinformował, że odbyło się spotkanie przedstawicieli spółki WKD-PKP, pierwsze statutowe spotkanie na którym przyjęto budżet na 2008 rok.
Poinformował, że Marszałek Mazowiecki przygotował kryteria przyznawania środków unijnych, informacja jest dla naszej gminy niepomyślna, ponieważ jeżeli kryteria zostaną przyjęte, to żadna gmina czy miasto z terenu Powiatu Pruszkowskiego nie otrzyma złotówki w żadnej dziedzinie.
Zaapelował do pana Rajskiego, aby na komisji uaktualnić, przygotować pod kątem składanych wniosków, WPI na lata 2008-2010, Wieloletnie Plany Finansowe, Strategię Rozwoju Gminy.
Ad. pkt. 9
Pan Walendowski przedstawił pismo pani Władysławy Woźniak dot. ul. Zielonej, pismo zostanie skierowane do pana Wójta.
Wpłynęło pismo do wiadomości Rady Gminy od mieszkańców Opaczy Małej kierowane do pani Starosty Smolińskiej dotyczące modernizacji i remontu ul. Targowej w Opaczy Małej.
Otrzymał drogą elektroniczna pismo od pana Bryksy dot. oświadczeń lustracyjnych, informację przygotuje na kolejną sesję.
Przypomniał kolejny raz o składaniu oświadczeń majątkowych do końca kwietnia.
Ad. pkt 10.
Pani Brzeska-Kalczuk zwróciła się z prośbą o ywzględnienie w planach przy Al. Kasztanowej miejsca na Dom Starców.
Pan Chruściak poparł wniosek pani radnej w sprawie budowy Domu Dziennej Opieki dla ludzi dorosłych.
Poruszył sprawę budowy przedszkola w zachodniej części gminy, zaproponował miejsce przy ul. Kaliszany. Teren ten należy w pierwszej kolejności scalić a następnie podzielić je. Podkreślił, że teren jest blisko ogródka jordanowskiego, blisko lasu.
Poprosił o pisemną odpowiedź, czy sposób postępowania określony na Komisji Komunalnej w sprawie „Michałowiczanki” został już wdrożony, czy coś się dzieje w tej sprawie.
Sprawa zagrodzenia ul. Wschodniej ciągnie się już 7 lat i uważa, że sprawę należy przekazać do Strasburga, jeśli Polskie Sądy nie mogą tego rozwikłać.
Następnie zapytał, co ze sprawą działki położonej przy ul. Głównej, przy Zalewie Komorowskim, kiedy gmina wyegzekwuje swoją własność.
Zapytał, kto wydał zezwolenie na wycinkę sosen na działce przy ul. Brzozowej i czy te drzewa zostały zinwentaryzowane.
Pan Wójt poinformował, że na terenach leśnych pozwolenie na wycinkę daje nadleśnictwo.
Pan Chruściak zapytał, czy gmina może dostać informację w tej sprawie.
Pan Wójt poinformował, że wystąpi o taką informację.
Pan Rajski poruszył sprawę możliwości podłączenia czterech budynków z Sokołowa do kanalizacji sanitarnej budowanej przez Gminę Nadarzyn. Stwierdził, że należy podjąć szybką decyzję w przedstawionej sprawie.
Pani Anna Kwaśna poprosiła o podjęcie szybkiej decyzji w sprawie gniazd dla bocianów.
Pani Zalewska zwracając się do pana Wójta poprosiła o przedstawienie kandydatur do Rady Sportu wraz z uzasadnieniem.
Następnie poprosiła o zainteresowanie się ul. Ireny w Komorowie, którą nie można jeździć ponieważ stwarza poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa.
Zapytała o działania w sprawie budowy poczty w Komorowie. Zgłosiła wniosek o przystąpienie do urządzenia Centrum Komorowa, poprzez realizacje projektu. Poprosiła o poparcie pana Wójta i zobowiązanie właściwych osób w sprawie przygotowania uchwały dot. umieszczania reklam na terenie naszej gminy.
Pan Wójt odnośnie reklam poinformował, że najłatwiej będzie to uregulować poprzez wpisanie odpowiednich zasad do planów zagospodarowania przestrzennego.
Stwierdził, ze nie można przystąpić do urządzania Centrum Komorowa z tego względu iż część planu dotyczy drogi powiatowej i w pierwszej kolejności należy zrobić jezdnię a później kolejne etapy.
Następnie poinformował, że gmina nie ma wpływu na budowę poczty, wysyłane są pisma, na które poczta nie udziela odpowiedzi.
Do Rady Sportu zaproponował Przewodniczącą Komisji Spraw Społecznych z mocy prawa, gdyż sprawy sportu są w kompetencji tej komisji, a drugą osobą Przewodniczącego Rady.
Pan Kozłowski zapytał, kiedy będzie realizowana budowa kanalizacji w Sokołowie. Następnie odnośnie planów zagospodarowania stwierdził, że strefy w Sokołowie powinny być takie same jak w Komorowie czy Michałowicach, ponieważ wszyscy mieszkańcy mają równe prawa. Zwrócił uwagę, aby na terenie Sokołowa nie robić parków i rezerwatów. Dobro powinno być dla wszystkich, a nie tylko dla dwóch miejscowości.
Pan Wójt wyjaśnił, iż termin budowy kanalizacji będzie mógł określić po uzgodnieniu przejścia przyłączy kanalizacyjnych prze grunty prywatne.
Pan Witek zwrócił uwagę na niewłaściwy sposób prowadzenia remontów dróg w niewłaściwych warunkach pogodowych.
Pan Walendowski zapytał, kiedy zostanie zakończona i odebrana kanalizacja w ul. Rzemieślniczej. Zapytał o udziały gminy w spółce akcyjnej, poprosił o zapoznanie radnych na którejś sesji z rankingiem gmin.
Pan Kawiorski poinformował, że inwestycja dot. budowy kanalizacji została zakończona, wykonawca jest w trakcie wykonywania poprawek.
Pani Zalewska poinformowała, że został ogłoszony nabór wniosków do programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W związku z tym porosiła pana Wójta o przedstawienie na najbliższą komisję GKiP informacji dotyczącej przygotowań gminy do złożenia wniosków.
Wobec wyczerpania porządku obrad Wiceprzewodniczący Rady pan Wojciech Herner zamknął obrady XVIII sesji Rady Gminy Michałowice.
Protokołowała
Urszula Bejda
Data publikacji: 14.05.2008 10:17
Data ostatniej modyfikacji: 02.06.2014
Wyświetleń: 23
Data ostatniej modyfikacji: 02.06.2014
Wyświetleń: 23
Autor: Urszula Bejda