Protokół nr IX
Z obrad IX sesji Rady Gminy Michałowice odbytej w dniu 8 września 2011 roku w siedzibie Urzędu Gminy w Michałowicach przy ul. Raszyńskiej 34.
Stan rady – 15 radnych, w sesji uczestniczyło 14 radnych.
Przewodniczący pan Paweł Rajski powitał wszystkich przybyłych na sesję informując, że na sali obecnych jest 13 radnych, w związku z czym rada może podejmować uchwały.
Pan Wójt zgłosił wniosek do porządku sesji polegający na wprowadzeniu projektu uchwały zmieniającej uchwałę Nr VIII/73/2011 Rady Gminy Michałowice z dnia 7 lipca 2011 r. w sprawie dokonania zmian w Uchwale Budżetowej na rok 2011 Gminy Michałowice Nr IV/20/2011.
Pan Paweł Rajski zaproponował autopoprawkę do porządku obrad sesji polegającą na wprowadzeniu trzech projektów uchwał:
Pierwszy projekt uchwały w brzmieniu „zmieniającej uchwałę Nr II/6/2010 z dnia 14 grudnia 2010 roku w sprawie ustalenia składu osobowego Komisji Spraw Społecznych”.
Drugi projekt uchwały w brzmieniu „zmieniającej uchwałę Nr II/5/2010 z dnia 14 grudnia 2010 r. w sprawie ustalenia składu osobowego Komisji Gospodarki Komunalnej i Przestrzennej”.
Kolejny projekt uchwały w brzmieniu „zmieniającej uchwałę Nr II/4/2010 z dnia 14 grudnia 2010 r. w sprawie ustalenia składu osobowego Komisji Budżetu i Finansów”.
Wobec zgłoszonych wniosków porządek posiedzenia przedstawia się następująco:
1. dokonania zmian w Uchwale Budżetowej Gminy Michałowice Nr IV/20/2011,
2. zmieniająca uchwałę Nr VIII/73/2011 Rady Gminy Michałowice z dnia 7 lipca 2011 r. w sprawie dokonania zmian w Uchwale Budżetowej na rok 2011 Gminy Michałowice Nr IV/20/2011,
3. zmieniająca uchwałę nr XXIII/164/2008 Rady Gminy Michałowice z dnia 12 listopada 2008r. w sprawie wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Michałowice w latach 2009-2013,
4. udzielenia pomocy rzeczowej Powiatowi Pruszkowskiemu,
5. wprowadzenia zakazu sprzedaży, podawania, spożywania oraz wnoszenia napojów alkoholowych na terenie Gminy Michałowice ,
6. uchwalenia „Regulaminu korzystania ze świetlic wiejskich w Gminie Michałowice”,
7. nadania nazwy ulicy położonej na terenie Gminy Michałowice (Cypriana Kamila Norwida),
8. nadania nazwy ulicy położonej na terenie Gminy Michałowice (Sikorki),
9. nadania nazwy rondu położonemu na terenie Gminy Michałowice,
10. powołania Zespołu ds. zaopiniowania kandydatów na ławników,
11. rozpatrzenia skargi Pani Karoliny Brona na działania Wójta Gminy Michałowice,
12. zmieniająca uchwałę Nr II/3/2010 Rady Gminy Michałowice z dnia 14 grudnia 2010 r. w sprawie ustalenia składu osobowego Komisji Rewizyjnej,
13. zmieniająca uchwałę Nr II/6/2010 z dnia 14 grudnia 2010 roku w sprawie ustalenia składu osobowego Komisji Spraw Społecznych,
14. zmieniająca uchwałę Nr II/5/2010 z dnia 14 grudnia 2010 r. w sprawie ustalenia składu osobowego Komisji Gospodarki Komunalnej i Przestrzennej,
15. zmieniająca uchwałę Nr II/4/2010 z dnia 14 grudnia 2010 r. w sprawie ustalenia składu osobowego Komisji Budżetu i Finansów.
5. Informacja o przebiegu wykonania budżetu Gminy Michałowice za pierwsze półrocze 2011 roku.
6. Informacja o przebiegu wykonania planu finansowego samorządowych jednostek kultury Gminy Michałowice za pierwsze półrocze 2011 roku.
7. Informacja o kształtowaniu się wieloletniej prognozy finansowej za pierwsze półrocze 2011 roku.
8. Sprawozdanie z międzysesyjnej działalności Wójta Gminy za okres od 01.06.2011r. do 31.08.2011r.
9. Sprawozdanie Wójta z realizacji uchwał podjętych na VII i VIII sesji Rady Gminy.
Porządek obrad IX sesji został przyjęty.
Pani Alina Żakowska – dyrektor Zespołu Obsługi Ekonomiczno-Administracyjnej Szkół Gminy Michałowice poinformowała, że zgodnie z przepisami prawa oświatowego nauczyciele, aby uzyskać kolejny stopień awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego muszą odbyć staż w wymiarze 2 lat i 9 miesięcy. W roku 2011 ukończyło staż 5 nauczycieli.
Następnie pan Wójt odczytał rotę ślubowania: „Ślubuję rzetelnie pełnić mą powinność nauczyciela wychowawcy i opiekuna młodzieży, dążyć do pełni rozwoju osobowości ucznia i własnej, kształcić i wychowywać młode pokolenie w duchu umiłowania Ojczyzny, tradycji narodowych, poszanowania Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej” a mianowani nauczyciele poświadczyli akt ślubowania słowem „ślubuję”. Po złożeniu ślubowania nauczyciele otrzymali akty mianowania, kwiaty i gratulacje.
Tytuł „nauczyciela mianowanego” uzyskali:
Pani Dominika Materek – nauczyciel Gimnazjum w Nowej Wsi,
Pani Marzena Gołaszewska – nauczyciel w Szkole Podstawowej w Michałowicach,
Pani Justyna Witoska – nauczyciel w Szkole Podstawowej w Michałowicach,
Pan Paweł Pazdan – nauczyciel w Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Komorowie,
Pan Daniel Wolborski – nauczyciel w Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Komorowie.
Po ceremonii ślubowania głos zabrał Przewodniczący Rady Gminy – Paweł Rajski, gratulując nauczycielom osiągnięcia kolejnego stopnia awansu zawodowego i doceniając rolę nauczyciela w wychowaniu i nauczaniu młodego pokolenia mieszkańców naszej Gminy, złożył podziękowania i życzenia dalszych sukcesów w pracy pedagogicznej i w życiu osobistym.
Następnie Wójt Gminy uroczyście powierzył na kolejną kadencję stanowisko Dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Komorowie Pani Małgorzacie Głodowskiej.
Przewodniczący Rady pan Paweł Rajski poinformował, iż projekt protokołu z VII sesji Rady Gminy, zgodnie z informacją, był wyłożony do wglądu w biurze rady, zapytał o uwagi do treści.
Przystąpiono do głosowania za przyjęciem protokołu z VII sesji Rady Gminy.
Rada Gminy przyjęła protokół z VII sesji rady Gminy.
Przystąpiono do dyskusji nad projektem uchwały w sprawie dokonania zmian w Uchwale Budżetowej Gminy Michałowice Nr IV/20/2011.
Pani Jankowska przedstawiła autopoprawki, które stanowią załącznik do protokołu.
Pani Zawadzka poinformowała, że opinia Komisji Budżetu i Finansów była pozytywna.
Pan Herner poinformował, że opinia Komisji Gospodarki Komunalnej i Przestrzennej była pozytywna.
Pani Brzeska-Kalczuk poinformowała, że opinia Komisji Spraw Społecznych była pozytywna.
Wobec braku głosów w dyskusji przystąpiono do głosowania nad projektem uchwały w sprawiedokonania zmian w Uchwale Budżetowej Gminy Michałowice Nr IV/20/2011.
Przystąpiono do dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zmieniającej uchwałę Nr VIII/73/2011 Rady Gminy Michałowice z dnia 7 lipca 2011 r. w sprawie dokonania zmian w Uchwale Budżetowej na rok 2011 Gminy Michałowice Nr IV/20/2011.
Pan Wójt poinformował, iż w treści zmienionej uchwały wystąpiła oczywista omyłka. Oczywistość omyłki widoczna jest poprzez porównanie treści uchwały i załączników do niej.
Przystąpiono do głosowania nad projektem uchwały w sprawie zmieniającej uchwałę Nr VIII/73/2011 Rady Gminy Michałowice z dnia 7 lipca 2011 r. w sprawie dokonania zmian w Uchwale Budżetowej na rok 2011 Gminy Michałowice Nr IV/20/2011.
Przystąpiono do dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zmieniającej uchwałę nr XXIII/164/2008 Rady Gminy Michałowice z dnia 12 listopada 2008r. w sprawie wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Michałowice w latach 2009-2013.
Pan Wójt poinformował, iż w związku z koniecznością dokonania remontów zgodnie z zaleceniami pokontrolnymi następuje zmiana kwot nakładów finansowych przeznaczonych na remonty bieżące przedstawione w załączniku nr 3 uchwały z dnia 12 listopada 2008 roku. Aktualne koszty przedstawione w załączniku zostały określone na podstawie wstępnej wyceny remontów i budżetu Gminy na rok 2011.
Pani Zawadzka poinformowała, że opinia Komisji Budżetu i Finansów była pozytywna.
Pan Herner poinformował, że opinia Komisji Gospodarki Komunalnej i Przestrzennej była pozytywna.
Pani Brzeska-Kalczuk poinformowała, że opinia Komisji Spraw Społecznych była pozytywna.
Przystąpiono do głosowania nad projektem uchwały w sprawie zmieniającej uchwałę nr XXIII/164/2008 Rady Gminy Michałowice z dnia 12 listopada 2008r. w sprawie wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Michałowice w latach 2009-2013.
Przystąpiono do dyskusji nad projektem uchwały w sprawie udzielenia pomocy rzeczowej Powiatowi Pruszkowskiemu.
Pan Wójt poinformował, iż sprawa dotyczy wykonania projektu przebudowy ciągu drogowego złożonego z ul. Brzozowej i Al. M. Dąbrowskiej, na odcinku od ul. Komorowskiej do ul. Berylowej w Komorowie.
Pani Zawadzka poinformowała, że opinia Komisji Budżetu i Finansów była pozytywna.
Pan Herner poinformował, że opinia Komisji Gospodarki Komunalnej i Przestrzennej była pozytywna.
Pani Zalewska podziękowała panu Wójtowi za doprowadzenie do zawarcia Porozumienia z Powiatem Pruszkowskim. Podkreśliła, że nie było to łatwe zadanie ponieważ wymagało wielu spotkań, rozmów. Jest to pierwszy krok w dobrym kierunku i projekt będzie satysfakcjonujący dla mieszkańców.
Przystąpiono do głosowania nad projektem uchwały w sprawie udzielenia pomocy rzeczowej Powiatowi Pruszkowskiemu.
Przystąpiono do dyskusji nad projektem uchwały w sprawie wprowadzenia zakazu sprzedaży, podawania, spożywania oraz wnoszenia napojów alkoholowych na terenie Gminy Michałowice.
Pan Żuchowski poinformował, iż ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi określa obszary, tereny na których zakazano sprzedaży, podawania, spożywania oraz wnoszenia napojów alkoholowych. Projekt uchwały jest wprowadzony ze względu na charakter obiektów, które mają służyć przede wszystkim rekreacji i krzewieniu kultury.
Pani Brzeska-Kalczuk poinformowała, że opinia Komisji Spraw Społecznych była pozytywna.
Pan Strzelecki zapytał, jak ta uchwała się ma do imprez masowych organizowanych na terenie na strefach rekreacji.
Pan Wójt poinformował, że gmina nie robi imprez masowych, tylko plenerowe na których można sprzedawać, spożywać alkohol pod innymi rygorami.
Przystąpiono do głosowania nad projektem uchwały w sprawie wprowadzenia zakazu sprzedaży, podawania, spożywania oraz wnoszenia napojów alkoholowych na terenie Gminy Michałowice.
Przystąpiono do dyskusji nad projektem uchwały w sprawie uchwalenia „Regulaminu korzystania ze świetlic wiejskich w Gminie Michałowice”.
Pan Żuchowski poinformował, ze projekt uchwały został wprowadzony ze względu na coraz większą ilość podmiotów korzystających ze świetlic i ma na celu określenie zasad odpowiedzialności, które miałyby obowiązywać na terenie obiektu użyteczności publicznej.
Pani Zawadzka poinformowała, że opinia Komisji Budżetu i Finansów była pozytywna.
Pani Brzeska-Kalczuk poinformowała, że opinia Komisji Spraw Społecznych była pozytywna.
Pan Strzelecki stwierdził, że przedstawiając regulamin gmina chce scedować na sołtysów jeszcze większą odpowiedzialność i dodatkowe obowiązki.
Pan Wójt stwierdził, że jeżeli przekazuje się pewne rzeczy do decyzji dla sołtysów, to uważa że jest to idea samorządności i ten kierunek ma sens, ponieważ sołtysi zostali wybrani w bezpośrednich wyborach. Podkreślił, ze dla bezpieczeństwa wszystkie obiekty wyposażone są w monitoring. Idealna sytuacja jest taka, aby sołtysi wiedzieli co dzieje się na ich terenie. Nikt nie narzuca żadnych dodatkowych obowiązków, ponieważ obecnie wszyscy sołtysi mają klucze do świetlic.
Pani Borzymowska stwierdziła, że przedstawiony w takiej formie projekt uchwały nie ułatwia nikomu życia, ani mieszkańcom, ani sołtysom, dlatego będzie głosowała przeciwko.
Pani Popko stwierdziła, iż zbędnym jest punkt mówiący o osobach uprawnionych do korzystania ze świetlicy, ponieważ uważa że osobami uprawnionymi do korzystania ze świetlicy są mieszkańcy gminy Michałowice. Stwierdziła, że regulamin jest za bardzo skomplikowany, szczegółowy.
Przystąpiono do głosowania nad projektem uchwały w sprawie uchwalenia „Regulaminu korzystania ze świetlic wiejskich w Gminie Michałowice”.
Przystąpiono do dyskusji nad projektem uchwały w sprawie nadania nazwy ulicy położonej na terenie Gminy Michałowice.
Pani Suliga poinformowała, że droga położona jest w obrębie ewidencyjnym Granica i zaproponowana nazwa to „Cypriana Kamila Norwida”.
Pan Herner poinformował, że opinia Komisji Gospodarki Komunalnej i Przestrzennej była pozytywna.
Pani Brzeska-Kalczuk poinformowała, że opinia Komisji Spraw Społecznych była pozytywna.
Przystąpiono do głosowania nad projektem uchwały w sprawie nadania nazwy ulicy położonej na terenie Gminy Michałowice.
Przystąpiono do dyskusji nad projektem uchwały w sprawie nadania nazwy ulicy położonej na terenie Gminy Michałowice.
Pan Wójt poinformował, iż na wniosek mieszkańców zaproponował nadać nazwę drodze w Pęcicach Małych „Sikorki”.
Pan Herner poinformował, że opinia Komisji Gospodarki Komunalnej i Przestrzennej była pozytywna.
Pani Brzeska-Kalczuk poinformowała, że opinia Komisji Spraw Społecznych była pozytywna.
Przystąpiono do głosowania nad projektem uchwały w sprawie nadania nazwy ulicy położonej na terenie Gminy Michałowice.
Przystąpiono do dyskusji nad projektem uchwały w sprawie nadania nazwy rondu położonemu na terenie Gminy Michałowice.
Pan Wójt poinformował, iż chodzi o nadanie nazwy dla ronda u zbiegu ulic Parkowej i Zaułek w Pęcicach. Podkreślił, iż inicjatorem tej nazwy był Przewodniczący Paweł Rajski.
Pan Paweł Rajski, jako jeden z współautorów pomysłu nazwania ronda im. Księdza Antoniego Józefa Marylskiego poprosił nauczyciela z Komorowa pana Daniela Woborskiego o krótkie wprowadzenie.
Pan Wolborski przybliżył najważniejsze informacje z życia Księdza Antoniego Józefa Marylskiego, które stanowią załącznik do protokołu.
Przystąpiono do głosowania nad projektem uchwały w sprawie nadania nazwy rondu położonemu na terenie Gminy Michałowice.
Przystąpiono do dyskusji nad projektem uchwały w sprawie powołania Zespołu ds. zaopiniowania kandydatów na ławników.
Pan Rajski poinformował, że zgodnie z ustawą Prawo o ustroju sądów powszechnych, Rada Gminy przed przystąpieniem do wyboru ławników ma obowiązek powołać zespół, który przedstawi Radzie Gminy na sesji swoją opinię o zgłoszonych kandydatach.
Zaproponował zespół pięcioosobowy i poprosił o zgłoszenie kandydatów do Zespołu ds. zaopiniowania kandydatów na ławników.
Pan Rajski poinformował, iż do składu Zespołu ds. zaopiniowania kandydatów na ławników zostali powołani: pani U.Bejda, pani H.Brzeska-Kalczuk, pan A.Kamińska, pan P. Zacny, pan E. Hanc.
Przystąpiono do głosowania nad projektem uchwały w sprawie powołania Zespołu ds. zaopiniowania kandydatów na ławników.
Za przyjęciem – 11
Przystąpiono do dyskusji nad projektem uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi Pani Karoliny Brona na działania Wójta Gminy Michałowice.
Pan Rajski poinformował, iż podczas VI sesji Rada skierowała skargę Pani Karoliny Brona na działanie Wójta do zbadania przez Komisję Rewizyjną.
Następnie poprosił Przewodniczącą Komisji Rewizyjnej o przedstawienie sprawy.
Pani Kamińska poinformowała, że Komisja Rewizyjna po przeanalizowaniu skargi pani Karoliny Wrona oraz całej zgromadzonej w tej sprawie dokumentacji uznała powyższą skargę za niezasadną.
Przystąpiono do głosowania nad projektem uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi Pani Karoliny Brona na działania Wójta Gminy Michałowice.
Przystąpiono do dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zmieniającej uchwałę Nr II/3/2010 Rady Gminy Michałowice z dnia 14 grudnia 2010 r. w sprawie ustalenia składu osobowego Komisji Rewizyjnej.
Pan Rajski przypomniał, że 2 czerwca 2011 roku wpłynęła informacja o powołaniu klubu radnych „Wszyscy Razem”, który wystosował pismo o skierowanie pani E. Borzymowskiej do składu Komisji Rewizyjnej na podstawie art.18a ust.2 ustawy o samorządzie gminnym.
Pani Zawadzka zgłosiła wniosek o głosowanie osobno §1 ust.1 w brzmieniu „cyfrę 5 zastępuje się cyfrą 6” i oddzielnie ust.2 w brzmieniu „dodaje się pkt.6 w brzmieniu”. Zgłosiła wniosek, ponieważ nie widzi sensu rozszerzania tej komisji, która w składzie pięcioosobowym funkcjonuje od wielu kadencji.
Pan Rajski poinformował, że ustawa o samorządzie gminnym zezwala na to, aby klub miał swojego przedstawiciela w Komisji Rewizyjnej.
Pani Domańska poinformowała, że gwarancja ustawowa zezwala na to, aby kluby mieli swoich przedstawicieli w Komisji Rewizyjnej, natomiast członków komisji wybiera rada, określając ich liczbę.
Pan Rajski stwierdził, że Komisję Rewizyjną należy zwiększyć obligatoryjnie.
Pani Brzeska stwierdziła, że rada może ale nie musi zwiększać składu komisji.
Pani Domańska poinformowała, że jeżeli żaden członek komisji nie złożył rezygnacji to dokooptowanie przedstawiciela klubu może odbyć się tylko poprzez zwiększenie liczby stanu osobowego komisji. W pierwszej kolejności należałoby przegłosować liczbę członków komisji, później zgłoszenie kandydata i przegłosowanie.
Pani Popko stwierdziła, że ustawa jest aktem wyższego rzędu niż uchwała rady gminy i ustawa w art.18a ust.2 mówi, że w skład Komisji Rewizyjnej wchodzą przedstawiciele wszystkich klubów.
Stwierdziła, iż w innych gminach nie ogranicza się ilości członków w komisjach, ponieważ radny ma prawo pracować w każdej komisji, której chce.
Pan Rajski stwierdził, że głosowanie jest niezgodne z ustawą, ponieważ klub ma prawo asygnować członka do Komisji Rewizyjnej, rada nie uchwaliła rozszerzenia.
Pani Domańska stwierdziła, ze sytuacja która wystąpiła nie daje możliwości skorzystania z przepisu art.18a ust.2 ustawy o samorządzie gminnym.
Stwierdziła, że radny głosuje zgodnie ze swoim sumieniem i nie można jego zmusić do takiego, czy innego głosowania. Rada jest organem kolegialnym, podejmuje uchwały w formie głosowania.
Pani Domańska poinformowała, że ust. 1 stanowi, że Rada Gminy powołuje Komisję Rewizyjną. Uszczegółowieniem przepisu jest statut gminy, który stanowi, że członków komisji powołuje rada gminy określając ich liczbę. Rada gminy określiła ilość członków jako pięć, na obecnej sesji nie rozszerzyła składu, nikt nie zrezygnował, jest to sytuacja patowa, ale wynika z uprawnienia radnych do głosowania.
Po przerwie pan Rajski poinformował, iż po konsultacji z panią mecenas dalsze głosowanie nad projektem uchwały jest bezprzedmiotowe i chciały rozpocząć w kolejnych dniach negocjacje z klubem w sprawie wyjścia z impasu.
Przystąpiono do dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zmieniającej uchwałę Nr II/6/2010 z dnia 14 grudnia 2010 roku w sprawie ustalenia składu osobowego Komisji Spraw Społecznych.
Pan Rajski poinformował, iż projekt uchwały został wniesiony pod obrady w związku z deklaracją pani radnej Biczyk wyrażającą chęć pracy w Komisji Spraw Społecznych. Przystąpiono do głosowania uchwalenia składu Komisji Spraw Społecznych polegających na zwiększeniu liczby członków komisji z 8 na 9.
Przystąpiono do głosowania uchwalenia składu Komisji Spraw Społecznych polegających na dodaniu do §1 ust.2 pkt. 9 w brzmieniu „pani Elżbieta Biczyk”.
Przystąpiono do głosowania nad projektem uchwały w sprawie zmieniającej uchwałę Nr II/6/2010 z dnia 14 grudnia 2010 roku w sprawie ustalenia składu osobowego Komisji Spraw Społecznych.
Uchwała Nr IX / 85 /2011 stanowi załącznik do protokołu.
Przystąpiono do dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zmieniającej uchwałę Nr II/5/2010 z dnia 14 grudnia 2010 r. w sprawie ustalenia składu osobowego Komisji Gospodarki Komunalnej i Przestrzennej.
Pan Rajski poinformował, iż projekt uchwały został wniesiony pod obrady w związku z deklaracją pani radnej Biczyk wyrażającą chęć pracy w Komisji Gospodarki Komunalnej i Przestrzennej.
Przystąpiono do głosowania uchwalenia składu Komisji Spraw Społecznych polegających na zwiększeniu liczby członków komisji z 9 na 10.
Przystąpiono do głosowania uchwalenia składu Komisji Gospodarki Komunalnej i Przestrzennej polegających na dodaniu do §1 ust.2 pkt. 10 w brzmieniu „pani Elżbieta Biczyk”.
Przystąpiono do głosowania nad projektem uchwały w sprawie zmieniającej uchwałę Nr II/5/2010 z dnia 14 grudnia 2010 r. w sprawie ustalenia składu osobowego Komisji Gospodarki Komunalnej i Przestrzennej.
Przystąpiono do dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zmieniającej uchwałę Nr II/4/2010 z dnia 14 grudnia 2010 r. w sprawie ustalenia składu osobowego Komisji Budżetu i Finansów.
Pan Rajski poinformował, iż projekt uchwały został wniesiony pod obrady w związku z wygaśnięciem mandatu radnego Pana Sławomira Walendowskiego.
Przystąpiono do głosowania nad projektem uchwały w sprawie zmieniającej uchwałę Nr II/4/2010 z dnia 14 grudnia 2010 r. w sprawie ustalenia składu osobowego Komisji Budżetu i Finansów.
Informacja Wójta Gminy o przebiegu wykonania budżetu Gminy Michałowice za pierwsze półrocze 2011 roku.
Pan Rajski odczytał Uchwałę RIO Nr 228 z dnia 7 września 2011 roku w sprawie przedłożonej przez Wójta Gminy Michałowice informacji o przebiegu z wykonania budżetu za pierwsze półrocze 2011 rok. Skład orzekający RIO w Warszawie zaopiniował pozytywnie informację o wykonaniu budżetu i stanowi ona załącznik do protokołu.
Pani Jankowska omówiła wykonanie budżetu Gminy, jego dochody i wydatki, które stanowią załącznik do protokołu.
Pani Borzymowska zapytała o nadwyżkę budżetową w kwocie 6 ml. zł.
Pani Jankowska wyjaśniła, że nadwyżka wynika z tego że dochody budżetu gminy wykonane zostały w 91% natomiast wydatki zostały zrealizowane w 38%.
Pan Chruściak zapytał, kiedy będzie wykonany remont ul. Starych Lip we Wsi Komorów.
Pan Łuszczyński poinformował, że została wykonana dokumentacja, jest rozpisany przetarg nieograniczony. Planowany termin wykonania 30 października 2011r.
Pani Popko poruszyła sprawę budowy ścieżek rowerowych z zarezerwowaną kwotą 250tys.zł. Zapytała, dlaczego po pierwszej połowie roku jest komentarz że rozpoczęcie inwestycji w przyszłych latach, a nie zgodnie z planem.
Pan Wójt wyjaśnił, iż jest to zadanie do realizacji z sąsiedzkimi gminami i ze względów finansowych projekt ten u Marszałka nie został przyjęty.
Pan Rajski stwierdził, że w I półroczu wykonanie bywa mniejsze z tego względu iż zaangażowanie fizyczne jest niejednokrotnie większe niż zaangażowanie finansowe.
Pan Wójt poinformował, że sprawozdanie przedstawia wykonanie finansowe, natomiast wykonanie rzeczowe to jest całkiem inna sprawa.
Informacja Wójta Gminy o przebiegu wykonania planu finansowego samorządowych jednostek kultury Gminy Michałowice za pierwsze półrocze 2011 roku.
Pani Jankowska poinformowała, że sprawozdanie obejmuje wykonanie planu finansowego w Gminnych Bibliotekach i stanowi załącznik do protokołu.
Informacja Wójta Gminy o kształtowaniu się wieloletniej prognozy finansowej za pierwsze półrocze 2011 roku.
Pani Jankowska poinformowała, że po raz pierwszy przekładana jest informacja o wieloletniej prognozie finansowej, następnie omówiła załączniki które stanowią załącznik do protokołu.
Pan Chruściak o termin wykonania remontu Starej Drogi w Komorowie Wsi.
Pan Łuszczyński poinformował, ze termin wykonania jest koniec października.
Pani Popko zapytała, czy w ul. Topolowej jest zaplanowane wykonanie oświetlenia w kierunku do cmentarza.
Pan Wójt stwierdził, że w bieżącym roku takiego zadania w budżecie nie ma.
Pani Popko zapytała o postępowanie robót w ul. Mickiewicza w Michałowicach.
Pan Chruściak poinformował, że odbyło się spotkanie z komornikiem w sprawie rozgraniczenia ul. Wschodniej. Pani komornik dokonała oględzin, wyznaczyła tylko punkty graniczne i wyszła, nie doszło do rozgrodzenia działki. Zapytał, dlaczego nie doszło do rozgraniczenie, ponieważ wyrok w tej sprawie zapadł i czy gmina wystąpiła o dokonanie rozgraniczenia.
Pani Suliga poinformowała, że odnośnie pracy pani komornik, to nie rozumie dlaczego nie dokonano całej egzekucji. Zostało wysłane kolejne pismo o zakończenie procesu wszczęcia egzekucji.
Pan Chruściak zwrócił uwagę na bardzo dobry wynik sprawdzianów szkoły w Komorowie i Nowej Wsi.
Pan Wójt poinformował o potrzebie powołania Spółki Wodnej, zaapelował o zgłaszanie takiej inicjatywy.
Państwowa Komisja Wyborcza skierowała pismo w sprawie wyborów do Sejmu i Senatu.
Pismo Mazowieckiej Izby Rolniczej informujące o wyborze pana Waldemara Widlickiego na członka Rady Powiatowej Mazowieckiej Izby Rolniczej.
Z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie prowadzenia w ramach Unii Europejskiej wspólnej polityki rolnej.
Pismo Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany w sprawie oświadczenia majątkowego.
Pismo Urzędu Skarbowego w Pruszkowie w sprawie oświadczeń majątkowych.
Wojewoda Mazowiecki przesłał pismo w związku z nieprawidłowościami w uchwałach dotyczących współpracy z organizacjami pozarządowymi.
Pismo pani Barbary Budzyniak w sprawie budowy ulicy Nowa Zachodnia.
Pismo państwa E. i L. Pasim z Michałowic z ul. Parkowej w sprawie parkingu.
Pismo państwa G. i J. Wojtowicz z Opaczy Kolonia z ul. Akacjowej w sprawie wglądu do materiałów inwestycyjnych.
Mail pana R. Boratyna w sprawie błędnego wpisania nazwy ulicy w mapach Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Michałowice oraz na mapach Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Zaproszenie do zapoznania się z książkami wydanymi przez Towarzystwo Komorowanie na temat historii Komorowa.
Pani Borzymowska zapytała, kiedy zostanie wykonany audyt zewnętrzny placówek oświatowych w Gminie Michałowice
Pan Wójt poinformował, że wszystkie sprawy kontrolowane były niedawno przez powołany zespół, który dokonał analizy, stwierdzając że u nas nie ma żadnych rewelacyjnych sukcesów jeśli chodzi o oszczędzanie, ani żadnych spraw które odbiegały by od standardów w sąsiednich gminach. Wiemy na czym stoimy, problemem jest to, że ciągle zmienia się prawo, np. głośna sprawa przedszkoli która spowodowała wiele konfliktów.
Pani Borzymowska stwierdziła, że nie jest to jej prywatna prośba, ale mieszkańców którzy chcieliby się zapoznać ze sprawami gminnych placówek oświatowych. Jeśli jest taki materiał zrobiony, to chciałaby się z nim zapoznać.
Pan Chruściak zwrócił uwagę na pogorszenie się jakości wody odbieranej w Komorowie, oraz na wyłączenia spowodowane awarią wodociągu w zupełnie drugiej części Komorowa. Stwierdził, iż nie powinno być tak aby awaria w zupełnie innej części Komorowa powodowała wyłączenie tak dużego obszaru.
Pani Zalewska zwracając się do pana Wójta porosiła o wystąpienie z zapytaniem do Starosty do kiedy będzie kontynuowany handel w Al. M. Dąbrowskiej.
Pan Wójt poinformował, że handel został przedłużony do 30 listopada 2011r.
Pani Zalewska poruszyła sprawę porządków, spalania liści. Spytała, czy gmina coś robi w sprawie zmiany regulaminu, aby ograniczyć spalanie.
Pan Łuszczyński poinformował, że ustawa o odpadach dopuszcza spalanie części organicznych, jeżeli nie zagraża to bezpieczeństwu. Gminny regulamin był uchwalany gdy był zakaz spalania, obecnie ustawa dopuszcza spalanie.
Pani Biczyk złożyła wniosek w sprawie zainstalowania kamer w ilości i w miejscach wskazanych przez pana sołtysa Bośkę na zewnątrz świetlicy wiejskiej w Nowej Wsi. Zapytała czy jest możliwość, aby kamery działały w godzinach nocnych, od godziny osiemnastej do szóstej rano.
Pani Popko poprosiła o przedstawienie kosztów jakie poniosła gmina na pomoc mieszkańcom w trakcie zalań wodą w miesiącu lipcu i sierpniu. Podziękowała panu Łuszczyńskiemu, który w dniu 31 sierpnia 2011r., w niedzielę na jej prośbę pomagał poszkodowanym mieszkańcom.
Pan Kozłowski zwracając się do pana przewodniczącego zapytał, czy spraw wniesionych nie można zrobić na początku sesji.
Wobec wyczerpania porządku obrad Przewodniczący Rady pan Paweł Rajski zamknął obrady IX sesji Rady Gminy Michałowice.
Data ostatniej modyfikacji: 02.06.2014
Wyświetleń: 44