Protokół nr XXIX
Z obrad XXIX sesji Rady Gminy Michałowice odbytej w dniu 7 kwietnia 2009 roku w siedzibie Urzędu Gminy w Michałowicach przy ul. Raszyńskiej 34.
Nieobecni, usprawiedliwieni: pani Anna Kamińska i pan Sławomor Walendowski
Wiceprzewodniczący pan Wojciech Herner powitał wszystkich przybyłych na sesję informując, że na sali obecnych jest 10 radnych, w związku z czym rada może podejmować uchwały.
Pan Wójt zgłosił wniosek do porządku sesji polegający na wprowadzeniu projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy na okres przekraczający rok budżetowy.
Przystąpiono do głosowania wniosku pana Wójta dotyczącego rozszerzenia porządku obrad o projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy na okres przekraczający rok budżetowy:
Następnie pan Wójt zgłosił drugi wniosek o rozszerzenie porządku obradsesji o projekt zmieniający uchwałę Nr XXIII/164/2008 Rady Gminy Michałowice z dnia 12 listopada 2008r. w sprawie wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Michałowice w latach 2009-2013.
Przystąpiono do głosowania wniosku pana Wójta dotyczącego rozszerzenia porządku obrad sesji o projekt uchwały, zmieniającą uchwałę Nr XXIII/164/2008 Rady Gminy Michałowice z dnia 12 listopada 2008r. w sprawie wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Michałowice w latach 2009-2013.
Jako trzeci Pan Wójt zgłosił wniosek do porządku sesji polegający na wprowadzeniu projektu uchwały w sprawie przyjęcia na rzecz Gminy Michałowice darowizny części nieruchomości gruntowej, stanowiącej działkę ew. 628/6, położoną we wsi Reguły, gmina Michałowice.
Przystąpiono do głosowania wniosku pana Wójta dotyczącego wprowadzenia projektu uchwały w sprawie przejęcia na rzecz Gminy Michałowice darowizny części nieruchomości gruntowej, stanowiącej działkę ew. 628/6, położoną we wsi Reguły, gmina Michałowice.
Wobec zgłoszonych wniosków porządek posiedzenia przedstawia się następująco:
2.Przyjęcie protokołu z XXVI sesji Rady Gminy.
1) dokonania zmian do budżetu Gminy Michałowice na 2009 rok,
2) zmieniającej Uchwałę nr XXVII/195/2009 z dnia 26 lutego 2009 r. w sprawie zatwierdzenia do realizacji w 2009 roku projektu systemowego pt. „Aktywnie do rozwoju” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VII, Działanie 7.1, Poddziałanie 7.1.1,
3) zawarcia porozumienia międzygminnego z Gminami: Brwinów, Błonie, Grodzisk Mazowiecki, Leszno, Milanówek, Nadarzyn, Podkowa Leśna, Pruszków,
4) ustanowienia służebności przesyłu polegającej na budowie linii kablowej niskiego napięcia na części działki nr ew. 678/2, położonej w obrębie ewidencyjnym wieś Reguły, stanowiącej własność Gminy Michałowice,
5) ustanowienia służebności przesyłu polegającej na budowie przyłącza telekomunikacyjnego przez działkę nr ew. 627, położoną w obrębie ewidencyjnym wieś Reguły, stanowiącej własność Gminy Michałowice,
6) nadania nazw ulicom położonym na terenie Gminy Michałowice,
7) rozpatrzenia skargi Pana Janusza Komorowskiego na działanie Wójta Gminy Michałowice,
8) rozpatrzenia skargi Państwa Bożeny i Witolda Dziekańskich,
9) wyrażenia zgody na zawarcie umowy na okres przekraczający rok budżetowy,
10) zmieniająca uchwałę nr XXIII/164/2008 Rady Gminy Michałowice z dnia 12 listopada 2008r. w sprawie wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Michałowice w latach 2009-2013,
11) przyjęcia na rzecz Gminy Michałowice darowizny części nieruchomości gruntowej, stanowiącej działkę ew. 628/6, położoną we wsi Reguły, gmina Michałowice.
4.Przedstawienie opracowania„Analizy zasobów wodnych Komorowa i Pęcic” – Pan Adam Pałkiewicz.
5.Sprawozdanie z między sesyjnej działalności Wójta Gminy za okres od 21 stycznia 2009r. do 31 marca 2009r.
6.Sprawozdanie z realizacji uchwał podjętych na XXVI, XXVII i XXVIII sesji.
7.Przedstawienie Informacje Wójta Gminy.
8.Informacje i komunikaty Przewodniczącego Rady Gminy.
Porządek obrad XXIX sesji został przyjęty.
Wiceprzewodniczący Rady pan Wojciech Herner poinformował, iż projekt protokołu z XXVI sesji Rady Gminy, zgodnie z informacją, były wyłożony do wglądu w biurze rady, zapytał o uwagi do jego treści.
Przystąpiono do głosowania za przyjęciem protokołu z XXVI sesji Rady Gminy.
Rada Gminy przyjęła protokół z XXVI sesji rady Gminy.
Przystąpiono do dyskusji nad projektem uchwały w sprawie dokonania zmian do budżetu Gminy Michałowice na 2009 rok.
Pan Wójt poinformował, żeprojekt uchwały składa się z trzech załączników. Zmiany zawarte w załącznikach podyktowane są koniecznością uzupełnienia środków finansowych do modernizacji ul Dzikiej w Pęcicach Małych w celu podpisania umowy z wykonawcą, oraz uzupełnienia środków finansowych do realizacji zadań w zakresie budowy kanalizacji sanitarnej. Środki zostały przeniesione ze zmniejszenia kredytów na budowę dróg, które nie są kredytami preferencyjnymi.
Pani Zawadzka poinformowała, że opinia Komisji Budżetu i Finansów była pozytywna.
Pan Rajski poinformował, że opinia Komisji Gospodarki Komunalnej i Przestrzennej była pozytywna.
Pani Brzeska-Kalczuk poinformowała, że opinia Komisji Spraw Społecznych była pozytywna.
Pani Zalewska zapytała pana Wójta dlaczego tak duże poprawki są wprowadzane na sesji, podczas gdy sprawy takie wymagają omówienia wcześniej na Komisjach.
Pan Wójt odpowiedział, że są to zmiany porządkowe i dotyczą przede wszystkim zmian klasyfikacji ze środków z Norweskiego Funduszu Operacyjnego.
Pan Witek zapytał pana Wójta, na jakim etapie jest pozyskiwanie Funduszy Norweskich z Ministerstwa Zdrowia na budowę otwartych stref rekreacji.
Pan Wójt wytłumaczył, że do końca kwietnia zostanie podpisana umowa z Ministerstwem. Gmina jest w tej chwili w trakcje realizacji tego zadania, poprzez przygotowanie przetargów na zadanie bezpośrednio fizyczne, czyli na prowadzenie badań oraz prowadzenie działalności w zakresie sportu, jak również, rehabilitacji dla dzieci i młodzieży.
Pani Zalewska zadała pytanie, w jakim terminie wrócą wszystkie środki, na poszczególne inwestycje, w których w tej chwili wprowadzane są zmiany.
Pan Wójt poinformował, że po rozliczeniu budżetu za rok ubiegły, co będzie miało miejsce na najbliższej sesji Rady.
Pani Zalewska w ramach ścisłości zapytała, jaki to będzie miało wpływ na termin wykonania tych inwestycji, z których zdejmowane są środki.
Pan Wójt poinformował, że nie będzie to miało wpływu na zadania inwestycyjne, ponieważ pieniądze są już zarezerwowane.
Pani Zalewska odbiegając od tematu inwestycji, zapytała pana Wójta o treść „Biuletynu” Nr.2 2009 rok, w którym były zapisane terminy przeprowadzenia zamówień publicznych na poszczególne inwestycje. Z harmonogramu zamówień wynikało, że modernizacja ul Zamojskiego oraz ul Chopina w Komorowie miła być wykonana w trzeciej dekadzie marca. Zapytała o wywiązanie się z realizacji tego zamówienia, oraz o powód wykreślenia ul Sobieskiego.
Pan Wójt wyjaśnił, że w Biuletynie została umieszczona na dolnej części strony informacja, iż terminy wykonania inwestycji mogą ulec zmianie i uległy jej. W odpowiedzi na drugie pytanie pani Radnej poinformował, że przychylił się do wniosku złożonego przez mieszkańców ul Chopina.
Pani Zalewska stwierdziła, że mieszkańcy ul Sobieskiego również złożyli wniosek o modernizację ich ulicy i to na początku 2008 roku. Zapytała o realizację tego wniosku.
Pan Wójt poinformował, że zadanie to zostanie wykonane z środków finansowych z budżetu Gminy. Postara się zrobić wszystko, aby ulice te zostały zmodernizowane w jak najkrótszym czasie.
Przystąpiono do głosowania nad projektem uchwały w sprawie dokonania zmian do budżetu Gminy Michałowice na 2009 rok.
Pan Wójt ze względu na obowiązki służbowe opuścił posiedzenie sesji, składając życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych.
Przystąpiono do dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zmieniającej Uchwałę nr XXVII/195/2009 z dnia 26 lutego 2009 r. w sprawie zatwierdzenia do realizacji w 2009 roku projektu systemowego pt. „Aktywnie do rozwoju” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VII, Działanie 7.1, Poddziałanie 7.1.1
Pani Dąbek pracownik GOPSwyjaśniła, że zmiana dotyczy, sposobu wyliczania wkładu własnego przy przeliczaniu którego należy uwzględnić jedynie dwie pierwsze cyfry po przecinku, bez dokonywania tzw. „zaokrąglania”. Przyjęcie tego projektu jest niezbędne do usunięcia wskazanego przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych błędu formalnego.
Pani Zawadzka poinformowała, że opinia Komisji Budżetu i Finansów była pozytywna.
Pani Brzeska-Kalczuk poinformowała, że opinia Komisji Spraw Społecznych była pozytywna.
Przystąpiono do głosowania nad projektem uchwały w sprawie zmieniającej Uchwałę nr XXVII/195/2009 z dnia 26 lutego 2009 r. w sprawie zatwierdzenia do realizacji w 2009 roku projektu systemowego pt. „Aktywnie do rozwoju” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VII, Działanie 7.1, Poddziałanie 7.1.1
Przystąpiono do dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zawarcia porozumienia międzygminnego z Gminami: Brwinów, Błonie, Grodzisk Mazowiecki, Leszno, Milanówek, Nadarzyn, Podkowa Leśna, Pruszków.
Pan Grabka poinformował, że projekt dotyczy porozumienia w celu realizacji ścieżek rowerowych. Ścieżki rowerowe tworzyły by jedną całość na terenie wszystkich 9 gmin. Łączna długość całej ścieżki wyniosła by ok. 135km i łączyłaby ona najatrakcyjniejsze miejsca na obszarze każdej z Gmin. Z uwagi na to, że ścieżki rowerowe mają stanowić jedną całość na obszarze wszystkich gmin, najlepszym rozwiązaniem będzie przewidziana w przepisach art. 74 ustawy o samorządzie gminnym formuła porozumienia międzygminnego. Porozumienie to, polega na powierzeniu wybranej gminie realizacji zadania publicznego i zadanie takie przyjęła Gmina Pruszków.
Pani Zawadzka poinformowała, że opinia Komisji Budżetu i Finansów była pozytywna.
Pani Brzeska-Kalczuk poinformowała, że opinia Komisji Spraw Społecznych była pozytywna.
Pan Rajski poinformował, że opinia Komisji Gospodarki Komunalnej i Przestrzennej była pozytywna.
Przystąpiono do głosowania nad projektem uchwały w sprawie zawarcia porozumienia międzygminnego z Gminami: Brwinów, Błonie, Grodzisk Mazowiecki, Leszno, Milanówek, Nadarzyn, Podkowa Leśna, Pruszków.
Przystąpiono do dyskusji nad projektem uchwały w sprawie ustanowienia służebności przesyłu polegającej na budowie linii kablowej niskiego napięcia na części działki nr ew. 678/2, położonej w obrębie ewidencyjnym wieś Reguły, stanowiącej własność Gminy Michałowice.
Pani Sobierańska poinformowała, że uchwała dotyczy ustanowienia służebności przesyłu na działce stanowiącej własność Gminy, działki położonej we Wsi Reguły. Działka znajduje się w użytkowaniu SKR-u. Stacja transformatorowa znajduje się około 2m od granicy działki i na te dwa metry niezbędne jest wyrażenie zgody na ustanowienie służebności przesyłu.
Następnie przedstawiła propozycję pana Wójta, odnośnie autopoprawki w §1 punkcie 1 słowo „trafostacja” powinno zostać zastąpione nazwą „stacji transformatorowej”.
Pan Rajski poinformował, że opinia Komisji Gospodarki Komunalnej i Przestrzennej była pozytywna.
Pani Zawadzka poinformowała, że opinia Komisji Budżetu i Finansów była pozytywna.
Przystąpiono do głosowania nad projektem uchwały w sprawie ustanowienia służebności przesyłu polegającej na budowie linii kablowej niskiego napięcia na części działki nr ew. 678/2, położonej w obrębie ewidencyjnym wieś Reguły, stanowiącej własność Gminy Michałowice z autopoprawką.
Przystąpiono do dyskusji nad projektem uchwały w sprawie ustanowienia służebności przesyłu polegającej na budowie przyłącza telekomunikacyjnego przez działkę nr ew. 627, położoną w obrębie ewidencyjnym wieś Reguły, stanowiącej własność Gminy Michałowice.
Pani Sobierańska wyjaśniła, że uchwała ta dotyczy służebności przesyłu na rzecz Telekomunikacji Polskiej, która zwróciła się z prośba o wyrażenie zgody na udostępnienie nieruchomości pod budowę przyłącza telekomunikacyjnego do budynku posterunku Policji przy ul. Kuchy w Regułach.
Pan Rajski poinformował, że opinia Komisji Gospodarki Komunalnej i Przestrzennej była pozytywna.
Pani Zawadzka poinformowała, że opinia Komisji Budżetu i Finansów była pozytywna.
Przystąpiono do głosowania nad projektem uchwały w sprawie ustanowienia służebności przesyłu polegającej na budowie przyłącza telekomunikacyjnego przez działkę nr ew. 627, położoną w obrębie ewidencyjnym wieś Reguły, stanowiącej własność Gminy Michałowice.
Przystąpiono do dyskusji nad projektem uchwały w sprawie nadania nazw ulicom położonym na terenie Gminy Michałowice.
Pani Sobierańska poinformowała, że sprawa dotyczy nadania nazw dwóm ulicom stanowiącym własność Gminy Michałowice. Ulicy Św. Antoniego w Opaczy Kolonia i ulicy Miodowej w Komorowie Wsi.
Pan Rajski poinformował, że opinia Komisji Gospodarki Komunalnej i Przestrzennej była pozytywna.
Przystąpiono do głosowania nad projektem uchwały w sprawie nadania nazw ulicom położonym na terenie Gminy Michałowice.
Przystąpiono do dyskusji nad projektem uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi Pana Janusza Komorowskiego na działanie Wójta Gminy Michałowice.
Pan Chruściak poinformował, że Komisja Rewizyjna zapoznała się z dokumentacją przekazaną przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Warszawie. Po analizie dokumentacji Komisja Rewizyjna sformułowała i przyjęła przeznaczoną dla rady Gminy opinię którą zacytował :
„Opinia Komisji Rewizyjnej w przekazanej przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze sprawie skargi p. Janusza Komorowskiego na działanie Wójta Gminy Michałowice.
Po zapoznaniu się z Postanowieniem Samorządowego Kolegium Odwoławczego sygn. akt KOA/1783/6s/07 z dnia 15.12.2008r. i z dnia 22.01.2009r. w sprawie skargi p. Janusza Komorowskiego na działanie Wójta Gminy Michałowice oraz po analizie załączonej do powyższego dokumentacji i przeprowadzeniu rozmowy wyjaśniającej z sekretarz Gminy p. Z. Idzikiewicz i inspektor ds. działalności gospodarczej p. B. Borowską, Komisja Rewizyjna nie stwierdziła niezgodnego z prawem działania Wójta w tej sprawie i w związku z tym proponujemy nie uznawać skargi za zasadną”
W głosowaniu „za przyjęciem opinii” oddano - 5 głosów.
Wobec braku głosów w dyskusji przystąpiono do głosowania nad projektem uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi Pana Janusza Komorowskiego na działanie Wójta Gminy Michałowice.
Przystąpiono do dyskusji nad projektem uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi Państwa Bożeny i Witolda Dziekańskich.
Pan Chruściak poinformował, że Komisja Rewizyjna zgodnie z zaleceniem Rady Gminy, zapoznała się z treścią skargi, przeanalizowała całą zgromadzona w tej sprawie dokumentację. Następnie sformułowała i przyjęła przeznaczoną dla rady Gminy opinię którą zacytował :
W sprawie skargi Bożeny i Witolda Dziekańskich z dn. 15.12.2008r.
Po zapoznaniu się ze skargą Bożeny i Witolda Dziekańskich z dnia 15 grudnia 2008 r. z dołączonymi do skargi załącznikami (14szt.) oraz po zapoznaniu się i przeanalizowaniu całej zgromadzonej w tej sprawie dokumentacji a także po rozmowie wyjaśniającej z Kierownikiem Referatu Geodezji i Rolnictwa panią Ewą Sobierańską, Komisja Rewizyjna stwierdza co następuje:
„W sprawie uregulowania stanu prawnego działek stanowiących część ul. Zachodniej we wsi Opacz Kolonia trwa obfita korespondencja od połowy roku 2001. W trakcie wyjaśniania powyższej sprawy Wójt Gminy wykazał, że zgodnie z istniejącym porządkiem prawnym organem prowadzącym postępowanie w w/w sprawie jest Wojewoda Mazowiecki.
Komisja Rewizyjna po analizie całej zgromadzonej i przekazanej dokumentacji stwierdziła, że żadne z kierowanych przez Państwa Dziekańskich pism nie pozostawione zostało bez odpowiedzi.
W związku z powyższym Komisja nie stwierdza bezczynności Wójta i referatu Geodezji w powyższej sprawie i proponuje uznać skargę za bezzasadną”.
Za przyjęciem powyższej opinii i skierowaniem jej do Rady Gminy było 5 głosów. Bez głosów przeciwnych i wstrzymujących się.
Pan Bryksa zapytał, czy wnoszący skargę stwierdzali w niej bezczynność Wójta Gminy. Poinformował, że bezczynność może następować zarówno w momencie, kiedy organ nie udziela odpowiedzi, jak i w sytuacji kiedy udziela tej odpowiedzi w sposób nie terminowy. Zapytał, czy w tej sprawie Wójt Gminy wykazał się terminowością udzielania odpowiedzi na wystąpienia oskarżających. Przypominał, że zdarzały się przypadki, kiedy to pan Wójt przez bardzo długi czas nie udzielał odpowiedzi, zwłoka ta dochodziła nawet do okresów rocznych.
Pan Chruściak wyjaśnił, że dokumenty były od kilku miesięcy do wglądu i można było się z nimi zapoznać. Odnośnie terminowości stwierdził, że cała dokumentacja została przeanalizowana bardzo dokładnie Już na samym początku korespondencji pan Wójt i Urząd Gminy wykazał, że podejmowanie decyzji tej sprawy nie należy do Wójta, tylko do Wojewody Mazowieckiego, co zostało powtórzone kilka razy. Mimo tego, pisma w dalszym ciągu były wysyłane do Urzędu Gminy. Komisja analizując całą dokumentacje, spotkała się z jednym faktem, kiedy zostało przedłużone wysłanie oficjalnej odpowiedzi, na powtórzone pytanie. Powodem tego był fakt, że sprawa była jeszcze dodatkowo wyjaśniana pomiędzy wydziałami wewnątrz urzędu. Niezależnie od tego na wszystkie pytania oraz pisma, które były kierowane do Wójta i Urzędu, były odpowiedzi. Po długiej analizie tego faktu Komisja Rewizyjna stwierdziła, że nie była to jakakolwiek argumentacja ku temu, by stwierdzić bezczynność Wójta.
Pan Bryksa wyjaśnił, że żadnych informacji w tej sprawie nie posiadał. A pytanie wynikało z analizy przedstawionego dokumentu.
Przystąpiono do głosowania nad projektem uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi Państwa Bożeny i Witolda Dziekańskich.
Przystąpiono do dyskusji nad projektem uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy na okres przekraczający rok budżetowy.
Pani Żakowska w imieniu dyrektora Szkoły w Michałowicach poinformowała, że zawarcie takiej umowy pozwoli zaoszczędzić szkole wydatków związanych z opłatami za usługi telefonii komórkowej. Rodzice dzieci kontaktują się ze szkołą poprzez telefony komórkowe, stąd niezbędne jest dysponowanie aparatem służbowym. Umowa ma być podpisana na okres dwóch lat, dlatego niezbędna jest w tym temacie zgoda Rady Gminy.
Pani Zawadzka poinformowała, że opinia Komisji Budżetu i Finansów była pozytywna.
Przystąpiono do głosowania nad projektem uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy na okres przekraczający rok budżetowy.
Przystąpiono do dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zmieniającej uchwałę nr XXIII/164/2008 Rady Gminy Michałowice z dnia 12 listopada 2008r. w sprawie wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Michałowice w latach 2009-2013.
Pan Łuszczyński poinformował, że projekt uchwały dotyczy zmian w uchwale w sprawie wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Michałowice w latach 2009-2013. Zmiana zaistniała w załączniku nr.3 w pozycji trzeciej, gdzie zostały zwiększone środki dla lokalu w którym 10 stycznia br. miał miejsce pożar. Lokal był ubezpieczony, PZU przyznało odszkodowanie i te pieniądze będą przeznaczone na jego remont. Dodał, że środki zwiększone w poz. 6 przeznaczone zostaną na remont lokalu przy budynku szkoły, który będzie wykorzystywany przez zespół obsługujący fundusz operacyjny Norweski, w budynku tym będzie miał swoją siedzibę.
Pani Zawadzka poinformowała, że opinia Komisji Budżetu i Finansów była pozytywna.
Pan Bryksa zapytał, jak na chwile obecną, prezentuje się sytuacja realizacji budowy budynku komunalnego z lokalami socjalnymi w 2009.
Pan Grabka poinformował, że wciąż Gmina czeka na wnioski dotyczące miejsca, gdzie budynek komunalny mógłby zostać wybudowany. W chwili obecnej nie ma takiego zgłoszenia.
Pan Bryksa poinformował, że Radni przyjęli pytanie pana Wójta, lecz jak widać nie spotkało się to z szerokim oddźwiękiem z ich strony, którzy swoją aktywność wyrażają w różny sposób. Stwierdził, że trzeba wyciągnąć z tego wnioski, ponieważ minęły już 3 miesiące roku i trzeba szybko posuwać sprawę do przodu. Dodał, że pan Wójt oraz urzędnicy gminy powinni wiedzieć najlepiej gdzie są działki gminny które pozwalają zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego na usytuowanie takich obiektów.
Pani Borzymowska zapytała, dlaczego nie została przedstawiona Radnym żadna lista, gdzie byłaby możliwość zlokalizowania obiektu. Stwierdziła, że byłoby to najlepsze rozwiązanie, ponieważ mówiąc na własnym przykładzie, nie ma wiedzy gdzie są usytuowane działki gminne.
Pan Wójt odpowiedział, że lista działek gminnych była przedstawiona przy planie budżetu.
Pani Borzymowska stwierdziła, że nie przypomina sobie aby taka lista była, ale mimo wszystko prosi pana Wójta aby powstała lista dotycząca kilku propozycji, gdzie mógłby stanąć budynek socjalny i wówczas będzie można podjąć decyzje.
Przystąpiono do głosowania nad projektem uchwały w sprawie zmieniającej uchwałę nr XXIII/164/2008 Rady Gminy Michałowice z dnia 12 listopada 2008r. w sprawie wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Michałowice w latach 2009-2013.
Przystąpiono do dyskusji nad projektem uchwały w sprawie przyjęcia na rzecz Gminy Michałowice darowizny części nieruchomości gruntowej, stanowiącej działkę ew. 628/6, położoną we wsi Reguły, gmina Michałowice.
Pani Sobierańska poinformowała, że działka będąca przedmiotem darowizny jest własnością Skarbu Państwa w zasobie Agencji Nieruchomości Rolnych. Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego mogą być tam zlokalizowane usługi oświaty i z takim przeznaczeniem gmina chciała się zwrócić do Agencji Nieruchomości Rolnych, o przekazanie nieruchomości w drodze darowizny. Żeby było to możliwe, niezbędnym jest podjęcie zaproponowanej uchwały.
Przystąpiono do głosowania nad projektem uchwały w sprawie przyjęcia na rzecz Gminy Michałowice darowizny części nieruchomości gruntowej, stanowiącej działkę ew. 628/6, położoną we wsi Reguły, gmina Michałowice.
Ze względu na przedłużające się spóźnienie pan Adama Pałkiewicza, autora opracowania „Analizy zasobów wodnych Komorowa i Pęcic” Rada podjęła decyzję o przesunięciu omawiana punktu na koniec sesji.
Z zakresu Gospodarki Komunalnej
Pan Witek zapytał na jaki okres podpisana jest umowa z firmą odbierającą przeterminowane leki z terenu Gminy Michałowice.
Pan Grabka poinformował, że umowa podpisana jest na okres jednego roku.
Pan Zacny zadał pytanie odnośnie okresu trwania zajęć programu Eko-Dzieciak.
Pani Żakowska wyjaśniła, że zajęcia programu Eko-Dzieciak dotyczyły klas 1-3 i każda klasa miała po dwie godziny zajęć.
Pan Chruściak zapytał, czy odrzucenie wniosku pani A. Polesinek o apelacje przez Sąd powoduje, że ten korzystny dla społeczności, nie tylko Wsi Komorów wyrok się uprawomocnił?
Pani Sobierańska odpowiedziała, że jest jeszcze możliwość złożenia apelacji od odrzuconego wyroku.
Pan Witek zapytał na jaki okres została podpisana umowa dzierżawy działki położonej w Michałowicach, przy ul. 11-go Listopada.
Pan Bryksa zwracając się do pana Wójta zapytał o opinię w sprawie utworzenia Parku Kulturowego Gminy Michałowice. Dodał, że upłynął już miesiąc od chwili złożenia dokumentów przez Przewodniczącego Zespołu powołanego przez Wójta Gminy. Zapytał o stan działań w tej sprawie, oraz kiedy Rada będzie mogła zapoznać się z tymi dokumentami i ze stanowiskiem pana Wójta, ewentualnie z propozycjami.
Pan Sobol poinformował radnych, że projekt został przekazany Przewodniczącemu Rady Gminy.
Pan Zacny poinformował, że jest to zbyt poważny temat, aby debatować nad tym zagadnieniem nie posiadając opinii prawnej. Najprawdopodobniej projekt zostanie odesłany z powrotem do wnioskodawcy z prośbą o wydanie opinii prawno-finansowej.
Pani Borzymowska zapytała kto powinien taką opinie dostarczyć, oraz czy jest możliwość aby Wójt powołał zespół który taką opinię wyda.
Pan Zacny stwierdził, że opinię powinien dostarczyć wnioskodawca. Na pytanie drugie powiedział że pytanie to należy skierować do Wójta.
Pan Grabka odpowiedział, że każdy ma swój zakres obowiązków i na drugie pytanie pani Radnej nie jest w stanie odpowiedzieć.
Pan Zacny dodał, że nie wyobraża sobie, aby prezydium rady przekazało projekt uchwały do dalszych prac bez opinii prawnej, kiedy 99% parku, który komisja proponuje stanowią ziemie nie będące własnością Gminy.
Pani Borzymowska zapytała pana Radnego, czy widział nowy projekt i czy wie o czym mówi.
Pan Bryksa wyrażając swoją opinie stwierdził że jest to kwestia pochylenia się nad dokumentami, stwierdzenia braku istotnych dokumentów, opinii i decyzja o ich odesłaniu. Uważa, że Przewodniczący Rady ma już decyzję podjętą w tej sprawie, więc wypadało by pilnie i szybko w tym temacie działać. Kiedy słyszymy, że około dwóch tygodni temu pisma były przekazane, to znaczy że od tygodnia powinny być u Pana Wójta z powrotem na biurku z prośbą o przygotowanie opinii prawnej.
Pan Zacny poinformował, że decyzje przez pana Przewodniczącego zostały podjęte i w najbliższym czasie projekt uchwały trafi do komisji.
Pani Zalewska stwierdziła, że nie chce by została świadomość taka, że Park ma dotyczyć tylko terenów Gminnych, publicznych. Park Kulturowy jest to przestrzeń, która obejmuje tereny o różnej strukturze własności.
Pan Zacny powtarzając swoją wcześniejszą wypowiedź poinformował wszystkich zgromadzonych, że około 90% tego terenu nie jest własnością Gminy.
Pan Zacny stwierdził jednak że ma, ponieważ są to sprawy związane z ewentualnymi odszkodowaniami, tym bardziej należy pamiętać o tym, że po uchwaleniu uchwały o powstaniu Parku Kulturowego, Gmina w przeciągu trzech miesięcy, ma obowiązek przystąpienia do utworzenia nowych planów na tych terenach.
Pani Zalewska zapytała na jakim etapie są sprawy związane z drogą ekspresową S8 Salomea – Wolica.
Pan Sobol poinformował, że Naczelny Sąd Administracyjny uchylił decyzję Wojewody, tak więc sprawa wróciła z powrotem do Wojewody Mazowieckiego. W tej chwili, trwają dyskusje odnośnie sprawdzania zgodność z prawem decyzji.
Pani Zalewska zapytała o konsekwencje uchylenia wspomnianej decyzji.
Pan Sobol stwierdził, że konsekwencje mogą być bardzo różne, ale na chwilę obecną nie zna oficjalnego stanowiska Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych w tej sprawie.
Pani Zalewska poinformowała, że posiada informacje z prasy, że mieszkańcy oczekują połączenia z nową drogą, która będzie łączyła kierunek południowy.
Pan Sobol odparł, że nie czytał tej informacji więc nie może się wypowiadać w tej sprawie.
Sprawozdanie z realizacji uchwał podjętych na XXVI, XXVII i XXVIII sesji
Pan Grabka dołączył się do życzeń składanych wcześniej przez pana Wójta, Romana Lawrence.
Informacje i komunikaty Przewodniczącego Rady Gminy.
Pan Zacny poinformował, że wpłynęło do Rady Gminy pismo pana Hernera informujące o powołaniu Klubu Platformy Obywatelskiej w Gminie Michałowice w składzie: pani radna Hanna Brzeska-Kalczuk, pan radny Grzegorz Jastrzębski i pan radny Wojciech Herner. Pismo do wglądu w biurze rady.
Drugim pismem jakie wpłynęło jest rozstrzygnięcie nadzorcze od Wojewody Mazowieckiego ze stwierdzeniem nieważność uchwały Nr XXVII/194/2009 z dnia 26 lutego 2009r. w sprawie Regulaminu określającego niektóre zasady wynagrodzenia, a także przyznawania i wypłacania dodatku mieszkaniowego dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach i przedszkolach prowadzonych przez Gminę Michałowice. W zakresie §4 części obejmującej sformułowanie „z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia” oraz w §6 ust. 2 zdanie 2 załącznika do uchwały.
Pani Zawadzka zapytała o konsekwencje dla nauczycieli w związku z rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody.
Pani Żakowska przypomniała, że Wojewoda stwierdził nieważność tej uchwały w zakresie dwóch zdań, których usunięcie nie niesie ze sobą żadnych konsekwencji. Regulamin wejdzie w życie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym. Natomiast Gmina na mocy ustawy i „Karty Nauczyciela” musi dać nauczycielom podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia.
Pani Zalewska złożyła wniosek dotyczący podłączenia wody z ujęcia Komorowskiego dla Osiedla Ostoja, następnie zapytała o terminy wykonania robót porządkowych na terenie gminy.
Pan Łuszczyński poinformował, że do 10 kwietnia wszystkie ulice które są w wykazie będą posprzątane. Natomiast, co do koszy ulicznych to są one opróżniane na bieżąco, trzy razy w tygodniu.
Pan Witek widząc na sali dyrektorów szkół naszej gminy, podziękował im za aktywne uczestniczenie w imprezach, które miały miejsce na terenie naszej gminy licząc, że w przyszłym roku będzie tych imprez jeszcze więcej.
Pani Zalewska zapytała, czy będzie powiększone miejsce w Komorowie, tam gdzie pochowane są osoby z okresu II Wojny Światowej, a dokładnie Powstania Warszawskiego. Radna otrzymała informację ze szkoły, że odbywały się tam pomiary.
Pan Łuszczyński wytłumaczył, że zostało ogłoszone postępowanie w celu konserwacji miejsc pamięci. Na cel ten przeznaczone jest 14 000 Euro. Komorów również jest w tym ujęty. Pierwsze prace zostaną już wykonane na okres 1-3 Maja. Podpisanie umowy przewidziane jest na 20 kwietnia.
Przedstawienie opracowania„Analizy zasobów wodnych Komorowa i Pęcic” – Pan Adam Pałkiewicz.
Pan Adam Pałkiewicz na początku swojej wypowiedzi przeprosił wszystkich za swoje spóźnienie.
Następnie poinformował, że jest autorem opracowania „Analizy zasobów wodnych Gminy Michałowice” wykonanego pod koniec ubiegłego roku. Przedstawił, jak zasoby wodne w naszej gminie działają. Stwierdził, że skuteczność dostawy wody do odbiorców, czyli odpowiedniej ilości pod ciśnieniem jest zależna od zasobności źródeł wodnych, od układów hydraulicznych sieci wodociągowych w gminie, od awaryjności sieci, oraz od różnych sytuacji nieprzewidzianych, takich jak zagrożenia pożarowe kiedy wody brakuje w miejscu gdzie się pali.
Poinformował, że system wodociągowy analizował już po raz czwarty bądź piąty, a zaczął go projektować od wodociągu w Komorowie. Miało to miejsce około 10 tal temu. Od tego czasu, analizy weryfikujące wykonuje przeciętnie co dwa lata, ponieważ rejon wodociągowania się rozwija i trzeba mieć orientacje gdzie inwestować, gdzie poprawiać i co rozwijać. Analizę którą opracował opierał na dwóch aspektach: czy gmina ma wydajne źródło wody i czy system dystrybucji poradzi sobie z doprowadzaniem tej wody.
Przypomniał, że w gminie funkcjonują trzy źródła wody. Pierwsze to jest Stacja Uzdatniania Wody w Komorowie, drugie to jest Stacja Uzdatniania Wody w Pęcicach i trzecie Wodociąg Warszawski. Dwa pierwsze źródła opierają się na wodzie czwartorzędowej. Woda jest bardzo dobra, w szczególności jest to woda charakteryzująca się niskim stężeniem chlorków. Nie ma w niej metali ciężkich, jest uzdatniana w sposób naturalny na złożach piaskowych. Niemniej jak każda woda, również tutaj ma swoje ograniczenie ilościowe. Gmina leży w dorzeczu rzeki Utraty. Dorzecze to jest dość mocno wyeksploatowane, dlatego trzeba tym dorzeczem zarządzać rozsądnie. Dorzecza te leżą na skraju gminy, w związku z tym całą wodę trzeba naprowadzić na kierunek Komorowa, Granicy i Nowej Wsi, ponieważ są to główni odbiorcy wody. Przypominał, że jest jeszcze trzeci dostawca wody do miejscowości położonych wzdłuż Alej Jerozolimskich: do Michałowic, Opaczy, Reguł - Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Wodociągi nie są połączone, dzięki tym sposobom można wydobyć tyle wody ile potrzebuje cała gmina Michałowice. Chodzi głównie o ujęcia, z których można wydobyć około 5 000 m3 na dobę. Problem jest z porozumieniem się z dostawcą wody miejskiej, gdzie dostawca nie chce rezygnować z możliwości sprzedaży wody.
Woda ze źródeł podziemnych dobrze uzdatniona jest zdecydowanie wodą smaczniejszą i zdrowszą. Z szacunkiem dla dostawcy wody, który jest solidny, profesjonalny i umiejący tę wodę uzdatnić, nie mniej wody czwartorzędowe jeszcze długo będą lepszymi wodami od wód powierzchniowych.
Reasumując stwierdził, że źródła wody naszej Gminy są wydolne. W tej chwili źródło wody Stacja Komorów jest na granicy obciążenia, na 75%. Docelowo, w perspektywie 2025 roku, gdyby obserwować obecny pobór wody, to będzie rezerwa około 7%. Wody wystarczy w sensie zasobów w ziemi i możliwości produkcyjnej wody.
Stacja Wodociągowa Pęcice posiada takie same zasoby wody co Stacja Wodociągowa Komorów, ale one są wykorzystywane mniej więcej obecnie w 30%. Są to duże zasoby wodne. Wody by starczyło na zasilenie wschodniej części Gminy. Ograniczenie tkwi w hydraulice. Zaproponował, aby cały rejon Michałowic próbować zasilić w wodę z Pęcic poprzez przepompownie wody, która będzie 30% -procentami przyszłej stacji uzdatniania wody.
W Komorowie na pewno trzeba będzie zbudować jeszcze jedną studnię, ponieważ rezerwowa studnia na terenie stacji nie powinna być eksploatowana.
Pan Chruściak zapytał, czy raptowne zwiększenie poboru wody przy SUW Komorów nie spowoduje powstania mocnego odessania leja wody, czy nie będzie to groziło katastrofą ekologiczną.
Następnie zapytał, czy brana jest pod uwagę sprawa powstania podstacji z nowym źródłem zasilania w wodę, po stronie zachodniej stacji WKD w Komorowie.
Pan Pałkiewicz stwierdził, że nie ma obawy katastrofy ekologicznej, ponieważ SUW tak jest eksploatowany, że nie ma takiej groźby.
Odnośnie drugiego pytania poinformował, że przy stacji WKD jest zbudowana studnia, której lokalizacja jest bardzo fatalna, ponieważ leży w terenie ze wszystkich stron zamieszkałym, a Komorów od niedawna ma kanalizację, grunty są skażone, teren był obciążony dość intensywnie ściekami. Dlatego studnia jest, ale jak by jej nie było. Studnia była przez hydrologa wykluczona. Dlatego warto jest inwestować w studnie blisko kompleksów leśnych, terenów niezamieszkałych, tam jest gwarancja dobrej jakościowo wody.
Pan Chruściak zapytał, czym były spowodowane problemy związane z ciśnieniem wody w Komorowie.
Pan Pałkiewicz stwierdził, iż problemy z ciśnieniem wody w Komorowie były spowodowane tym, że eksploatator w okresie letnim podejmował decyzję wyłanczania części pompowni drugiego stopnia w obawie, że cały system w pewnym momencie nie będzie miał wody.
Pan Rajski zadał pytanie, które między innymi padło na posiedzeniu Komisji GKiP, a mianowicie co należałoby zrobić na dzień dzisiejszy na SUW Komorów, aby był zachowany normalny pobór, oraz jak by to wyglądało w kosztach.
Pan Pałkiewicz stwierdził, że w pierwszej kolejności należałoby zbudować studnię, wówczas będzie można wyprodukować więcej wody w skali doby, trzeba uważać aby nie przeciążać pokładu wodonośnego. Następnie należy się zorientować jak możemy przeciążyć technologię uzdatniania. Drugim krokiem inwestycyjnym powinna być pompownia wody uzdatnionej, która poprzez dostosowanie się do tych chwilowych zmiennych wydajności poprawi komfort poboru wody.
Pan Jastrzębski zapytał czy przy przesyłaniu wody z Pęcic do Reguł i Michałowic będzie potrzebny zbiornik wyrównawczy.
Pan Pałkiewicz stwierdził, że zbiornik wyrównawczy będzie potrzebny.
Pan Chruściak poinformował, że mieszkańcy zauważają, iż są momenty gdy jakość wody SUW Komorów czasami pogarsza się poprzez występowanie dziwnych zapachów, czy żółtej wody.
Pan Witek stwierdził, że jakość wody z MPWiK nie jest najlepszej jakości w związku z czym zapytał, czy mieszkańcy mogą spać spokojnie.
Pan Pałkiewicz stwierdził, że woda z MPWiK-u jest pobierana z Wisły, która jest z jednej strony odbiornikiem ścieków z drugiej strony jest źródłem wody do uzdatniania. Woda jest czysta bakteriologicznie, ale na pewno gorsza od wody czwartorzędowej.
Wobec wyczerpania porządku obrad Wiceprzewodniczący Rady pan Paweł Zacny zamknął obrady XXIX sesji Rady Gminy Michałowice.
Data ostatniej modyfikacji: 02.06.2014
Wyświetleń: 20