Protokół nr V
Z obrad V sesji Rady Gminy Michałowice odbytej w dniu 28 marca 2011 roku w siedzibie Urzędu Gminy w Michałowicach przy ul. Raszyńskiej 34.
Przewodniczący pan Paweł Rajski powitał wszystkich przybyłych na sesję, szczególnie przedstawicieli jednostek samorządowych informując, że na sali obecnych jest 12 radnych, w związku z czym rada może podejmować uchwały.
Pan Wójt witając przedstawicieli Poczty Polskiej zaproponował wprowadzenie do porządku sesji punktu „Spotkanie z przedstawicielami Poczty Polskiej” w którym chciałby usłyszeć stanowisko poczty w sprawie tego, co ma się dziać z punktem pocztowym w Komorowie oraz przedstawić w tym temacie stanowisko gminy.
Przystąpiono do głosowania wniosku pana Wójta dotyczącego rozszerzenia porządku obrad o punkt „Spotkanie z przedstawicielami Poczty Polskiej”.
Następny wniosek pana Wójta do porządku sesji polegający na wprowadzeniu projektu uchwały w sprawie ustanowienia służebności przesyłu na części działek nr ew. 625/2 i 628/16 położonych w obrębie ewidencyjnym wieś Reguły, stanowiących własność Gminy Michałowice.
Przystąpiono do głosowania wniosku pana Wójta dotyczącego rozszerzenia porządku obrad o projekt uchwały w sprawie ustanowienia służebności przesyłu na części działek nr ew. 625/2 i 628/16 położonych w obrębie ewidencyjnym wieś Reguły, stanowiących własność Gminy Michałowice.
Pani Zalewska zgłosiła wniosek do porządku sesji polegający na wprowadzeniu projektu stanowiska „Wypracowanie i podjęcie stanowiska w sprawie świadczenia usług pocztowych przez Pocztę Polską w Komorowie”.
Przystąpiono do głosowania wniosku pani Zalewskiej dotyczącego rozszerzenia porządku obrad o projekt stanowiska w sprawie Wypracowanie i podjęcie stanowiska w sprawie świadczenia usług pocztowych przez Pocztę Polską w Komorowie.
Wobec zgłoszonych wniosków porządek posiedzenia przedstawia się następująco:
2.Przyjęcie protokołu z IV sesji Rady Gminy.
3.Spotkanie z przedstawicielami Poczty Polskiej.
1) Zaciągnięcia długoterminowych kredytów na finansowanie planowanego deficytu budżetu Gminy Michałowice na 2011 rok oraz spłatę wcześniej zaciągniętych pożyczek i kredytów,
2) wyrażenia zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego w 2012 roku,
3) określenia maksymalnej kwoty dofinansowania opłat za kształcenie pobieranych przez szkoły wyższe i zakłady kształcenia nauczycieli oraz ustalenia specjalności i form kształcenia, na które dofinansowanie będzie przyznawane w placówkach oświatowych prowadzonych przez Gminę Michałowice w roku 2011,
4) wyrażenia zgody na zawarcie międzygminnego porozumienia z Gminą Pruszków dotyczącego wspólnego realizowania zadania w zakresie transportu publicznego,
5) uchwalenia Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Michałowice,
6) ustanowienia służebności przesyłu na części działek nr ew. 625/2 i 628/16 położonych w obrębie ewidencyjnym wieś Reguły, stanowiących własność Gminy Michałowice.
5.Stanowisko Rady Gminy Michałowice w sprawie środków finansowych dla jednostek pomocniczych gminy – osiedli, w roku budżetowym 2012.
6.Wypracowanie i podjęcie stanowiska w sprawie świadczenia usług pocztowych przez Pocztę Polską w Komorowie.
8.Informacje i komunikaty Przewodniczącego Rady Gminy.
Porządek obrad V sesji został przyjęty.
Przewodniczący Rady pan Paweł Rajski poinformował, iż projekt protokołu z IV sesji Rady Gminy, zgodnie z informacją, był wyłożony do wglądu w biurze rady, zapytał o uwagi do jego treści.
Przystąpiono do głosowania za przyjęciem protokołu z IV sesji Rady Gminy.
Rada Gminy przyjęła protokół z IV sesji rady Gminy.
Pan Rajski powitał przedstawicieli Poczty Polskiej: pana dyr. Jerzego Lasockiego oraz pana dyr. Dariusza Gorczyńskiego.
Pan Wójt poinformował, że gmina dowiedziała się o rezygnacji poczty ze świadczenia usług w Komorowie, dlatego chciał wyjaśnić pewne sprawy na obecnym spotkaniu.
Pan Lasocki podziękował za zaproszenie. Następnie stwierdził iż wpływy z poczty w Komorowie drastycznie zmalały w 2010 roku o kwotę 245tys.zł. (60%). Dlatego poczta zaczęła szukać nowych rozwiązań w postaci agencji pocztowej. Jednak po rozstrzygnięciu przetargu na agencje pocztową ajent złożył rezygnację, więc przetarg został unieważniony i nie ma tematu.
Pan Gorczyński stwierdził, że usługa pocztowa w Komorowie jest bardzo kosztowna ponieważ nie przynosi zysku, dlatego szansą jest agencja pocztowa, która by zwiększyła dostępność usług pocztowych.
Pani Borzymowska porosiła o potwierdzenie, że poczta Polska nie podejmie działań, które cokolwiek zmienią w poczcie w Komorowie bez konsultacji z Gminą Michałowice.
Pan Lasocki stwierdził, iż na dzień dzisiejszy nie będzie żadnych zmian a w przyszłości dołoży starań, aby jakiekolwiek zmiany były podejmowane po konsultacjach z gminą.
Pani Zalewska stwierdziła, że pocieszająca jest sytuacja iż agent zrezygnował i agencji nie będzie gdyż one nastawione są na zysk. Obecna placówka poczty w Komorowie spełnia oczekiwania w zakresie potrzeb mieszkańców. Stwierdziła, że przyjmowanie polityki w kierunku oszczędności zupełnie nie godzi się z całą propozycją planów poczty co do terenu gminy Michałowice.
Pan Lasocki poinformował, iż występują dwa warianty agencji, jedna występuje samodzielnie, tylko z usługami pocztowymi i ona może na siebie nie zarobić, oraz druga agencja występująca przy innych dziedzinach gospodarki i wówczas może się utrzymać. Podkreślił, że nic nie zrobi bez konsultacji z samorządem.
Pan Lasocki stwierdził, że nie ma niebezpieczeństwa co do likwidacji poczty w Michałowicach.
Pan Strzelecki zapytał dlaczego rozważany jest obecnie tylko problem Komorowa, przecież inne miejscowości jak Nowa Wieś, Reguły, Opacz są dosyć daleko oddalone od urzędów pocztowych i nikt nie widzi żadnego w tym problemu.
Pan Rajski stwierdził, iż przyzwyczajeni jesteśmy do usług pocztowych i do pewnej wartości, czym jest Poczta Polska. To, że dyrektorzy poczty są na sesji to bardzo dobrze świadczy, że nadal ta nazwa w tradycji funkcjonuje. Natomiast czas ekonomiczny, czas uwarunkowań na pewno się zmienia. Najważniejsze zostało ustalone, że jakiekolwiek ruchy w poczcie w Gminie Michałowice będą konsultowane z panem Wójtem i Radą Gminy. Przypomniał iż pan Dyrektor w jednej ze swoich wypowiedzi stwierdził, iż zależy mu na akceptacji społecznej, co uważa za bardzo ważną deklarację.
Podziękował panom dyrektorom za przybycie i wzięcie udziału w dyskusji.
Przystąpiono do dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zaciągnięcia długoterminowych kredytów na finansowanie planowanego deficytu budżetu Gminy Michałowice na 2011 rok oraz spłatę wcześniej zaciągniętych pożyczek i kredytów.
Pani Jankowska poinformowała, że projekt uchwały związany jest z realizacją budżetu na 2011 rok w którym przewidziane są do zaciągnięcia kredyty długoterminowe na finansowanie planowanego deficytu budżetowego oraz spłatę wcześniej zaciągniętych pożyczek i kredytów. Planowany kredyt długoterminowy mieści się w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Michałowice.
Pan Rajski odczytał uchwałę RIO z 26 lutego 2011r. dotyczącą planowanego deficytu oraz uchwałę RIO w sprawie opinii o prawidłowości planowanej kwoty długu Gminy Michałowice w perspektywie wieloletniej.
Pan Krzyżanowski zapytał o warunki preferencyjne kredytowania, koszty i nazwę banku.
Pani Jankowska poinformowała, iż kredyt będzie z Banku Ochrony Środowiska ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego Banku Rozwoju Europy, kredyt na warunkach preferencyjnych, oprocentowany w granicach 4%.
Przystąpiono do głosowania nad projektem uchwały w sprawie zaciągnięcia długoterminowych kredytów na finansowanie planowanego deficytu budżetu Gminy Michałowice na 2011 rok oraz spłatę wcześniej zaciągniętych pożyczek i kredytów.
Przystąpiono do dyskusji nad projektem uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego w 2012 roku.
Pan Wójt poinformował, że ustawa o funduszu sołeckim przewiduje możliwość wyodrębnienia w budżecie gminy środków stanowiących fundusz sołecki przeznaczony do wyłącznej dyspozycji sołectw. Dzięki tej ustawie sołectwa zyskały możliwość pozyskania środków na przedsięwzięcia zaproponowane przez mieszkańców danego terenu.
Pan Kozłowski zapytał, czy fundusz sołecki Sokołowa z roku 2009 w sprawie chodnika zgodnie z zaproponowaną uchwałą przepadł, czy nie.
Pan Wójt poinformował, że fundusz sołecki funkcjonuje w ramach jednego roku kalendarzowego.
Przystąpiono do głosowania nad projektem uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego w 2012 roku.
Przystąpiono do dyskusji nad projektem uchwały w sprawie określenia maksymalnej kwoty dofinansowania opłat za kształcenie pobieranych przez szkoły wyższe i zakłady kształcenia nauczycieli oraz ustalenia specjalności i form kształcenia, na które dofinansowanie będzie przyznawane w placówkach oświatowych prowadzonych przez Gminę Michałowice w roku 2011.
Pani Żakowska poinformowała, iż przedstawiony projekt uchwały jest podejmowany corocznie, ponieważ w budżecie placówek oświatowych tworzy się specjalny fundusz na dokształcanie zawodowe nauczycieli.
Przystąpiono do głosowania nad projektem uchwały w sprawie określenia maksymalnej kwoty dofinansowania opłat za kształcenie pobieranych przez szkoły wyższe i zakłady kształcenia nauczycieli oraz ustalenia specjalności i form kształcenia, na które dofinansowanie będzie przyznawane w placówkach oświatowych prowadzonych przez Gminę Michałowice w roku 2011.
Uchwała Nr V / 24 /2011 stanowi załącznik do protokołu.
Przystąpiono do dyskusji nad projektem uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie międzygminnego porozumienia z Gminą Pruszków dotyczącego wspólnego realizowania zadania w zakresie transportu publicznego.
Pan Łuszczyński poinformował, że projekt uchwały dotyczy uruchomienia linii autobusowych łączących Gminę Pruszków z Gminą Michałowice, ponieważ linie będą działać na obszarze więcej niż jednej gminy co wymaga zawarcia stosownego porozumienia.
Pani Zawadzka poinformowała, że opinia Komisji Budżetu i Finansów była pozytywna.
Pani Brzeska-Kalczuk poinformowała, że opinia Komisji Spraw Społecznych była pozytywna.
Przystąpiono do głosowania nad projektem uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie międzygminnego porozumienia z Gminą Pruszków dotyczącego wspólnego realizowania zadania w zakresie transportu publicznego.
Przystąpiono do dyskusji nad projektem uchwały w sprawie uchwalenia Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Michałowice.
Pan Wójt przedstawił kalendarium powstawania Studium – dokumentu, który jest podstawowym wyrazem kierunków polityki przestrzennej Gminy na najbliższe lata. Podkreślił, że uchwalone Studium będzie stanowiło podstawę do sporządzenia dawno oczekiwanych planów zagospodarowania przestrzennego dla terenów ich pozbawionych oraz zmian obowiązujących planów, które się już zdezaktualizowały, lub których ustalenia nie pozwalają na rozsądne zagospodarowanie nieruchomości.
Pan Krzysztof Domaradzki główny projektant Studium potwierdził, że studium jako dokument będący wyrazem polityki przestrzennej gminy jest podstawowym wykładnikiem wskazującym sposób jej dalszego rozwoju. Stwierdził, iż gmina Michałowice jest gminą przestrzennie bardzo skomplikowaną i złożoną, ze względu na zróżnicowanie zagospodarowania sołectw i miejscowości oraz szereg uwarunkowań przyrodniczych. Podkreślił, że nie ma takiego studium, które by wszystkich satysfakcjonowało. Jest to fizycznie niemożliwe. Zaznaczył, że prace nad studium trwały tak długo, gdyż władze gminy nie posiadały wypracowanej jednolitej polityki przestrzennej. Dopiero w trakcie studium wystąpiły burzliwe dyskusje na tematy zupełnie podstawowe, a dotyczące przede wszystkim możliwości zainwestowania nowych terenów. W toku procedury studium ścierały się poglądy, aż do czasu, gdy po wielu próbach oraz różnego rodzaju zmianach i konsultacjach, nastąpił kompromis. Ten kompromis, jak stwierdził, jest do przyjęcia dla wszystkich, ponieważ takie postępowanie otwiera możliwości sporządzania planów miejscowych i uszczegółowiania dalszych rozwiązań.
Pan Sobol nawiązując do załącznika Nr 3 dotyczącego rozstrzygnięcia o sposobie rozpatrzenia uwag zaproponował, aby został przyjęty w całości bez uwag, w wersji zaproponowanej przez pana Wójta.
Pan Herner poinformował, że opinia Komisji Gospodarki Komunalnej i Przestrzennej była pozytywna.
Następnie stwierdził, iż w Studium występuje powiększony teren Parku w Regułach, zapytał czy ten kierunek przy aktualizacji planu będzie zachowany.
Pani Popko zapytała jaką docelową ilość mieszkańców w gminie uwzględnia przedstawione Studium.
Pan Rajski stwierdził, iż na pewno dużo osób na to studium czeka, jak również dużo nie jest z niego usatysfakcjonowanych.
Następnie zwracając się do pana Wójta zapytał, czy jest z Jego strony wola jak najszybszego i jak najsprawniejszego rozpoczęcia opracowywania planów miejscowych.
Pan Bargiel poinformował, że z miejscowości Suchy Las prawie 90% wniosków nie zostało uwzględnionych.
Pan Wójt poinformował, że gdyby uwzględnił wnioski w Studium, to trzeba by było wracać z pracami do punktu wyjścia. Po uchwaleniu Studium będą tworzone miejscowe plany, które będą uszczegółowiać przedstawione w studium rozwiązania.
Pan Sobol przypomniał, że wraz z głosowaniem uchwały Rada Gminy przyjmie rozstrzygnięcie o sposobie rozpatrzenia uwag zawarte w załączniku nr 3 do uchwały. Będzie ono tożsame z rozstrzygnięciem uwag zaproponowanym przez pana Wójta. Radni przyjęli to do akceptującej wiadomości.
Przystąpiono do głosowania nad projektem uchwały w sprawie uchwalenia Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Michałowice.
Przystąpiono do dyskusji nad projektem uchwały w sprawie ustanowienia służebności przesyłu na części działek nr ew. 625/2 i 628/16 położonych w obrębie ewidencyjnym wieś Reguły, stanowiących własność Gminy Michałowice.
Pan Wójt poinformował, że PGE Dystrybucja S.A. zwróciła się z prośbą na wyrażenie zgody na ustanowienie służebności przesyłu na części działek położonych w Regułach na lokalizację urządzeń elektroenergetycznych.
Przystąpiono do głosowania nad projektem uchwały w sprawie ustanowienia służebności przesyłu na części działek nr ew. 625/2 i 628/16 położonych w obrębie ewidencyjnym wieś Reguły, stanowiących własność Gminy Michałowice.
Uchwała Nr V / /2011 stanowi załącznik do protokołu.
Pan Rajski zaproponował 15 min przerwy.
Przystąpiono do dyskusji nad projektem Stanowiska Rady Gminy Michałowice w sprawie środków finansowych dla jednostek pomocniczych gminy – osiedli, w roku budżetowym 2012.
Pan Wójt poinformował, że na wzór funduszu sołeckiego zaproponował podjęcie stanowiska w sprawie środków finansowych dla jednostek pomocniczych gminy – osiedli, których ustawodawca nie przewidział.
Wobec braku głosów w dyskusji przystąpiono do głosowania nad projektem Stanowiska Rady Gminy Michałowice w sprawie środków finansowych dla jednostek pomocniczych gminy – osiedli, w roku budżetowym 2012.
Przystąpiono do dyskusji nad wypracowaniem i podjęciem stanowiska w sprawie świadczenia usług pocztowych przez Pocztę Polską w Komorowie.
Pani Zalewska poinformowała, że propozycja tego punku powstała w momencie, gdy nie było jeszcze informacji, iż przetarg na prowadzenie agencji usług pocztowych w Komorowie został unieważniony. Zaproponowała zmodyfikowanie punktu poprzez przekazanie sprawy dotyczącej wypracowania stanowiska w sprawie świadczenia usług pocztowych w Komorowie na Komisję Spraw Społecznych.
Pan Wójt zaproponował, aby stanowisko dotyczyło działania poczty na terenie całej gminy.
Pani Zalewska wobec propozycji pana Wójta zaproponowała zmianę w kierunku przyjęcia wniosku dotyczącego całej gminy.
Przystąpiono do głosowania nad przekazaniem sprawy dotyczącej wypracowania stanowiska w sprawie świadczenia usług pocztowych przez Pocztę Polską w Gminie Michałowice na Komisję Spraw Społecznych.
Pan Wójt poinformował, że odbyły się wybory sołtysów i przewodniczących zarządów osiedli.
Następnie poinformował, że w przyszłości prawdopodobnie gmina będzie musiała płacić za oświetlenie dróg przebiegających przez teren naszej gminy, budowanych przez GDDiM w ramach obwodnicy Warszawy. Chciałby ten problem rozwiązać, ale na obecną chwilę nie ma pomysłu, poprosił o wsparcie w tym temacie.
Wpłynęło pismo z wnioskiem w sprawie utworzenia nowej jednostki pomocniczej Osiedle Granica.
Pan Rajski przypomniał o złożeniu oświadczeń majątkowych do końca kwietnia 2011 roku.
Następnie odczytał wniosek pana radnego Sławomira Walendowskiego w sprawie rezygnacji w dniem 21 lutego 2011 roku z wypełniania mandatu radnego Gminy Michałowice.
Wpłynął wniosek pani A. Kamińskiej i pani G. Grabki o udostępnienie nagrania z posiedzenia Komisji GKiP w związku z wypowiedzią pani Grażyny Kubiczek.
Wpłynęło pismo w sprawie powołania nowej jednostki pomocniczej Osiedle Granica.
Pismo od Samorządu Wsi Sokołów i Proboszcza Parafii Pęcice w sprawie wsparcia finansowego i organizacyjnego dla inicjatywy zorganizowania wspólnego przeżywania Beatyfikacji Jana Pawła II w Sokołowie.
Do wiadomości Rady Gminy pismo mieszkańców osiedla Agrykola w sprawie rozszerzenia ulicy Turkusowej.
Pismo mieszkańców Osiedla Michałowice o pomoc w sprawie zbyt częstych przerw w dostawie energii elektrycznej. Stwierdzi, że sprawą powinna się zająć Komisja GKiP.
Pani Grabka odnosząc się do wniosku paniKubiczek w sprawie zdjęcia środków z ul. Akacjowej na odwodnienie, poinformowała, że pani Kubiczek nie złożyła wniosku w imieniu mieszkańców Opaczy Kolonii ponieważ nie bierze udziału w życiu Opaczy Kolonii, nie przychodzi na zebrania wiejskie.
Pan Rajski poinformował, że ta sprawa była zasygnalizowana na Komisji GKiP i chciałby ją później wyjaśnić.
Pani Zawadzka zwróciła się z prośbą, aby sprawa była rozpatrywana za wiedzą radnych z Opaczy i sołtysa.
Pan Bośka przeprosił pana Wójta za swoje wypowiedzi na poprzedniej sesji, a dotyczące nieprawdziwego oskarżenia pana Wójta za wypowiedź, że w Nowej Wsi rządzi pan Walendowski i pan Bośka. Okazało się, że ktoś przekazał mu nieprawdę. Było to fałszywe, nieprawdziwe oskarżenie.
Pan Herner zapytał o stan realizacji budowy ścieszki rowerowej do Pęcic.
Pan Wójt stwierdził, że projektowanie ścieżki nadal trwa. Następnie poinformował, że w tej sprawie występuje niewyjaśniony prawnie stan gruntów i ścieżka została zaprojektowana tak, jak pozwalały grunty.
Pani Kaczorowska-Budek zapytała, czy jest możliwość wymalowania na szerokich chodnikach ul. Ireny w Komorowie wyodrębnienia ścieżki rowerowej.
Pan Pacyna wyjaśnił, że wymieniony chodnik po stronie Komorowa w ul. Ireny jest ścieżką rowerową, natomiast po drugiej stronie ul. Ireny jest naznaczony znakami chodnik.
Pani Popko porosiła o umieszczenie na wejściach do strefy otwartej rekreacji w Michałowicach informacji, o zakazie wprowadzania psów, rowerów.
Pan Zacny zaproponował, aby na torach do jazdy na deskorolkach były duże napisy o jeżdżeniu w kaskach.
Pani Popko zapytała o termin przeglądu trawników do ewentualnych dosiewów.
Pan Wójt poinformował, że w miarę możliwości finansowych gmina będzie wykonywała naprawy trawników.
Pani Zalewska poinformowała, że mieszkańcy z rejonu Al. M. Dąbrowskiej i Osiedla Domeczek zwracali się z prośbą o interwencję w sprawie częstych przerw w dostawie prądu w dzień i w nocy.
Pan Wójt stwierdził, że gmina nie ma wpływu na postępowanie zakładu energetycznego, natomiast mieszkańcy są stroną w tej sprawie, ponieważ zawarte mają umowy w których są na piśmie zobowiązania firmy energetycznej. Planowane wyłączenie powinno być ogłaszane z tygodniowym wyprzedzeniem.
Pani Zalewska złożyła wniosek od przewodniczącego Komisji GKiP o zaproszenie przedstawicieli Zakładu Energetycznego na komisję.
Następnie poruszyła temat modernizacji sieci telekomunikacyjnej w związku ze słabym przepływem sieci internetowej.
Pan Wójt poinformował, że jest opracowywana koncepcja modernizacji sieci telekomunikacyjnej.
Pani Zalewska zapytała, czy ze strony Powiatu Pruszkowskiego są jakieś rozmowy, sygnały w sprawie wniosku dotyczącego przejścia przez ul. Brzozową oraz bezpiecznych przejść w ul. Pruszkowskiej.
Pan Wójt poinformował, że konkretnej odpowiedzi, iż coś jest projektowane, wykonywane nie było ze strony Powiatu.
Wobec wyczerpania porządku obrad Wiceprzewodnicząca Rady pani Aurelia Zalewska zamknęła obrady V sesji Rady Gminy Michałowice.
Data ostatniej modyfikacji: 02.06.2014
Wyświetleń: 97