Projekt uchwały
Projekt
Uchwała Nr /2013
Rady Gminy Michałowice
z dnia ……………
w sprawie uchwalenia „Gminnego programu przeciwdziałania narkomanii na terenie Gminy Michałowice” na rok 2014.
Na podstawie art.18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r. poz. 594 ze zm. ) i art. 10 ust. 1-3 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2012 r. poz. 124 ze zm.) Rada Gminy Michałowice uchwala, co następuje:
§ 1
Uchwala się „Gminny program przeciwdziałania narkomanii na terenie Gminy Michałowice” na rok 2014 w brzmieniu załącznika do niniejszej uchwały.
§ 2
Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Michałowice i Kierownikowi Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.
§ 3
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia, z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 2014 r.
Załącznik do
Uchwały
Rady Gminy Michałowice
z dnia
GMINNY PROGRAM PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII
NA TERENIE GMINY MICHAŁOWICE NA ROK 2014
wstęp
Gminny Program Przeciwdziałania Narkomanii został opracowany w oparciu o ustawę z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2012r. poz. 124 z późn. zm.) oraz ustawę z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2013r., poz. 182 ze zm.) Jest również zgodny z założeniami zawartymi w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 22 marca 2011r. w sprawie Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2011-2016 .
Rozdział I
Charakterystyka zjawiska
Narkomania to nałogowe odurzanie się środkami powodującymi uzależnienia o pochodzeniu naturalnym bądź syntetycznym. Narkotyk jest środkiem, który w pewien sposób oddziałuje na układ nerwowy wpływa na nastrój, myśli oraz zachowanie osoby, która go przyjmuje. Zmienia jej świadomość lub uczucie poprzez oddziaływanie na neuroprzekaźniki obecne w mózgu, takie jak dopamina, norepinefryna czy serotomina. Wskutek tego zmieniają się reakcje fizyczne oraz odbiór otoczenia. Na terenie całej Europy zwiększyła się liczba odnotowanych przestępstw związanych z narkotykami. Większość z nich dotyczy zażywania i posiadania narkotyków na własny użytek – wzrost o 50 %, podczas gdy liczba przestępstw związanych ze sprzedażą wzrosła jedynie o 12 %. Narkotykiem z którym związana jest najczęstsze łamanie prawa są konopie indyjskie i ich pochodne. W Polsce żyje około 70 tys. narkomanów. Na tle Europy pod tym względem zajmujemy w statystykach odległe miejsce.
W 2012r. na terenie Gminy Michałowice przeprowadzono diagnozę lokalnych problemów społecznych, której jednym z obszarów badań była problematyka uzależnień od narkotyków wśród dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców. Badaniami objęto grupę 200 osób dorosłych oraz młodzież w trzech zespołach szkół w Michałowicach, Nowej Wsi i Komorowie. W sumie przebadano 57 uczniów szkoły podstawowej, 445 uczniów w szkołach gimnazjalnych i 62 uczniów w szkole ponadgimnazjalnej.
Z przeprowadzonych badań wynika, że problem narkotyków jest umiarkowanie poważny wśród dorosłych mieszkańców Gminy Michałowice. Liczba osób dorosłych, która próbowała narkotyków to 11,5% jest nieco wyższa od wyników ogólnopolskich które wynoszą 7%. Przeprowadzone badania wykazały, że żaden uczeń szkoły podstawowej nie miał kontaktu z narkotykami. Wśród starszych uczniów, 41 uczniów gimnazjum (9,4%) oraz 14 uczniów szkoły ponadgimnazjalnej (22,6%) miało chociaż raz w życiu doświadczenia z używaniem substancji psychoaktywnych. W przypadku uczniów szkół gimnazjalnych średni wiek inicjacji narkotykowej wyniósł 13,5 lat, zaś uczniów szkoły ponadgimnazjalnej – 14,4lat przy czym należy zaznaczyć, że średni wiek grupy dzieci i młodzieży objętej badaniami na terenie Gminy Michałowice był niższy od średniego wieku dzieci i młodzieży objętych badaniami ogólnopolskimi.
W ramach dotychczasowych działań na terenie szkół realizowane były programy profilaktyczne z zakresu uzależnień od środków psychoaktywnych. Tematyka uzależnień od narkotyków pojawiała się również w konkursach plastycznych organizowanych na terenie szkół. Biorąc pod uwagę istotę problemu należy kontynuować działania profilaktyczne oraz edukacyjno -informacyjne.
Rozdział II
Cel programu
Celem głównym programu jest zapobieganie powstawaniu problemów narkomanii na terenie Gminy Michałowice.
Rozdział III
Odbiorcy programu
Odbiorcami programu są mieszkańcy Gminy Michałowice a w szczególności dzieci i młodzież oraz osoby uzależnione ich rodziny.
Rozdział VI
Zadania programu
Zadanie 1
Zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych i osób zagrożonych uzależnieniem w szczególności:
1) zapewnienie dostępu do informacji o placówkach świadczących specjalistyczną pomoc dla osób uzależnionych od narkotyków,
2) prowadzenie w ramach Punktu Informacyjno -Konsultacyjnego poradnictwa z zakresu uzależnień od środków psychoaktywnych,
3) współpraca z Samodzielnym Publicznym Zespołem Zakładów Opieki Zdrowotnej w Pruszkowie ul. Armii Krajowej 2/4.
Zadanie 2
Udzielanie rodzinom, w których występują problemy narkomanii, pomocy psychospołecznej i prawnej w szczególności:
1) zapewnienie dostępu do informacji o placówkach świadczących specjalistyczne wsparcie dla rodzin z problemem narkomanii,
2) prowadzenie poradnictw psychologicznego i prawnego w ramach Punktu Informacyjno -Konsultacyjnego ,
3) koordynowanie działań dotyczących pomocy rodzinom, w których występują problemy narkomanii, poprzez współpracę różnych służb.
Zadanie 3
Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej, edukacyjnej oraz szkoleniowej w zakresie rozwiązywania problemów narkomanii:
1) realizacja rekomendowanych programów profilaktycznych,
2) realizacja programów profilaktyki oraz programów rozwijających kompetencje wychowawcze rodziców i nauczycieli,
3) realizacja programów wspierających rozwój dzieci i młodzieży,
4) organizowanie i finasowanie spotkań, debat, oraz zajęć pozalekcyjnych,
5) zakup i rozprowadzanie materiałów informacyjno – edukacyjnych z zakresu promocji zdrowia i profilaktyki narkomanii oraz ryzyka używania narkotyków,
6) organizowanie i finansowanie szkoleń z zakresu profilaktyki narkomanii adresowanych do pracowników pomocy społecznej, oświaty, policji oraz członków Gminnej komisji Rozwiązywania Problemów alkoholowych oraz Zespołu Interdyscyplinarnego
Zadanie 4
Wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych, służącej przeciwdziałaniu narkomanii poprzez stałą wymianę informacji.
Zadanie 5
Pomoc społeczna osobom uzależnionym i rodzinom osób uzależnionych dotkniętym ubóstwem i wykluczeniem społecznym i integrowanie ze środowiskiem lokalnym tych osób z wykorzystaniem pracy socjalnej i kontraktu socjalnego.
Rozdział V
Przewidywane rezultaty
Program przewiduje osiągnięcie następujących rezultatów:
1) poszerzenie wiedzy wśród młodzieży, rodziców i nauczycieli z zakresu negatywnych skutków uzależnień,
2) zwiększenie dostępu do informacji na temat bazy organizacyjnej i merytorycznej w zakresie profilaktyki problemu.
Rozdział VI
Realizatorzy programu
Realizatorem programu jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Program realizowany będzie przy współpracy ze szkołami, placówkami służby zdrowia, firmami i osobami fizycznymi realizującymi usługi z zakresu programu.
Rozdział VII
Źródła finansowania i sprawozdawczość
Źródłem finansowania zadań Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii są dochody własne gminy pochodzące z opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych znajdujące się w budżecie Gminy Michałowice w rozdziale 85153.
Rozdział VIII
Sprawozdawczość
Sprawozdanie z realizacji programu stanowi integralną część sprawozdania z działalności Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Data ostatniej modyfikacji: 02.06.2014
Wyświetleń: 3