Uchwała Nr XXXVII/250/2009 Rady Gminy Michałowice z dnia 26 listopada 2009 r.
Na podstawie art. 80 ust. 4 oraz art. 90 ust. 4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) oraz art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) Rada Gminy Michałowice uchwala, co następuje:
Niniejsza uchwała reguluje tryb udzielania i rozliczania oraz tryb i zakres kontroli prawidłowości wykorzystywania dotacji przekazywanych z budżetu Gminy Michałowice dla prowadzonych na terenie Gminy Michałowice:
1) publicznych przedszkoli, w tym z oddziałami integracyjnymi oraz publicznych przedszkoli specjalnych,
2) publicznych szkół podstawowych oraz publicznych gimnazjów, w tym z oddziałami integracyjnymi, z wyjątkiem publicznych szkół podstawowych specjalnych i publicznych gimnazjów specjalnych, publicznych szkół artystycznych oraz szkół przy zakładach karnych, zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich,
3) publicznych innych form wychowania przedszkolnego, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 14a ust. 7 ustawy z dnia 07 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) zwanej dalej „ustawą o systemie oświaty”,
4) niepublicznych przedszkoli, oraz niepublicznych przedszkoli specjalnych,
5) niepublicznych szkół podstawowych o uprawnieniach szkół publicznych oraz niepublicznych gimnazjów o uprawnieniach szkół publicznych, w tym z oddziałami integracyjnymi, w których realizowany jest obowiązek szkolny lub obowiązek nauki,
6) niepublicznych szkół o uprawnieniach szkół publicznych innych niż szkoły wymienione w pkt 5, których zakładanie i prowadzenie należy do ustawowych zadań gminy,
7) niepublicznych innych form wychowania przedszkolnego, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 14a ust. 7 ustawy o systemie oświaty.
Publiczne przedszkole, o którym mowa w § 1 pkt 1 otrzymuje z budżetu Gminy Michałowice dotację ustaloną według następujących zasad:
1) kwota dotacji na każdego ucznia, przysługuje w wysokości równej wydatkom bieżącym przewidzianym na jednego ucznia w publicznych przedszkolach prowadzonych przez Gminę Michałowice z zastrzeżeniem pkt 2,
2) na ucznia niepełnosprawnego kwota dotacji wynosi 100 % kwoty przewidzianej na niepełnosprawnego ucznia przedszkola i oddziału przedszkolnego w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez Gminę Michałowice.
Publiczna szkoła, o której mowa w § 1 pkt 2 otrzymuje z budżetu Gminy Michałowice dotację na każdego ucznia w wysokości równej wydatkom bieżącym przewidzianym na jednego ucznia w publicznych szkołach tego samego typu i rodzaju prowadzonych przez Gminę Michałowice. W przypadku, gdy kwota wydatków bieżących jest niższa od kwoty, przewidzianej na jednego ucznia szkoły danego typu i rodzaju w części oświatowej subwencji ogólnej, dotacja wynosi 100 % kwoty przewidzianej na jednego ucznia szkoły danego typu i rodzaju w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez Gminę Michałowice.
Osoba prowadząca wychowanie przedszkolne w formach, o których mowa w § 1 pkt 3, otrzymuje na każdego ucznia objętego tą formą wychowania przedszkolnego dotację z budżetu Gminy Michałowice w wysokości 50 % wydatków bieżących przewidzianych na jednego ucznia w publicznym przedszkolu prowadzonym przez Gminę Michałowice.
Niepubliczne przedszkole, którym mowa w § 1 pkt 4 otrzymuje z budżetu Gminy Michałowice dotację ustaloną według następujących zasad:
1) kwota dotacji na każdego ucznia wynosi 75 % ustalonych w budżecie Gminy Michałowice wydatków bieżących ponoszonych w publicznych przedszkolach w przeliczeniu na jednego ucznia, z zastrzeżeniem pkt 2,
2) na ucznia niepełnosprawnego kwota dotacji wynosi 100 % kwoty przewidzianej na niepełnosprawnego ucznia przedszkola i oddziału przedszkolnego w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez Gminę Michałowice.
Niepubliczna szkoła, o której mowa w § 1 pkt 5 otrzymuje z budżetu Gminy Michałowice dotację na każdego ucznia w wysokości 100 % kwoty przewidzianej na jednego ucznia danego typu i rodzaju szkoły w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez Gminę Michałowice.
Niepubliczna szkoła, o której mowa w § 1 pkt 6 otrzymuje z budżetu Gminy Michałowice dotację na każdego ucznia w wysokości 50 % kwoty ustalonych w budżecie Gminy Michałowice wydatków bieżących ponoszonych na jednego ucznia w tego samego typu i rodzaju szkołach prowadzonych przez Gminę Michałowice.
Osoba prowadząca wychowanie przedszkolne w formach, o których mowa w § 1 pkt 7, otrzymuje na każdego ucznia objętego tą formą wychowania przedszkolnego dotację z budżetu gminy w wysokości 40 % procent wydatków bieżących ponoszonych na jednego ucznia w publicznym przedszkolu prowadzonym przez Gminę Michałowice.
Przedszkola, szkoły podstawowe, które, zgodnie z art. 71b ust. 2a ustawy o systemie oświaty, prowadzą wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, otrzymują dotację na każde dziecko objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju w wysokości równej kwocie przewidzianej na jedno dziecko objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez Gminę Michałowice.
1. Osoba prowadząca przedszkole, inną formę wychowania przedszkolnego lub szkołę składa wniosek o udzielenie dotacji, nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji, w Zespole Obsługi Ekonomiczno-Administracyjnej Szkół Gminy Michałowice, według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do uchwały.
2. Do 15 dnia każdego miesiąca osoba prowadząca przedszkole, inną formę wychowania przedszkolnego, lub szkołę składa w Zespole Obsługi Ekonomiczno-Administracyjnej Szkół Gminy Michałowice, informację o faktycznej liczbie uczniów sporządzoną na podstawie dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej odpowiedniej dla danego typu i rodzaju przedszkola, innej formy wychowania przedszkolnego lub szkoły, według stanu na pierwszy dzień miesiąca, za który udzielana jest część dotacji przypadająca na dany miesiąc, według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do uchwały.
3. Dotacja wypłacana będzie w dwunastu częściach w terminie do ostatniego dnia każdego miesiąca na rachunek bankowy przedszkola, innej formy wychowania przedszkolnego lub szkoły.
1. Osoba prowadząca przedszkole, inną formę wychowania przedszkolnego lub szkołę, sporządza roczne rozliczenie przekazanej dotacji według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do uchwały.
2. Sporządzone roczne rozliczenie dotacji, o którym mowa w ust. 1 podlega przekazaniu do Zespołu Obsługi Ekonomiczno-Administracyjnej Szkół Gminy Michałowice w terminie do dnia 20 stycznia następnego roku.
3. W przypadku, gdy przedszkole, inna forma wychowania przedszkolnego lub szkoła kończy swoją działalność w trakcie roku budżetowego, osoba prowadząca sporządza i składa rozliczenie przekazanej dotacji w ciągu 30 dni od dnia otrzymania ostatniej części dotacji.
4. Zwrot dotacji wykorzystanych niezgodnie z przeznaczeniem, pobranych nienależnie lub w nadmiernej wysokości określają odrębne przepisy.
1. Upoważnieni pracownicy Urzędu Gminy Michałowice lub Zespołu Obsługi Ekonomiczno-Administracyjnej Szkół Gminy Michałowice, zwani dalej „kontrolującymi”, mogą dokonywać kontroli w przedszkolach, innych formach wychowania przedszkolnego, lub szkołach, zwanych dalej „kontrolowanymi”, obejmującej:
1) sprawdzenie zgodności ze stanem faktycznym liczby uczniów wykazywanych w informacjach, o których mowa w § 10 ust. 2,
2) sprawdzenie prawidłowości wykorzystania dotacji zgodnie z zasadami określonymi w art. 80 ust. 3d oraz art. 90 ust. 3d ustawy o systemie oświaty.
2. Postępowanie kontrolne ma na celu ustalenie stanu faktycznego w zakresie objętym przedmiotem kontroli.
1. Rozpoczęcie kontroli powinno być poprzedzone jej przygotowaniem polegającym w szczególności na zapoznaniu się przez kontrolujących z:
1) przepisami dotyczącymi zakresu przedmiotowego kontroli;
2) ustaleniami z poprzednich kontroli;
3) dokumentacją zgromadzoną w Zespole Obsługi Ekonomiczno-Administracyjnej Szkół Gminy Michałowice dotyczącą przedmiotu kontroli;
4) dokumentacją sprawozdawczą.
2. Dokumentem upoważniającym do przeprowadzenia kontroli jest imienne upoważnienie do kontroli zawierające:
1) numer upoważnienia;
2) imię i nazwisko kontrolującego;
3) nazwę i adres kontrolowanego;
4) temat kontroli;
5) wskazanie daty rozpoczęcia i przewidywanego terminu zakończenia kontroli.
3. Upoważnienie, o którym mowa w ust. 2, po zakończeniu kontroli dołącza się do akt kontroli.
4. O przeprowadzeniu kontroli powiadamia się kontrolowanego z informacją o zakresie przedmiotowym kontroli i przewidywanym czasie jej trwania w terminie do 3 dni przed rozpoczęciem kontroli.
1. Wynik przeprowadzonej kontroli kontrolujący przedstawia w protokole kontroli.
2. Protokół kontroli zawiera:
1) pełną nazwę i adres kontrolowanego, nazwę i adres jego organu prowadzącego oraz imię i nazwisko osoby lub osób upoważnionych do reprezentowania kontrolowanego;
2) datę rozpoczęcia i zakończenia kontroli;
3) imiona i nazwiska kontrolujących;
4) określenie przedmiotu kontroli i okresu objętego kontrolą;
5) opis stanu faktycznego stwierdzonego w toku kontroli, w tym ustalonych nieprawidłowości, z uwzględnieniem zakresu i skutków tych nieprawidłowości;
6) opis załączników do protokołu;
7) wzmiankę o poinformowaniu kontrolowanego o prawie zgłaszania zastrzeżeń i składania wyjaśnień do protokołu;
8) podpisy kontrolujących i osoby lub osób upoważnionych do reprezentowania kontrolowanego, a także datę i miejsce podpisania protokołu;
9) parafy kontrolujących i osoby lub osób upoważnionych do reprezentowania kontrolowanego, na każdej stronie protokołu.
3. Protokół podpisuje kontrolujący i kontrolowany, w terminie 14 dni od daty jego otrzymania lub niezwłocznie po uzupełnieniu lub zmianie protokołu, o których mowa w ust. 5.
4. Kontrolowanemu przysługuje prawo zgłoszenia, przed podpisaniem protokołu kontroli, zastrzeżeń co do ustaleń zawartych w protokole kontroli. Zastrzeżenia należy zgłosić kontrolującemu na piśmie w terminie 14 dni od dnia otrzymania protokołu kontroli.
5. W razie zgłoszenia zastrzeżeń, o których mowa w ust. 4, kontrolujący jest zobowiązany dokonać ich analizy i, w miarę potrzeby, podjąć dodatkowe czynności kontrolne, a w wypadku stwierdzenia zasadności zastrzeżeń - zmienić lub uzupełnić odpowiednią część protokołu kontroli.
6. W razie nieuwzględnienia zastrzeżeń w całości lub w części, kontrolujący przekazuje na piśmie swoje stanowisko zgłaszającemu zastrzeżenia. Zgłaszający zastrzeżenia podpisuje protokół w terminie 7 dni od dnia otrzymania stanowiska kontrolującego.
7. Kontrolowany może odmówić podpisania protokołu kontroli, składając, w terminie właściwym do jego podpisania, wyjaśnienie tej odmowy.
8. O odmowie podpisania protokołu kontroli i złożenia wyjaśnień kontrolujący czyni wzmiankę w protokole.
9. Odmowa podpisania protokołu przez kontrolowanego nie stanowi przeszkody do realizacji ustaleń kontroli.
1. W terminie 14 dni od dnia podpisania lub odmowy podpisania protokołu kontroli przez kontrolowanego, kontrolujący sporządza wystąpienie pokontrolne kierowane do kontrolowanego oraz jego osoby prowadzącej, zawierające ocenę kontrolowanej działalności, a w razie stwierdzenia nieprawidłowości, zalecenia pokontrolne.
2. Od wystąpienia pokontrolnego, w terminie 14 dni od jego otrzymana kontrolowany może skierować zastrzeżenia do Wójta Gminy Michałowice. O wyniku rozpoznania zastrzeżeń Wójt powiadamia kontrolowanego w terminie do 14 dni od dnia otrzymania zastrzeżeń.
3. Kontrolowany, do którego zostało skierowane wystąpienie pokontrolne jest zobowiązany, w terminie określonym w wystąpieniu pokontrolnym, zawiadomić osobę podpisującą wystąpienie pokontrolne o sposobie realizacji zaleceń pokontrolnych i wykorzystania uwag zawartych w wystąpieniu pokontrolnym.
Traci moc uchwała Nr XLV/427/2006 Rady Gminy Michałowice z dnia 26 października 2006 r. w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji dla przedszkoli i szkół prowadzonych na terenie Gminy Michałowice przez podmioty nie należące do sektora finansów publicznych.
Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Michałowice.
Uchwała wchodzi w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.
........................................., dnia ....................................
/pieczęć placówki/ /miejscowość, data/
Zgodnie z § uchwały Nr / /2009 Rady Gminy Michałowice z dnia ............... 2009 roku w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji dla publicznych oraz niepublicznych przedszkoli i szkół prowadzonych przez osoby fizyczne i prawne a także dla osób prowadzących inne formy wychowania przedszkolnego, na terenie Gminy Michałowice oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości wykorzystywania dotacji wnioskuję o udzielenie dotacji na rok ...........
1. Nazwa i adres szkoły/przedszkola/innej formy wychowania przedszkolnego :
2. Nazwa i adres organu prowadzącego:
3. Planowana liczba dzieci:
4. Numer i data zaświadczenia o wpisie do ewidencji:
5. Numer konta:
Informacja o faktycznej liczbie uczniów/wychowanków w szkole/przedszkolu/innej formie wychowania przedszkolnego.
1. ...................................................................................................................................................................................................................../nazwa i adres placówki/
2. Faktyczna liczba uczniów/wychowanków uczęszczających do szkoły/przedszkola/ innej formy wychowania przedszkolnego według stanu na pierwszy dzień miesiąca rozliczeniowego ................ w tym uczniów/wychowanków niepełnosprawnych .........................
3. Miesiąc i rok rozliczeniowy ............................................................................................
4. Wykaz imienny:
l. p. | Imię i nazwisko | Data urodzenia | Adres zamieszkania/ zameldowania | Gmina |
Roczne rozliczenie przekazanej dotacji
w roku ........................
Formularz przeznaczony jest dla innych niż Gmina Michałowice osób prawnych i fizycznych prowadzących na terenie Gminy Michałowice szkoły, przedszkola lub inne formy wychowania przedszkolnego.
Podstawa prawna: art. 80 i art. 90 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)
Termin składania: do dnia 20 stycznia roku następującego po roku, którego dotyczy rozliczenie przekazanej dotacji.
Miejsce składania: Zespół Obsługi Ekonomiczno - Administracyjnej Szkół Gminy Michałowice, Nowa Wieś, ul. Główna 96.
Nazwa i adres |
Kwota otrzymanej dotacji w wysokości .......................... (słownie: ..........................................
Wykorzystanie dotacji (w rozbiciu na rodzaje wydatków finansowanych w ramach otrzymanej dotacji)
l. p. | Rodzaje wydatków finansowych w ramach dotacji (dotyczy tylko wydatków związanych z działalnością dotowanej szkoły/ przedszkola/innej formy wychowania przedszkolnego) | Wysokość poniesionych wydatków finansowanych w ramach otrzymanej dotacji |
1 | Wynagrodzenia pracowników | |
2 | Pochodne od wynagrodzeń (składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy) | |
3 | Wydatki eksploatacyjne, w tym zakup energii | |
4 | Zakup wyposażenia, książek i pomocy dydaktycznych | |
5 | Remonty | |
6 | Wydatki dotyczące wynajmu pomieszczeń | |
7 | Pozostałe wydatki nie stanowiące wydatków inwestycyjnych,przeznaczone na realizację zadań z zakresu kształcenia, wychowania i opieki, w tym profilaktyki społecznej. | |
ogółem |
Oświadczam, że wszystkie podane przeze mnie dane są zgodne z rzeczywistością.
Oświadczam, że znane są mi przepisy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, o których mowa w ustawie z dnia 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (Dz. U. z 2005 r. Nr 14, poz. 114).
Data ostatniej modyfikacji: 02.06.2014
Wyświetleń: 63